Ayurveda nedir ne işe yarar? Ayurvedik beslenme için 3 kategori nedir?

Kategori: Sağlıklı Beslenme - 264 viewsYorum Yazın
Ayurveda nedir ne işe yarar? Ayurvedik beslenme için 3 kategori nedir?

Ayurveda nedir ne işe yarar kısaca açıklayalım. Sağlık ve zindeliğin zihin, beden ve ruh arasındaki hassas dengeye bağlı olduğu inancına dayanır. Temel amacı, hastalıklarla savaşmak değil, sağlığı geliştirmektir.

Ayurveda önlemeye büyük önem verir ve kişinin yaşamındaki dengeye, doğru düşünceye, beslenmeye, yaşam tarzına ve şifalı bitkilere olan yakın dikkatiyle sağlığın korunmasını teşvik eder. 

Bu yazıda; ayurvedik beslenme nedir, ayurveda beden tipi, ayurveda diyeti, ayurveda testi gibi çok işinize yarayacak ve daha önce neden bilmiyordum diyeceğiniz konuları da bulabilirsiniz.

Ayurvedik beslenme gibi pek çok maydanoz kürü uygulaması yanında pürüzsüz bir yüz ile genç kalmak genç görünmek ve fit olmak için diğer benzersiz yöntemleri buradan keşfedebilirsiniz.

Ayurveda nedir ne işe yarar?

Ayurveda nedir ne işe yarar? Ayurveda bilgisi, kişinin kendi bireysel bünyesine göre bu beden, zihin ve bilinç dengesini nasıl oluşturacağını ve bu dengeyi sağlamak ve sürdürmek için yaşam tarzı değişikliklerini nasıl yapacağını anlamasını sağlar.

Ayurveda nedir ne işe yarar? Tıpkı herkesin benzersiz bir parmak izine sahip olması gibi, her insanın kendi yapısını oluşturan belirli bir enerji modeli – fiziksel, zihinsel ve duygusal özelliklerin bireysel bir kombinasyonu – vardır. Bu yapı, gebe kalma sırasında bir dizi faktör tarafından belirlenir ve kişinin yaşamı boyunca aynı kalır.

ayurveda nedir-ayurvedik beslenme nedir-ayurveda nedir ne işe yarar-ayurveda beden tipi-ayurveda diyeti-ayurveda testi-ayurvedik beslenme
Ayurvedik beslenme nedir?

Ayurveda uygulayanlar, her insanın evrende bulunan beş temel elementten oluştuğuna inanır: uzay, hava, ateş, su ve toprak.

Bunlar insan vücudunda birleşerek dosha adı verilen üç yaşam gücü veya enerjisini oluşturur. Vücudunuzun nasıl çalıştığını kontrol ederler. Onlar Vata dosha’dır (uzay ve hava); Pitta dosha (ateş ve su); ve Kapha dosha (su ve toprak).

Ayurvedik beslenme nedir?

Ayurvedik beslenme, binlerce yıldır var olan bir beslenme düzenidir. pitta dosha açlığı, susuzluğu ve vücut ısısını kontrol eder. Bu arada, vata dosha elektrolit dengesini ve hareketini korurken, kapha dosha eklem işlevini destekler.

Ayurvedik beslenme nasıl olmalıdır?

Vata beslenmesi

Vata hareketin ilkesidir Buna göre, baskın Vata’ya sahip insanlar genellikle tedirgin ve streslidir. Ek olarak, Ekim ve Şubat arasındaki aylar Vata mevsimidir ve bu dönemde günlük yaşamın hızı ve çalkantısı tüm doshalarda artar. Bu, yemek için yeterli zaman ve sakin bir ortam bulmayı özellikle önemli kılar. Vata’yı sakinleştirecek yemekler her zaman pişmiş, sıcak ve sindirimi kolay olmalıdır.

 • TERCİH EDİLEN MEYVE: tatlı, olgun meyveler, kayısı, avokado, muz, çilek, greyfurt, taze hurma ve incir, kiraz, hindistancevizi, kavun, mango, nektarin, portakal, şeftali, üzüm.
 • TERCİH EDİLEN SEBZELER VE TAHILLAR: pişmiş sebzeler, yeşil fasulye, yeşil yapraklı sebzeler, bezelye, salatalık, havuç, bamya, turp, pancar, kereviz, kuşkonmaz, kereviz, tatlı patates, irmik, kavuzlu buğday, yulaf (pişmiş), basmati pirinci, buğday.

Pide

Pitta metabolizmanın prensibidir. Bu nedenle düzenli öğünler Pitta bireyleri için çok önemlidir. Pitta mevsimi boyunca, Temmuz ve Ekim ayları arasındaki yaz aylarında, Pitta tipinin sıcak mizacı daha da kolay uyarılır. Ancak diğer doshalar bile bu dönemde aşırı ısınma eğilimindedir. Sonuç olarak, Pitta için yiyecekler düzenli olarak ve oda sıcaklığında veya vücut sıcaklığında yenmelidir.

 • TERCİH EDİLEN MEYVE: tatlı meyveler, elmalar, avokado, muz, armut, incir, nar, kiraz, mango, kavun, erik, kuru üzüm, üzüm, mürdüm.
 • TERCİH EDİLEN SEBZELER VE TAHILLAR: tatlı, buruk sebzeler, yeşil yapraklı sebzeler, karnabahar, yeşil fasulye, brokoli, bezelye, salatalık, patates, fasulye filizi, lahana, kabak, pazı, yeşil biber, mantar, yeşil marul, kereviz, kuşkonmaz, kabak, arpa, pişmiş yulaf, pirinç, buğday.

Kapha

Kapha, yapı ilkesidir. Kapha tipleri genellikle tutarlılıkları ve yavaşlıkları ile karakterize edilir. Bu aynı zamanda yavaş bir sindirime de yansır. Uyarıcı yiyecekler burada anahtardır. Mart ve Haziran ayları arasında diğer doshalar bile karakteristik Kapha bahar yorgunluğunu görebilirler. Dolayısıyla bu süreçle doğru beslenme ile mücadele etmek çok daha önemlidir.

 • TERCİH EDİLEN MEYVE: daha az tatlı meyve, elma, kayısı, çilek, armut, nar, kiraz, mango, hurma, şeftali, kızılcık, kuru üzüm, kuru meyve.
 • TERCİH EDİLEN SEBZE VE TAHILLAR: enginar, patlıcan, marul, brokoli, hindiba, rezene, havuç, patates, sarımsak, lahana, biber, mantar, turp, pancar, kereviz, ıspanak, soğan, kinoa, darı, karabuğday, arpa, yulaf, kuskus.

Ayurveda diyeti

Ayurveda diyeti ile sağlıklı kilo vermek mümkün! Ayurveda, aşina olmayanlar için, hastalıkları ve dengesizliği önlemenin en iyi yolu olarak yoga ile birlikte geliştirilmiş, asırlık bir Hindu beslenme ve tıp sistemidir. 

Ayurveda diyeti örnek menü

 • Kahvaltı: ılık çilek-şeftali sabah sallamak
 • Sabah atıştırmalığı: atıştırma yok! yerel ballı zencefil çayı
 • Öğle yemeği: tam buğdaylı ve ev yapımı lahana cipsli büyük bir kase havuçlu zencefilli köri çorbası
 • İkindi atıştırmalığı: atıştırma yok! Yerel ballı zencefil çayı
 • Akşam yemeği: Kapha quinoa kasesi (tamari kinoa üzerinde kavrulmuş karnabahar, brokoli ve acı, zencefil ve tuz ve karabiber ile siyah fasulye)

Ayurveda diyeti özellikleri

 • Tüm gıda odaklanın
 • Genelleştirilmiş beslenme
 • Dikkatli yemek
 • Sağlıklı yaşamı destekler
 • Kilo kaybını teşvik edebilir
 • Esnek ve sürdürülebilir

Ayurveda beden tipi 7 temel tanım içeriyor!

Ayurveda beden tipi nelerdir?

 • Vata baskın
 • pitta baskın
 • Kapha baskın
 • Vata/Pitta (pide/vata) – çift vücut tipi
 • Pitta/Kapha (kapha/pitta) – çift vücut tipi
 • Kapha/Vata (vata/kapha) – çift vücut tipi
 • Vata/Pitta/Kapha – nadir görülen üçlü vücut tipi

Ayurveda testi

Ayurvedik vücut tipinizi belirlemenize yardımcı olması için bu basit ayurveda testi yapın.

Bir grup arkadaşınızla bir odada olsanız ve aniden zehirli bir yılan çıksa, içgüdüsel tepkiniz ne olurdu?

 1. Odadaki yılandan uzaktaki en uzak yere hızla hareket edin
 2. Bir silaha en yakın şeyi bulun ve yılanla uğraşın
 3. Arkanıza yaslanın ve başkalarının bununla ilgilenmesine izin verin, yılandan yavaşça uzaklaşın.

Birincisi tipik bir Vata reaksiyonu, ikincisi bir Pitta reaksiyonu ve üçüncüsü bir Kapha reaksiyonudur.

Ayurvedik beslenme desteği gibi pek çok maydanoz kürü uygulaması yanında pürüzsüz bir yüz ile genç kalmak genç görünmek ve fit olmak için diğer benzersiz yöntemleri buradan keşfedebilirsiniz.

Ayurvedik beslenme gibi ilginizi çekebilecek kaçırmamanız gereken makaleler!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!