Biyolojik saatinizi ayarlayarak genç kalın!

Kategori: Genel - 1.638 viewsYorum Yazın
Biyolojik saatinizi ayarlayarak genç kalın!

 

Biyolojik saati ayarlamak genç kalmanın önemli sırlarından biridir. Biyolojik saat nedir? Vücudumuzun tüm fonksiyonlarını saman dilimlerine göre organize eden sistemin adıdır. Bu sistem herkeste doğuştan itibaren yer alıyor. Biz farkında olmasak da biyolojik saatimiz çalışıyor. Herkesin saati farklı çalışıyor. Çünkü biyolojik zamanlama her bünye tarafından yeniden yapılıyor. Bu yazı bir nevi biyolojik saat tamircisi görevi görebilir.

Biyolojik saat nedir?

Biyolojik saat beynin bir işlevi. Beyin hipotalamus bölgesindeki hücreler tarafından zaman ayarlaması yapılıyor. Beynimiz yaşam ritmimiz için sinyaller gönderiyor. Böylece vücut sıcaklığı, uyku düzeni, tansiyon, hücre bölünme hızının düzenlenmesi gibi yaşam kalitemizi doğrudan etkileyen fonksiyonlar düzenleniyor.

Eğer çok geç uyuyorsak vücudumuz kendini ona göre ayarlıyor. Elbette bu zaman ayarı sırasında bizim lehimize durumlar olduğu gibi aleyhimize kararlar da verebiliyor. Örneğin geç uyuyan biri iseniz beynin hücre yenilenmesi için ayarladığı saat dilimini kaçırabiliyorsunuz demektir! Yani biyolojik saat bozukluğu nedeniyle daha hızlı yaşlanıyorsunuz!!

Biyolojik saat nasıl ayarlanır?

biyolojik saat nedir - biyolojik saat hesaplama - biyolojik saat nasıl ayarlanır - biyolojik saat bozukluğu - insanın biyolojik saati - biyolojik saat tamircisi - biyolojik saat uyku - uyku saati ayarlama - insanda biyolojik saat - biyolojik saat

biyolojik saat

Biyolojik zaman sayacını ayarlayabilir miyiz? Evet, neyse ki böyle bir şansımız var. Yaşam ritmimize göre ayarlamak mümkün oluyor.

Biyolojik saat hesaplama

Genç kalmak için biyolojik zamanınızda yapmanız gereken değişiklikler!

  • Gece karbonhidrat deposu boşalıyor. Yerine koymak için sabah karbonhidrat yönünden zengin bir kahvaltı yapın!
  • İnsanın  her öğünden sonra üç saat boyunca yemek yememeye göre programlanmış. Siz de bu düzene uyun!
  • Öğlen 13-14 arasın mutlaka dinlenin! Çünkü mide sindirim ve kan pompalama işlemi nedeniyle metabolizma hızı düşüyor, yavaşlıyor. Hazmetmek için zamana ihtiyaç duyuyor.
  • Saat 14-16 arası spor ve enerji tüketici etkinliklerde bulunmak için ideal zamandır. Bu dönemi hareketle geçirebilirseniz yağ birikmez, kilo almazsınız.
  • Saat 19:00’dan itibaren saat 23:00’a kadar vücut arınma yani detoks yapıyor.
  • Karaciğer saat 19:00’dan itibaren toksinleri atmaya başlıyor ve bu faaliyeti saat 23:00’e kadar sürüyor. Bu dönemde alkolü de vücuttan atıyor. Siz aksini yaparsanız o alkol de toksinler de vücutta kalıyor!
  • Sindirim organları saat 21:00’da mesaiyi sonlandırıyor. Bu saatten sonra yiyeceğiniz yemekler sağlığınızı bozabilir.
  • Cilt güzelliği için saat 23:00’te uykuya geçmek önem taşıyor. Çünkü 23:00-04:00 arası cilt epidermis hücreleri gündüze göre sekiz kat hızlı bölünüyor. Yani kendini çok daha hızlı yeniliyor. Bu süreyi dinlenerek geçirmek hücre yenilemeye, cildinizin güzelleşmesine ve yenilenmesine katkıda bulunmak anlamına geliyor. Yani uyku moduna geçip cildi yenilerken siz ayakta kalıp yıpratmayın! Gece kremleri kullanarak destek de olabilirsiniz.

İnsanda tıkır tıkır işleyen mükemmel bir mekanizma. Bu mekanizmayı bozmadan desteklemek sizin elinizde. Uyku saati ayarlama da dahil kendinize göre bir biyolojik saat nedir sorusun sorup size özel bir liste hazırlayın.

Biyolojik saat nasıl değiştirilir? (Editörlerimiz bu konuda yeni bir makale için çalışıyorlar)

 

Biyolojik saatinizi ayarlayarak genç kalın! yazısı ilk önce Genç Kalanlar üzerinde ortaya çıktı.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!