Dermapen yan etkileri

Kategori: Genel - 5.965 viewsYorum Yazın
Dermapen yan etkileri

Dermapen yan etkileri ve Dermapen zararları konusuna başlamadan evvel Dermapen nedir hatırlatalım. Dermapen özel bir cihazla cilt üzerinde mikro iğnelemeler yaparak beyne vücutta yara olduğu sinyalini göndererek cilt dokusunu iyileştiren “kollajen” ve “elastin” üretimini başlatma, artırma tekniğidir. Yüz, boyun, el, göbek çevresi, saç ve doku kaybı olan bölgelere uygulanabiliyor. Bu yazıda Dermapen yan etkileri nelerdir sorusunun detaylı cevaplarını bulabilirsiniz. Ayrıca kimlere Dermapen uygulanmaz, Dermapen uygulamasından sonra yaşanabilecekler konularında bilgileri bulabilirsiniz.

Dermapen yan etkileri

Dermapen ile ilgili daha geniş bilgilere ‘Dermapen seans ücretleri’ ve ‘Dermapen nedir?’ isimli makalelerimizi de okumanızı öneriyoruz. Bu makalelerde Dermapen fiyat bilgileri, Dermapen yaptıran ünlüler, Dermapen faydaları, Dermapen ne işe yarar gibi konularda doyurucu açıklamalar yer alıyor.

Şimdi gelelim Dermapen yan etkileri nelerdir sorusunun yanıtlarına. Aşağıda Dermapen yan etkileri ve Dermapen zararları olarak listelenebilecek maddeler yer alıyor.

 • Alerji öyküsü – Karın veya uyluk bölgelerinin agresif iğnelenmesi, gün boyunca kaşıntıya neden olabilen ürtikere yol açan histamin üretiminin yukarı doğru düzenlenmesinden dolayı alerjik bir reaksiyon başlatabilir.
 • İmmunsupresyon – İmmunosüpresif hastaları kimlere Dermapen uygulanmaz sorusunun cevapları arasında yer alıyor. (hastalık durumu, ilaç veya başka bir kaynaktan dolayı)
 • Diyabet hastalarında Dermapen Potansiyel gecikmiş yara iyileşmesi iğneleme sonrası ikincil enfeksiyon riskini artırabilir.
 • Püstüler veya nodüler rosacea – Enflamasyon cevabı yok edilene kadar iltihap bölgelerini iğnelemeyin; yakınlardaki, etkilenmeyen alanlara iğne işlemi yapabilirsiniz.

Dermapen uygulamasının zararları

Dermapen uygulamasının zararları ve kimlere Dermapen uygulanmaz sorusunun cevaplarını aşağıdaki maddelerden okuyabilirsiniz.

 • Antikoagülan ilaçların birlikte kullanımı – Antikoagülan ilaçlar (Coumadin gibi) uzun kanamaya katkıda bulunabilir. Hiçbir koşulda, ciddi bir sağlık durumu için verilen ilaçların estetik lehine sonuç vermemesi gerekir.
 • Gereksiz sıklıkla iğneleme oturumları – Ayda bir defadan fazla Needling, terapötik hedeflerin zararına karşı kolajenaz tepkisini aşırı derecede uyarabilir.
 • Enjekte edilebilir nöromodülatörler – Enjekte edilen toksinin potansiyel yanlış dağılımını önlemek için sonuçtaki hasara karşı nöromodülatörlerin (Botox veya Dysport gibi) iğneli bölgeye yakın bir noktada 48 saat içinde Dermapen’i kullanmayın.
 • Enjekte edilebilir dolgu maddeleri – Dermafen’i potansiyel istenmeyen iltihap tepkilerini önlemek için dermal dolgu macunları veya hacim ayarlayıcıları ile enjeksiyondan iki hafta sonra kullanmayın.
 • Gebelik – Topikal maddeler veya diğer ürünler kullanılmadan kuru iğneleme işlemi güvenli ancak önerilmemektedir.
 • Palmar veya plantar keloid yara izi varlığı – Dermapen kullanımı avuç içi veya tabanlarda yara izi arttırabilir. Keloid yaraları olan hastalara iğneleme yaparken, antihistaminik tedavi istenmeyen iltihabı engelleyebilir.
 • Cilt lekeleri ve çeşitli Lezyonlar – Dermapen ile benlere ve diğer yükseltilmiş lezyonları iğnelemekten kaçının. İğnesiz hale getirmeden önce herhangi bir deri düzensizliğini araştırın ve tanımlayın ve bu alanları değerlendirerek bir Dermapen iğnesizlik oturumu sırasında önlenebilir hale getirin. Cildin şüpheli görünen karanlık bölgelerden kaçınılmalıdır. Melanom, vücudun melanosit içeren bölgelerinde en sık görülen bir cilt kanseridir. Bu cilt kanseri, güneşe maruz kalan deride özellikle yaygındır ve ASLA Dermapen uygulanmamalıdır. (Kaynak: Dermapen.com)
 • 2015 yılında FDA, iğne yaygınlığı ve derinliklerinin potansiyel tehlikeleri hakkında yeterli sayıda çalışma olmadığını ve Dermapen’in küçük damarları parçalamayacağını veya yüz sinirlerine zarar vermeyeceğini gösteren yeterli veri olmadığını ileri sürdü.

dermapen seans ücretleri-dermapen yaptıranların yorumları-dermapen öncesi ve sonrası-dermapen fiyat-dermapen yaptıran ünlüler-dermapen yan etkileri-dermapen kaç seans yapılmalı-dermapen zararları-dermapen uygulamasından sonra-dermapen etkisini nezaman gösterir-dermapen sonrası kabuklanma-dermapen faydaları-dermapen ne işe yarar-dermapen uygulamasının zararları

Dermapen zararları

 

Dermapen uygulamasından sonra

Dermapen yan etkileri, tedavi doğru şekilde yapılırsa çok az ve nadirdir. Dermapen genellikle iyi tolere edilir ancak tedaviden sonra 2-3 gün süren kızarıklık görülebilir.

Cilt aynı zamanda kısa süre sıcak, sıkı ve kaşıntılı olabilir, bu normalde 12 – 48 saat içinde sona erer. Her ne kadar cildin güneşi koruma özelliğini bozmasa da uygulama sonrası bir hafta güneş ışığından korunma önerilebilir ve antibiyotik kremleri reçete edilebilir. Açık kanallar 60 ila 90 dakika arasında kapanır ve bu nedenle enfeksiyonlar olası değildir.

Prosedür, hastalar tarafından iyi tolere edilir ve iyi kabul edilir, maliyet açısından etkili olur, tüm cilt tiplerinde ve göz çevresinde olduğu gibi soyma (Peeling) veya lazerle yüzey yenilemesi için uygun olmayan alanlarda yapılabilir. Dermaroller ile mikro iğneleme, alt sizyon, kimyasal soyma, mikrodermabrazyon, fraksiyonel yeniden ciltleme gibi diğer sivilce yara izi tedavileri ile kombine edilebilir, böylece hastalara sağlanan faydaları en üst düzeye çıkarır.

Dermapen sonrası kabuklanma

Dermapen sonrası kabuklanma olmaz. Bunun nedeni uygulamanın derinin bariyer fonksiyonunu bozmaması ve koruyu üst tabakaya zarar vermemesidir. Deride şişlik ve kızarıklık görülebilir ama Dermapen sonrası kabuklanma görülen bir durum değildir.

Dermapen sonrası kızarıklık nasıl geçer sorusunun cevabı kendiliğinden iyileşme gerçekleşir şeklindedir. En geç 48 saat içerisinde kızarıklık kaybolur.

Dermapen öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken maddelerin bir kısmına yukarıda yer verdik. Doktor kontrolü ve onayı olmadan işlem yaptırmayınız. Yalnızca Dermapen yaptıranların yorumları sizi bu uygulamayı yaptırmaya yöneltmesin.

Dermapen kaç seans yapılmalı?

Dermapen hedeflenen etkiye ve uygulanacak bölgeye göre seans sayısı belirleniyor. Genellikle 6 seans olarak uygulanabilir. Dermapen etkisini nezaman gösterir? Her şeyden önce belirtmekte fayda var ki Dermapen etkisi kalıcıdır. Bu nedenle dermapen sonrası iyileşme süreci birkaç hafta içerisinde tamamlanır ve etkiler görülmeye başlar.

Altıncı haftada Dermapen etkisi gözle görülür hale gelir. Üç ay sonra hedeflenen pik noktaya ulaşılır.

Dermapen sonrası yapılacaklar nelerdir?

Dermapen sonrası yapılacaklar listesi yoktur. Çünkü Dermapen sonrası yapılacaklar arasında günlük hayata devam etmek geliyor. Günlük rutini bozmayı gerektirmeyen bir uygulamadır. Dermapen sonrası banyo yapmak için 24 saatin geçmesi önerilebilir. Dermapen sonrası banyo yapmakta sakınca bulunmamakla birlikte ilk birkaç saat kaçınılmalıdır. Çünkü cildin iğne dileklerini kapatması sürecinde banyo suyunun hijyen ve bakteri temizliği yönünden kontrolü önemlidir.

Kaynak: www.genckalanlar.com


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!