Doğal süper gıdalar vitamin deposu

Kategori: Genel - 1.056 viewsYorum Yazın
Doğal süper gıdalar vitamin deposu

Doğal süper gıdalar vitamin deposu olmalarıyla biliniyor. Ünlü Doktor Bora kalkancı ‘Doktorun ye dediği!’ yazı dizisinin bu bölümünde vitamin takviyesi ve doğal süper gıdalar yer alıyor. Doğal süper gıdalar nedir? Vitaminler sağlıklı beslenme için önemli maddelerdir. Proteinlerin yapısına girerek vücudumuzdaki biyolojik olayları ve metabolizmayı düzenlerler. Yapılan çalışmalarda, doğal yoldan alınan vitaminlerle sentetik olarak alınanlar arasında bir fark henüz bulunamamıştır.

 

Doğal süper gıdalar ve vitaminler

 

Vitaminlerde kalori yoktur ve bu nedenle kilo yapmaları imkânsızdır.

Vitamin takviyesinin gerekli olduğu durumlar şunlardır;

1) 65 yaş üzerindeki kişiler için: D, B6, B9 (folik asit) ve B12.

2) Menopoz dönemindeki kadınlar: Kalsiyum ve D vitamini.

3) Günlük 1200 kalorinin altında diyet yapanlar: Ek vitaminler.

4) Sigara içenler: C ,B6 ,folik asit(folat) .

5) Aşırı alkol alanlar: A, D, B1, folat ve B12.

6) Hamileler: Kalsiyum, folat, biotin ve demir.

7) Şeker hastalığı olanlar: B1.

8) Vejeteryanlar: Tavuk, yumurta yemeyen ve süt içmeyenlerde B12.

 

Vitaminlerin vücuda faydaları

Yağda eriyenler ve suda eriyenler olarak iki gruba ayrılırlar. Yağda eriyenler; A,D,E,K vitaminleridir. Aynı öğünde birlikte yenen yiyeceklerle alınan yağlarda erir ve yağ hücrelerinde depolanırlar. Bu nedenle fazla alındıklarında vücutta birikerek hipervitaminoz denilen tablolara neden olurlar. Yağda eriyen vitaminlerin bağırsaklardan emilimi için safra kesesinden salgılanan safraya ihtiyacı vardır.

B ve C gibi diğer tüm vitaminler, suda çözünürler ve emilim için safra asidine ihtiyaçları yoktur. Bunlar idrarla atılabildikleri için birikim ve hipervitaminoz olmaz. Ancak yine de fazlasını önermiyoruz.

 

Doğal süper gıdalar nelerdir?

Vitamin deposu olarak adlandırabileceğimiz süper gıdalar mevcuttur. Bunlar antioksidan ve polifenol açısından da zengindirler. Bu nedenle kalp-damar hastalıkları ve kanser gibi hastalıklara karşı koruyucudurlar. Örneğin brokoli, karaciğer enzimlerini aktive ederek toksik maddelerin elimini hızlandırır ve kemik erimesini de önler. Bir su bardağı kadar brokolide, 41 mg kalsiyum, 79 mg C vitamini, 50 mg folat vardır. Brokoli alırken taze, koyu renkli, sıkı ve sık çiçekli olanlarını seçmelisiniz. Sararan çiçekler sebzenin zamanının geçtiğini gösterir.

Domates de içerdiği likopen sayesinde akciğer, mide, prostat kanserine yakalanma riskini azaltır. Üç hafta süreyle günde 30 mg likopen alan kişilerde prostat DNA’sında meydana gelen oksidatif hasarın önemli ölçüde engellendiği kanıtlanmıştır. Vücudun günde 22 mg likopene ihtiyacı var ve bunu iki bardak domates suyu rahatça karşılıyor. Bu nedenle yemeklerde salça kullanmayı ve sağlıklı atıştırmalık olarak kurutulmuş domates tüketilmesini de öneriyoruz.

whey protein (peynir altı suyu proteini)

Sporcu beslenmesi ve yaşlılıkta kullanılması gereken bir protein türü vardır. Buna peynir altı suyu proteini veya whey protein denir. Herhangi bir hayvan sütünden peynir yapılmasından sonra kalan sıvıdır. Protein, vitamin ve minerallerin yanı sıra süt laktozunun %50’sini içerir. Marketlerde bu isimle satılır. Kaslarda protein metabolizmasını artırarak onları güçlendiren, glutatyonu çoğaltıp bağışıklık sistemini takviye eden whey proteini, sporculara ve kasları eridiği için yaşlılara çok faydalıdır. Karbonhidrat ve yağ olmadığı için sağlıklı diyetlere eklenmelidir. Ara öğünler için çok uygundur. Şok diyetleri önermiyoruz ancak mutlaka yapılacaksa bir hafta süreyle whey proteini kullanılabilir. Bu sürede kan tablosu yakından takip edilmelidir. Üre ve ürik asit yükselirse üst sınırın geçilmesine müsaade edilmez.

 

Baklagiller arasındaki süper gıdalar

Doğal süper gıdalar grubuna kuru baklagiller familyasından giren bitkisel protein deposu üç gıda; kuru fasulye, nohut, mercimektir. Bir bardak mercimekte 17 gram protein var. Kuru fasulyede, karnitinin yapı taşı olan lizin, tiamin, riboflavin, folat gibi vitaminler mevcuttur. Karnitin, vücudun yağ yakmasında görevi olan bir katalizördür. Hatta piyasada L-karnitin olarak satılmaktadır. Lif oranı fazla olan baklagillerin kronik hastalıklara yakalanma riskini azalttığını, kolesterolü düşürdüğünü ve kilo vermeye yardımcı olduğunu biliyoruz. Yarım bardak fasulyede 5.5, mercimekte 8 gram posa olduğunu hatırlatıp günde en az bir porsiyon yenmesini öneriyoruz.

Doğal süper gıdalar ile diyetle haftada bir kilo verebilirsiniz. Önceleri iyi giderken duraklamalar olabilir. Disiplini kaybetmeyin. Patates, pirinç, makarna, kuru yemişi azaltın, porsiyonları küçültün. Ara öğünlerinizi aksatmayın. Yemeği yavaş yiyip masadan doymadan kalkın. Böylece suçluluk duygusu hissetmeden hedefinize bir adım daha yaklaşmanın gururunu yaşayacaksınız.

Son olarak doktorun ye dediği; 10 adet erik, 5 adet çilek,1 bardak domates suyu…

Bol vitaminli günler dilerim…

doğal süper gıdalar-ayhan ercan kimdir-süper gıda-süper gıdalar-doğal süper gıdalar ayhan ercan-doğal süper gıdalar pdf-doğal gıda nedir-super gidalar

süper gıda

Doğal süper gıdalar ne demek?

Doğal süper gıda, vücudun gereksinimlerini zengin içerikleriyle karşılayan koruyucu, geliştirici ve tedavi edici gıdalar olarak tanımlanıyor. Doğal süper gıdalar protein, vitamin, yağ ve mineral yönünden son derece zengin içeriklere sahipler. Bu besinler hastalıklara karşı koruyucu ve tedavi edici özellikleriyle de tanınıyorlar.

Doğal Süper Gıdalar ismiyle basılmış Ayhan Ercan imzalı bir kitap da bulunuyor. Çünkü doğal süper gıdalar Ayhan Ercan’ın özel ilgi alanında yer alıyor. Ayhan Ercan kimdir? Ayhan Ercan kimdir sorusunun kısa ve net cevabı TABDER (TÜM AKTARLAR VE BAHARATÇILAR TIBBİ VE AROMATİK BİTKİ YETİŞTİRİCİLERİ DERNEĞİ) başkanıdır diye verilebilir.

Aktarlar Derneği Başkanı zayıflama çayı gibi doğal gıda tarifleriyle de tanınıyor. Ünlü Ayhan Ercan tarifleri arasında

  • Ayhan Ercan’dan bağışıklık güçlendirici macun tarifi
  • Ayhan Ercan’dan kış çayı reçetesi
  • Ayhan Ercan’dan ağızdaki yaralar için pastil yapımı tarifi de yer alıyor.

 

Süper gıda nedir? (super gidalar nedir)

Bir gıda kendi statüsündeki diğer gıdalara göre daha yüksek protein, lif, aminoasit, antioksidan, iyi yağ barındırıyorsa süper gıda kategorisinde yer alıyor. Dünyada süper gıdalar (super gidalar) kategorisinde yer alan 50 civarında gıda bulunuyor. Süper gıdalar nelerdir diye aklınızdan geçiyor olabilir. Süper gıdalar nelerdir sorusuna ilk akla gelenler arasında yaban mersini, brokoli, karadut, Spirulina, Kakao Nibi, Maca Tozu gibi gıdalar da yer alıyor.

 

Doğal gıda nedir?

Doğal gıda nedir sorusunun en net cevabı sentetik olmayan doğada kendiliğinden var olan, genetiği değiştirilmemiş gıdalardır. Doğal gıda vitamin, mineral ve protein yönünden zengin olup insan metabolizmasının yapısına ve DNA’sına zarar vermeyen gıdalardır.

 

Ünlü doktor Bora Kalkancı’nın diğer yazıları

 

Bunlar da ilginizi çekebilir!

 

Kaynak: www.genckalanlar.com


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!