Ejder meyvesi ile gençlik ateşi!

Kategori: Genel - 1.306 viewsYorum Yazın
Ejder meyvesi ile gençlik ateşi!

Ejder meyvesi mükemmel bir anti aging özellikli egzotik meyvedir. Anavatanı Vietnam olan ejder meyvesi ‘Pitaya’ olarak biliniyor. Pitaya ejder meyvesi yaşlanma karşıtı mükemmel özellikleriyle biliniyor. Özellikle cilt için inanılmaz etkileri var. Son yıllarda ülkemizde ejder meyvesi üretimi yapılmaya başlandı. Bu nedenle artık daha kolay bulunabilen ‘Pitaya’ genç kalmak isteyenlerin hem sofralarından hem de ciltlerinden eksik etmemesini öneriyoruz. Bu yazıda ejder meyvesi nedir, ejder meyvesi maskesi nasıl yapılır, pitaya faydaları nelerdir gibi konuların detaylarını öğrenebilirsiniz. Hayatınızın önceki dönemine bir çizgi çekip var olan çizgilerden kurtularak daha genç ve canlı bir cilt ve daha sağlıklı bir yaşam içi pitaya meyvesini keşfedin!

 

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi Güney Amerika’ya özel bir meyve olup ejder görünümü nedeniyle bu adı almıştır. Ejder meyvesi tadı kivi ile kavun arasındadır. Ejder meyvesi tadı ananas gibi tropikal tatları sevenler için idealdir. Pitaya Türkiye kullanımında daha çok ‘ejderha meyvesi’ olarak anılıyor.

Ejder meyvesi Gazipaşa veya Pitaya Mersin gibi bölgelerimizde mevsim sıcaklığı ve iklim pitaya ağacı yetişmesine uygun özelliktedir.

Pitaya nedir? Pitaya nedir sorusunun en doğru cevabı lezzeti yerine faydası çok yaşlanma karşıtı bir tropikal meyvedir şeklinde olabilir. Pitaye meyvesi ejderha gözü meyvesi veya ejder meyvesi ya da ejderha meyvesi bazen de İngilizceden esinlenerek dragon meyvesi olarak isimlendirilebiliyor.

Pitaya meyvesi içeriğindeki küçük siyah çekirdekleriyle birlikte kabuğu soyulup dilimlenerek yeniyor.

Pitaya meyvesi içeriğindeki muhteşem özellikleriyle dünyada hızla popüler hale geldi. Pitaya meyvesinin şaşırtıcı sayıda phytonutrient, vitamin ve mineralleri vardır. AntioksidanlarC vitamini, çoklu doymamış yağ asitleri, karoten ve protein açısından zengindirler. Ayrıca, sistemimizdeki gıdaların kolay parçalanmasına yardımcı olan sıfır kompleks karbonhidrat ve tiyamin var.

 

Ejder meyvesi tadı nasıl?

Ejder meyvesi tadı nasıl çok merak ediliyor. Çünkü bu meyveyi ilk kez görenler nasıl yenileceğini bilmediği gibi ekşi, lezzetsiz bir tada sahip olabileceği endişesini de taşıyor. Ülkemiz tat haritasına göre tatsız, yavan olarak nitelendirilebilecek bir türdür. Bununla birlikte içeriğindeki beyaz etli kısımlarının yanı sıra kabuk tarafına yakın kırmızı kısımları da lezzeti artırır. Yerken kırmızı bölümüyle birlikte kivi ile kavun arasında ama daha hafif bir tada sahiptir. Ejder meyvesi tadı nasıl diye merak edenler için sadece lezzeti için bu meyveyi alanların hayal kırıklığına uğramaları olasıdır. Bununla birlikte pitaya faydaları için alınıyorsa bağımlısı olacağınıza bahse girebiliriz.

ejder meyvesi-pitaya meyvesi-ejder meyvesi nedir-pitaya nedir-pitaya faydaları-pitaya ejder meyvesi-pitaya bitkisi-ejder meyvesi tadı-ejderha gözü meyvesi-ejder meyvesi nasıl yenir-ejder meyvesi tadı nasıl-pitaya ağacı-ejder meyvesi nerede satılır-pitaya mersin-ejder meyvesi gazipaşa-pitaya türkiye-pıtaya ne demek-ejderha meyvesi nerede satılır-pitaya meyvesi nerede satılır-ejder meyvesi üretimi-pitaya meyvesi nasıl yenir-pitaya ejder meyvesi faydaları

Ejder meyvesi tadı nasıl

Ejder meyvesi faydaları (Pitaya faydaları)

Pitaya faydalarını üç bölümde ele alacağız. Birincisi pitaya sağlığa faydaları, ikincisi pitaya cilde faydaları, üçüncüsü ise pitaya saça faydaları olacak. Pitaya bitkisi ve muhteşem meyvesinin benzersiz faydaları onu ‘gençlik ateşleyicisi’ olarak tanımlamamızı haklı çıkarıyor!

 

Ejder meyvesi faydaları (sağlık için)

 • Solunum düzensizliklerine iyi gelir.
 • Beyin ve hafıza sağlığı için büyük katkı sunar.
 • İştahı artırır.
 • Ejderha meyvesi yararları arasında vücut hücrelerini yenilemesi yaşlanma karşıtı katkılarından biridir.
 • Diş sağlığı için kullanılır.
 • Kemiklerin güçlenmesine katkı sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kanseri engelleyici özelliğe sahiptir.
 • Kolesterolü dengeler.
 • Kan şekerinin düşürür.
 • Mide rahatsızlıklarında kullanılabilir.
 • Kalp sağlığı için de faydalıdır.
 • Ejderha gözü meyvesi faydaları arasında cinsel isteği artırıcı afrodizyak etkisi de her yaşta insanı cezbediyor.

 

Ejder meyvesi neye iyi gelir? (Cilt için pitaya faydaları)

Ejder meyvesi neye iyi gelir sorusuna bu kez pitaya cilt için faydaları noktasından bakıyoruz. Pitaya meyve faydaları arasında cilt için faydaları gerçekten inanılmazdır. Aşağıda pitaya yararları arasında yer alan cilde faydaları hakkında bilgiler yer alıyor.

 • Yaşlanma belirtilerini azaltır.
 • Pitaya yararları arasında akne tedavisinde kullanılması da önemlidir.
 • Güneş ışığına karşı maske ve cilt koruyucu olarak kullanılabilir. Pitaya özü içeren kremler güneş ışınlarının zararlı UV etkilerinden cildi korumada fayda sağlarlar.
 • Büyük bir nemlendirme özelliğine sahiptir. Özellikle kuru cilde sahip olanlar ‘pıtaya ne demek’ akıllarından çıkarmamalıdır.
 • Ejder meyvesi çok zengin bir antioksidan kaynağıdır. Bu nedenle kırışıklık, cilt sarkması, yaşlılık çizgileri gibi sorunlarla çok etkili biçimde mücadele eder.

 

Ejder meyvesi yararları (saç için)

Ejder meyvesi yararları arasında saç için iki önemle katkı yer alıyor.

 • Saç boyalarının oluşturduğu yıpranma ve kimyasal etkiyi ortadan kaldırır.
 • Saçların daha canlı, parlak ve güçlü olmasını sağlar. Çünkü zengin bir C vitamini kaynağıdır. Saçları besler ve güçlendirir.

 

Pitaya ejder meyvesi faydaları nelerdir yukarıda sıralamaya çalıştık. Ejderha meyvesi cilt için nasıl kullanılır? Şimdi bu konuya uygun bir pitaya maskesi yayınlıyoruz.

Ejder meyvesi maskesi (Pitaya maskesi)

Cilt için yaşlanma engelleyici ve kırışıklık giderici maske yaparken ejder meyvesi mükemmel bir malzeme oluşturur.

Ejder meyvesi maskesi için gerekli malzemeler:

Ejder meyvesi maskesi tarifi

Öncelikle bir kaşık vasıtasıyla ejder meyvesinin kabuklarından kırmızı ve beyaz kısımlarını çıkarın. Çıkardığınız pitaya meyvesi parçalarını iyice ezin. Yoğurtla karıştırın. Karışımın homojen ve macun kıvamında olmasına dikkat edin. Son olarak E vitamini kapsülünü ekleyin.

Elde ettiğiniz pitaya maskesini cildinize uygulayın. 20 dakika kadar bekletin ve ılık suyla yıkayın.

İki ay boyunca haftada bir kez bu maskeyi yaparak cilt lekeleri, kırışıklıklar, ince çizgiler ve cilt sarkmaları ile sivilce ve akne oluşumlarından kurtulabilirsiniz. Mükemmel bir cilt bakımı yanında müthiş nem dengesi sağlamış olursunuz.

 

Ejder meyvesi nasıl yenir? (pitaya meyvesi nasıl yenir?)

Ejder meyvesi bir bıçak vasıtasıyla kabuk kısmından ayrılarak yenir. Pitaya ejderha meyvesi kabukları bıçak yardımıyla kolayca soyulabilir. Ejder meyvesi nasıl yenir sorusunun bir diğer cevabı ise kaşıklayarak yenmesidir.

Eğer ejder meyvesi nasıl yenir sorusunun cevabı olarak tadını beğenmediniz ise suyunu içebilirsiniz. Pitaya meyvesi nasıl yenir? Sabahları bir bardak pitaya suyu içmek güne sağlıklı ve dinç başlamak ve genç kalmak adına yapabileceğiniz en doğru hareketlerden biridir.

Ejder meyvesi ne kadar? Pitaya fiyat bilgisi

Pitaya fiyat düzeyi ile de ilgi gören ve merak uyandıran bir meyve. Ülkemizde ejderha meyvesi bitkisi olarak son yıllarda başta Mersin olmak üzere Antalya’da yetiştirilmeye başlandı. Ejder meyvesi bitkisi sıcak iklimi sevdiği için pitaya fidanı bu bölgelerde olumlu sonuçlar ve meyveler verdi.

Bu gençlik mucizesi meyvenin fiyatını elbette merak ediyorsunuzdur. Ejder meyvesi ne kadar veya ejder meyvesi kaç lira dediğinizi duyar gibiyiz. Evet, itiraf ediyoruz pahalı bir ürün. Yerli üretimle fiyatının düşmesi bekleniyor. Bununla birlikte bir adet pitaya (ithal) 40-50 TL fiyatla alıcı buluyor. Yerli pitaya veya ejder meyvesi kilosu değil ama tanesi 35-40 TL fiyata satılıyor.

Pitaya meyvesi kilo ile değil tane ile satılıyor. Bu nedenle ejder meyvesi kilo fiyatı ya da pitaya kilosu ne kadar gibi sorulara cevap olarak kilo yerine adet fiyatını verebiliyoruz.

Ejder meyvesi fiyatı yüksek olmakla birlikte çok büyük faydaları nedeniyle ekonomik bir kullanıma sahiptir.

Ejder meyvesi nerede satılır?

Ejder meyvesi nerede satılır sorusuna yaygın olarak bulunur cevabını veremiyoruz. Bununla birlikte büyük marketlerin raflarında bulunabiliyor. Büyük manavlarda özellikle büyükşehirlerdeki lüks semtlerdeki manavlarda aranabilir. Ejder meyvesi nerede bulunur sorusunun alternatif bir satış kanalı daha var.

Ejderha meyvesi nerede satılır sorusunun bir karşılığı da internet siteleri olabilir. Çünkü ejder meyvesi yetiştirme çalışmalarının artmasıyla birlikte internette çok aranılan bu meyve ile ilgili satış kanalları oluşturulmuş durumda. Pitaya meyvesi nerede satılır biçiminde yapacağınız bir aramada alternatif siteler çıkıyor. Hatta bu siteler ejder meyvesi fidesi satışı hakkında da bilgiler içeriyor.

Ejder meyvesi satışı yalnızca geceleri çiçek açan bu bitki için gece gündüz internet üzerinden sipariş verilebiliyor.

 

Pitaya ile güneş kremi evde nasıl yapılır?

Pitaya kullanarak hazırlayacağınız karışımla cildinizi güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına karşı koruma altına alabilirsiniz. Pitaya çok zengin bir C vitamini kaynağıdır.  Vereceğimiz tarifte E vitamini kapsülü kullanılıyor. E vitamini ile C vitamini kombinasyonu cilt için mükemmel bir bakım ve koruma sağlar. Özellikle çevresel etkilere ve güneş ışınlarına karşı doğal bir kalkan oluşturur.

Pitaya cilt maskesi için gerekli malzemeler

 • Çeyrek pitaya meyvesi
 • Bir adet E vitamini kapsülü

Pitaya cilt maskesi yapımı

Pitaya meyvesinin kabuğu dışındaki etli kısımlarını alarak bir çatal marifetiyle ezin. Oluşturduğunuz pürenin içerisine E vitamini kapsülünü boşaltın. Cildinize uygulayıp yarım saat kadar bekletin. Soğuk suyla yıkayın.

Eğer güneş yanığınız varsa da bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Güneş yanığı olan bölgeye lokal olarak uygulanabilir.

 

Saç için pitaya kullanımı

Pitaya saç için de çok faydalı bir meyvedir. Saça doğrudan etli kısımlarını robotta çekerek macun kıvamına getirip sürebilirsiniz. Saçınızdaki kırıklıkları ortadan kaldırmaya yarar. Aynı zamanda saçınızı güçlendirir ve canlandırır.

Pitaya meyvesinin suyunu sıkarak da saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Saçınızda en az 20 dakika bekletmeniz gerekiyor. Saçınızdaki solgunluk, yıpranmışlık, cansızlık ve yaşlılık belirtileri ortadan kalkacaktır. Pitaya saç için mükemmel mineraller ve maddeler içeriyor. Bu maddelerin saça faydaları için pitaya saç maskesi yapmayı ihmal etmeyin. saçınız genç kalsın! Siz de genç görünün.

Saç için pitaya kullanmak doğal bir seçimdir. bu nedenle en doğal etiketli ürünlerde bile koruyucu kimyasal maddeler olduğunu biliyoruz. Haftada iki kez saç bakımında pitaya kullanmak pek çok kozmetik ürüne veda etmenizi sağlayabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

 

Kaynak: Genç Kalanlar


Etiketler:
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!