F vitamini gençlik kaynağı!

Kategori: Genel - 1.192 viewsYorum Yazın
F vitamini gençlik kaynağı!

F vitamini ile gençleşmek mümkün! F vitamini çok bilinmese de Dr. Mehmet Öz’ün tabiriyle ile 30 yaş gençleşmek mümkün! Bu mucize vitamin yani F vitamini nedir? F vitamini hangi besinlerde bulunur? Vitamin dünyası içerisinde önemli bir yere sahip vitamin F cilt için (vitamins for skin) neden bu kadar önemlidir? Bu yazıda cevaplarını bulabilirsiniz.

F vitamini nedir?

Vitamin F o kadar az biliniyor ki şöyle sorularla karşılaşabiliyoruz: F vitamini var mı? iki tür yağ asidi içerir: linoleik ve alfa-linolenik.  doymamış yağ asidine verilen isimdir.

F Vitamini veya Omega 3, iki esas yağlı asitten oluşan bir karışımdan oluşur: linoleik asit (LA) ve alfa-linoleik asit (LNA), araşidonik asit ilave edilir.

Vücut tarafından üretilmez, ancak yağda çözünen bir vitamindir; yani vücutta depolanır ve gerektiğinde küçük dozlarda salınır. Dolayısıyla, gıdaları gibi düzenli olarak almak zorunlu değildir. Vücudun ihtiyacı olan örneğin düzenli ay çekirdeği yiyen biri tarafından zaten karşılanıyor denilebilir.

F vitamini ne işe yarar?

F vitamini ne işe yarar sorusuna biraz teknik cevap vermek istiyoruz. F Vitamini, vücuda kalsiyumun bulunması, fosforun asimilasyonuna yardımcı olması ve karotenin A vitamini haline dönüşmesinin teşvik edilmesinde vücudun D vitaminiyle bağlantılı olarak çalışır. Üreme sisteminin normal işleyişi için şarttır, besler. Cilt hücrelerini içerir ve sağlıklı mukoza zarları ve sinirler için gereklidir.

Besinler yönünden zengin menüler sağlıklı cilt, kalp, damar ve saçlara sahip olmanın önemli bir yoludur.

F vitamini faydaları nelerdir?

F vitaminin özellikle cilt ve saçlara büyük faydası vardır. Bununla birlikte gençlik iksiri gibi görev yapar. Genç kalmak isteyenlerin özellikle F vitamini içeren besinler konusuna dikkat etmeleri gerekir. Faydaları ya da başka bir ifadeyle vitamin F faydaları arasında ilk akla gelenler aşağıdaki listede yer alıyor.

  • Kan kolesterolünü düşürür.
  • Daha yavaş kalp hastalığı riskine yardımcı olur.
  • Adrenal bezlere yardımcı olur.
  • Cilde yumuşaklık ve genç görünüm verir; saçlar daha parlak ve sağlıklı hale gelir.
  • Bağırsak bakterilerine etki eder.
  • Kan pıhtılaşma ve hücrelere kalsiyum taşınmasında yardımcı olur.
  • Kilo vermeye yardımcı olabilir ve vücuda kolayca metabolize edilebilen yağlı bir madde sağlar.
  • Sağlıklı kan kolesterol düzeyleri, sinir sistemi, kardiyovasküler sağlık ve dolaşım fonksiyonlarını destekler.
  • Bağışıklık sisteminizi, cildi ve saçlarınızı beslemeye yardımcı olur. Eklem fonksiyonunu geliştirerek hareketi kolaylaştırır
  • Glandüler aktiviteyi, özellikle tiroid ve adrenal bezleri destekler. Kan pıhtılaşma ve hücrelere kalsiyum taşınmasında yardımcı olur.

F vitamini hangi besinlerde bulunur?

F vitamini besinlerden alınabileceği gibi f vitamini ampul ve kapsül olarak da alınabilir. Bu konuda pek çok önemli marka tercih edilebilir. (oramin f vitamin, f vitamini solgar, vitamin f forte …) Bununla birlikte doğal gıdalarla vitamin F almak istiyorsanız F vitamini hangi besinlerde bulunur sorusunu sorabilirsiniz.

F vitamini nelerde var?

F vitamini hangi besinlerde bulunur ve yararları nelerdir? Vitamin F iki tür yağ asidi içerir: Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri. Aşağıda en bilinen F vitamini nelerde var sorusunun cevaplarını bulabilirsiniz.

Omega-3 yağ asitleri: Koyu yeşil sebzeler, keten tohumu, kenevir tohumu, kabak çekirdeği, soya fasulyesi, ceviz, buğday tohumu, chia, kukui (candlenut), Hamsi, halibut, göle alabalık, uskumru, somon, sardalya, ton balığı ve halibut. Amerikan Kalp Birliğine göre, bir kişi vitamin F gereksinimlerini karşılamak için haftada bu yağlı balıkların iki porsiyon yemesi gerekir.

Omega-6 yağ asitleri: Badem, avokado, arı poleni, meyve, sarımsak, zencefil, meyan kökü, fındık, zeytinyağı, portakal, maydanoz, yer fıstığı, ceviz, kök sebzeler, tohumlar, ıspanak, spirulina, her çeşit filizi, ayçiçeği tohumlar, bitkisel yağlar, buğday tohumu, buğday, buğdaygiller ve tahıllar.

Günlük vitamin F gereksinimi nedir?

F vitamininin günlük gereksinimi veya Omega 3 henüz tespit edilmemiştir. Bununla birlikte, doymamış yağ asitlerine duyulan ihtiyacın, doymuş yağ asitleri ve tüketilen karbonhidrat miktarıyla orantılı olarak arttığı bilinmektedir. Esansiyel yağ asitleri tüketilen toplam kalorinin% 1’inde alınmalıdır.

Vitamin F eksikliği (f vitamini eksikliği)

F vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar nelerdir? Vitamin F eksikliği çok nadirdir; ancak kuru cilt ve ciltte buruşukluk gibi etkiler gösterebilir. Saç dökülmesi ve güçsüzleşmesi de belirtiler arasındadır.

Egzama vitamin F eksikliğinde görülebilir. Vücudun genelinde sivilce olması da vitamin F eksikliğine delalet edebilir.

Bazı durumlarda görme bozukluğuna etki ettiği de görülebiliyor.

 

f vitamini-f vitamini nedir-f vitamini hangi besinlerde bulunur-f vitamini nelerde var-f vitamini ne işe yarar-f vitamini cilde faydaları-oramin f vitamin-f vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar-f vitamini solgar-f vitamini eksikliği-f vitamini mehmet öz-f vitamini ampul-f vitamini faydaları-f vitamini var mı-f vitamini içeren besinler-f vitamini hangi besinlerde bulunur ve yararları nelerdir-vitamin f-vitamin dünyası-what is vitamin f-vitamin f forte-vitamin fiyatları-vitamins for skin

F vitamini nedir?

F vitamini cilde faydaları (vitamins for skin)

Vitamin F cilt için muhteşem katkılar sağlar. Cildin genç ve sağlıklı görünmesini teşvik eder. Özellikle saçların erken dökülmesi yaşlı görünüme neden olabilir. Bu durumu engellemek için vitamin F yönünden zengin beslenmek önem taşır.

Genel cilt kalitesinin ve gençliğinin sürdürülebilmesi vitamin F ile doğrudan ilgilidir. Vitamin F zenginliği uzun yıllar genç görünen sağlıklı cilde sahip olmanızı sağlar.

F vitamini Mehmet Öz

Vitamin F Mehmet Öz tarafından ironik olarak İngilizce ‘Friendship’ yani dostluk kavramının karşılığı olarak kullanılıyor. Böylece iyi dosta sahip olanların vitamin F desteği almış gibi genç kalabileceğine vurgu yapıyor.

 

Kaynak: www.genckalanlar.com

 


Etiketler:
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!