Goldenseal Kızılderililerin sağlık sırrı!

Kategori: Anti-aging - 1.283 viewsYorum Yazın
Goldenseal Kızılderililerin sağlık sırrı!

Goldenseal soğuk kış günlerinde daha çok aklımıza gelen bir bitkidir. Altın mühür olarak da bilinen goldenseal özellikle doğal bir antibiyotik olarak biliniyor. Bununla birlikte vücut için sindirim sistemini dengeleme, enfeksiyonlarla mücadele, soğuk algınlığı ve grip için etkili olması yanında detoks etkisiyle de biliniyor. Karaciğer dostu bu bitki Kızılderililer tarafından pek çok hastalığın tedavisinde doğal ilaç olarak kullanılıyor: Kanser, ishal, karaciğer, mide ekşimesi, göz ve kulak damlası, halsizlik, iştahı artırmak, iltihap sökmek… Bu yazıda goldensail’i keşfedin, sağlıklı yaşayın, genç kalın!

Goldenseal nedir?

Altın mühür bitkisi nerede yetişir? Kanada’da ve Amerika’nın doğusundaki bölgelerde bulunur ancak aynı zamanda Avrupa’nın bazı bölgelerine yayılmıştır. Bitkinin yaprakları kadar kökü de değerlidir. Ülkemizde yetişmeyen bu bitkinin farklı kullanım şekilleri bulunuyor. Bunlar arasında goldenseal kapsül, goldenseal tea (Altın mühür çayı), altın mühür krem sayılabilir.

Bu bitki doğal antibiyotik olarak tanınmaktadır. (goldenseal natural antibiotic) Goldenseal doğal antibiyotik ve bağışıklık kazandırma yetenekleri nedeniyle alerji, soğuk algınlığı ve grip için bitkisel ilaçlarda sıklıkla bulunur.

 

Altın mühür bitkisi

Altın mühür bitkisi nedir? Altın mühür bitkisi nerede yetişir? Altın mühür bitkisi portakal kökü, sarı kök veya sarı ayçiçeği olarak da bilinen Goldenseal ( Hydrastis canadensis ), çilek ailesi Ranunculaceae’ye ait çok yıllık bir bitkidir.

Altın mühür otu Kuzey Amerika’nın güneyindeki Quebec’den Kuzey Georgia’ya ve batısında Missouri’ye kadar uzanan geniş yaprak döken ormanların zengin, gölgeli topraklarında yer alan, düşük yayılım gösteren bir bitkidir

 

Altın mühür bitkisi

Altın mühür bitkisi berberin ve hidrastin isimli alkaloidler içeriyor. Berberin içeren Altınmühür antimikrobiyal, anti-tümör, anti-enflamatuar ve kan şekeri düşürücü olduğu bilinmektedir. Berberin veya berberine olarak bilinen bileşik kan şekerini düşürüp, kilo vermeye yardımcı olur.

Genellikle hamilelik ve emzirme döneminde goldenseal’den kaçınılması önerilir.

Goldenseal tea-goldenseal nedir-goldenseal kapsül-goldenseal solgar-goldenseal natural antibiotic-altınmühür kapsül-berberine faydaları-goldenseal-altın mühür-altın mühür bitkisi-altın mühür otu-altın mühür çinko oksit-altınmühür kapsül-altın mühür bitkisi nerede yetişir-berberine-berberin-berberin 100mg-berberine nedir

Goldenseal

Altın mühür otu cilde faydaları

Goldenseal’in antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri sedef hastalığı, egzama, akne veya kuru cilt gibi cilt koşullarından muzdarip kişiler için çok etkili olmasını sağlar. Cilt enfeksiyonları, bakteriyel, viral ve fungal olmak üzere birçok şekil ve boyutta gelir, ancak topikal salves ve goldenseal tentürleri bu enflamasyonu çabucak yok edebilir ve enfeksiyonu etkisiz hale getirebilir.

 

Berberine nedir?

Berberine nedir? Berberine, geleneksel Çin tıbbında kullanılan çeşitli bitkilerden alınan alkaloiddir. Özellikle altın mühür otu berberine bileşiği yönünden zengindir.

Berberine, Berberis adlı bir çalı grubu dahil olmak üzere birçok farklı bitkiden elde edilebilen biyoaktif bir bileşiktir

Berberine, çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanıldığı geleneksel Çin tıbbında uzun bir geçmişi vardır.

 

Şimdi, modern bilim, birçok farklı sağlık sorunu için etkileyici fayda sağladığını doğrulamıştır.

 

Berberine faydaları

Berberine, antienflamatuvar ve anti-diyabetik etkileri nedeniyle desteklenmektedir. Aynı zamanda bağırsak sağlığını iyileştirebilir ve kolesterolü düşürebilir. Berberine, karaciğerdeki glikoz üretimini azaltabilir. İnsan ve hayvan araştırmaları, her biri 500 mg’lık üç doz halinde alınan 1500 mg berberinin, tip II diyabet tedavisi için iki farmasötik olan 1500 mg metformin veya 4 mg glibenklamid almak kadar etkili olduğunu gösteriyor. Etkinlik, ilaçların tip II diyabetin biyolojik belirteçlerini ne kadar iyi düşürdüğü ile ölçülmüştür.

Berberine ayrıca anti-depresan ilaçlarla sinerji oluşturabilir ve vücut yağ kaybına yardımcı olabilir. Bu yararların her ikisi de, berberine’nin bu sebeplerden dolayı özellikle tavsiye edilebilmesi için, bunların arkasında ek kanıtlara ihtiyaç duymaktadır.

 

Berberin faydaları nelerdir?

Berberin 100mg olarak ticari satışı da bulunan bileşiktir. Bu bileşik takviye olarak kullanılmaktadır. Berberin faydaları nelerdir? İşte bilinen berberine faydaları!

 • Kan şekerini düşürür
 • Bağırsakta yararlı bakteri sayısını artırır.
 • Sindirim sistemini destekler.
 • Kilo vermenize katkısı olabilir. (Obez bireylerde yapılan 12 haftalık bir çalışmada günde üç kez alınan 500 mg, ortalama olarak yaklaşık 5 kilo zayıflamaya neden oldu. Katılımcılar ayrıca vücut yağlarının% 3,6’sını kaybetti)
 • Kolesterolü düşürür.
 • Kalp sağlığına faydalıdır.
 • Depresyonu ortadan kaldırır.
 • Kanserle savaşır.
 • Çok güçlü antioksidandır. Bu nedenle yaşlanma karşıtı olarak bilinir.

 

Goldenseal tea (Altın mühür çayı)

İşte deneyebileceğiniz bir Goldenseal Çay Tarifı!

Altın mühür otu faydalarını elde etmenin en kolay yollarından biri, toz haline getirilmiş kökten veya yapraklardan bir bitki çayı yapmaktır. İşte deneyebileceğiniz basit bir tarif!

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı altın mühür toz kökü veya yaprakları
 • Bir bardak kaynar su
 • Bal

 

Altın mühür çayı tarifi

Yarı kaynatılmış yaprakları veya toz haline getirilmiş kökleri veya yaprakları suda 15-20 dakika kaynatın. Süzün ve tadını çıkarın.

Çay, acı bir lezzete sahip olabilir; bu nedenle, tatlı kaşığı bal eklenmesi iyi bir fikir olabilir. Ayrıca bu tarife bir çay kaşığı Ekinezya ekleyebilirsiniz.

 

Altınmühür kapsül

Altınmühür kapsül veya goldenseal kapsül biçiminde de alınabiliyor. Goldenseal Solgar markası tarafından da bitkisel destek olarak sunuluyor.

 

Kaynak: Genç Kalanlar

 

Bunlar da ilginizi çekebilir!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!