Gül suyu ile tepeden tırnağa gençlik!

Kategori: Genel - 1.251 viewsYorum Yazın
Gül suyu ile tepeden tırnağa gençlik!

Gül suyu doğanın genç kalmak içi bize sunduğu mucizelerden biridir. O kadar çok işimize yarıyor ki, o kadar çok gül suyunun faydaları adeta tepeden tırnağa insana gençlik, güzellik ve sağlık sunmak için verilmiş. Cilt için ise gül suyunun yararları konu edildiğinde mucize kelimesi bile yetersiz kalıyor. Öyle ki gül suyunun cilde faydaları kadınlar kulübü gibi platformlarda da yoğun ilgi görüyor.

Bu yazıda;

 • Gül suyu nedir?
 • Gül suyu nasıl yapılır?
 • Gül suyunun faydaları, gül suyu ne işe yarar?
 • Gül suyu nasıl kullanılır?
 • Gül suyu maskesi
 • Gül suyu cilt ve saç için kullanımında merak edilen sorular, konular yer alıyor.

Gül suyu nedir?

Gül suyu buhar ile damıtılmış gül yaprakları kullanılarak elde edilir. Gül suyu damıtma profesyonel tekniklerle yapılabildiği gibi aşağıda bulabileceğiniz tarifle evde de yapılabilir.

Gül suyu kokuludur ve bazen kimyasal dolu parfümlere alternatif olarak hafif bir doğal parfüm olarak kullanılır.

Ortaçağ da dahil olmak üzere binlerce yıldır gül suyu kullanılmıştır. Bunun şimdi İran’da ortaya çıktığı düşünülüyor. Geleneksel olarak hem güzellik ürünleri hem de gıda ve içecek ürünleri kullanılmaktadır. Ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere potansiyel sağlık yararları bol gelir.

 

Gül suyu nasıl yapılır? Gül suyunun hazırlanması (gul suyunun hazirlanmasi)

Gül suyu nasıl elde edilir? Gül suyu evde nasıl yapılır? Bu sorunun çok basit iki yöntemi bulunuyor.

Evde gül suyu yapımı basit yöntemlerle sağlanabilir. Gül suyu tarifi için en kolay yöntemleri sizin için seçtik. Evde saf gül suyu hazırlamanın iki yöntemi vardır. Taze gül yaprakları damıtılmış su ile doldurulmuş bir kavanoz içine daldırıp (kimyager dükkanlarında kolayca bulunur) birkaç gün güneşin altına koyabilirsiniz. Daha hızlı yöntem, düşük ısıda temiz kap kaplı bir alet içinde damıtılmış suda gül yapraklarını ısıtmayı içerir. Suyun yarısı kalana kadar kaynatın ve soğumaya bırakın. Yaprakları atın ve saf gülsuyu kullanıma hazırdır.

 

Gül suyunun faydaları

Kendinizi bir gülün büyüleyici kokusu içinde kaybettiyseniz, bu popüler çiçeğe zaten aşık olma şansınız var. Shakespeare, en ünlü çizgilerinden bazılarını ona atıf yaparak yazdı! Kleopatra’nın güzellik rejiminin bir parçası olarak kullanıldığına inanılıyordu ve nesiller boyu güller, kadınlar tarafından güzelliklerini geliştirmek için kullanılıyordu. Gül suyu nelere iyi gelir? Bu sorunun cevabı ciltlere sığacak genişliktedir.

Gül ve gülden yapılan su, cilt bakım yordamına dahil edebileceğiniz en şaşırtıcı malzemelerden biridir. Cildi yumuşatmaya yardımcı olur ve doğal, sağlıklı bir parlaklık kazandırır. Gülün suyu, cildinize çeşitli şekillerde faydalıdır. Gül suyu ne işe yarar? En yaygın kullanılan güzellik kullanımından bazılarına bir göz atalım.

 1. Gül, cildin pH dengesini korumaya yardımcı olur ve aynı zamanda fazla yağı kontrol eder. Gül suyu cildi kurutur mu? Kurutmaz tam aksine nem dengesini sağlar. Doğal olmayan sentetik gül sularının kullanımında cilt kuruluğu söz konusu olabilir.

 

 1. “Gülün suyunun tahriş olmuş cildin kızarıklığını azaltmasına, akne, dermatit ve egzamandan kurtulmasına yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özellikleri vardır. Büyük bir temizleyici ve tıkalı gözeneklerde biriken yağ ve kirin giderilmesine yardımcı olur. Bu madde gül suyu cilde iyi gelirmi araması yapan ziyaretçilerimiz için yeterince cevap niteliği taşıyor inancındayız.

 

 1. Gülün suyu, yenilenmiş bir görünüm vererek cildi nemlendirir, canlandırır ve gençleştirir.

 

 1. Gülün suyu, antibakteriyel özelliği nedeniyle yara izlerini, kesikleri ve yaraları iyileştirmede yardımcı olur. Ayrıca gül suyu ateş düşürür mü sorusuna da olumlu yanıt verebiliriz. Soğuk kompres yapmak için sirke ve gülsuyu birlikte de kullanılabilir.

 

 1. Gülün suyunun antioksidan özellikleri cilt hücrelerini güçlendirmeye ve cilt dokularını yeniden canlandırmaya yardımcı olur.

 

 1. Gül suyu faydaları cilt için sıralanırken büzücü özelliklere sahip olduğu için, gözenekleri temizlemeye ve cildin tonlanmasına yardımcı olur. Buhardan sonra Gülün suyu uygulamak kılcal damarları sıkar, kızarıklık ve lekelenmeyi azaltır. Gül suyu yüz bakımında ideal bir üründür.

Gül suyunun faydaları (devam)

 1. Gül suyu cilde kullanımı yanında güllerin aromasında güçlü bir ruh hali arttırıcı olduğu söylenir. Sizi endişe duygularından kurtulur ve duygusal refahı geliştirir, böylece sizi daha rahat hissettirir.

 

 1. Besleyici ve nemlendirici özellikleri saç kalitesini arttırır. Hafif kafa derisi iltihaplarının tedavisi ve kepekten kurtulması bilinmektedir. Doğal bir saç kremi ve canlandırıcı saç büyümesi olarak harikalar yaratır.

 

 1. Yastığınızdaki gülün suyunun kokusu, uzun bir günün ardından daha iyi uyumanızda size yardımcı olur ve tazelenmiş halde uyandırır.

 

 1. gül suyu faydaları ve kullanımı arasında ciltteki yaşlanma belirtileri, ince çizgileri ve kırışıklıkları yok etmeye yardımcı olması önem taşıyor. Ayrıca gül suyu cilt lekeleri için de etkilidir.

 

 1. Gül suyu kirpik uzatırmı? Bu konuda bilimsel bir veri bulunmamakla birlikte halkın kadim dağarcığında kirpiklere kullanımı yaygındır.

 

 1. Gül suyu yaralara iyi gelir mi? Kesikleri, yaraları ve yanıkları iyileştirir. Gül suyunun antiseptik ve antibakteriyel özellikleri vardır ve yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir. Bu özellikler temizlik yardımcı olabilir ve kesikler ve yanıklar enfeksiyonu mücadele eder. Ayrıca kesiklerine, yanıklara ve hatta yara izlerine daha hızlı iyileşmeye yardımcı olabilirler.

 

 

Gül suyu nasıl kullanılır?

Pek çok kullanım şekli vardır. Tonik olarak, temizleyici olarak, maske olarak, doğrudan cilde uygulanarak, saç kremi olarak, parfüm olarak kullanılabilir. Yazıyı okumaya devam ederseniz gülün suyunun nerelerde ve nasıl kullanılabileceğine dair çok kolay tariflere ulaşabilirsiniz.

Gül suyu nasıl uygulanır sorusu da bu bağlamda değerlendirilebilir. Gül suyu ne zaman sürülür? Temizlik amacıyla akşam kullanılabilir. Yatmadan önce makyaj ve cilt temizliği yapılabilir. Ciltte maske olarak kullanmak isteyenler günün herhangi bir saatinde uygulayabilrler.

 

Gül suyu tonik

Gül suyu tonik olarak kullanılır mı? Başka bur ifadeyle gül suyu tonik midir? Gül suyu tonik olarak nasıl kullanılır? Gül suyu ile tonik nasıl yapılır? Gül suyu ile cilt temizleme nasıl yapılır?

Piyasada bulunan çoğu tonik kimyasal ve alkol içerir. Bunları cildinizde düzenli olarak kullanmak kuru yapacaktır. Gülün suyu bu kimyasal yüklü toniklere daha iyi ve daha doğal bir alternatiftir. Çünkü gül suyu makyaj temizleme uzmanıdır.

Yumuşak makyaj pamuğu ile cildinize soğutulmuş gülün suyunu uygulayın.

Yüzünüzü yıkadıktan hemen sonra yapın. Gülün suyunu bir tonik olarak kullanmak yüz cildinizi doğal bir şekilde sarmalamanıza yardımcı olacaktır.

Gül suyu gözenekleri sıkılaştırır mı? Gül suyu gözenek küçültmede çok işe yarar. Açık gözenekleri kapatacak ve cildi hoş bir çiçek kokusu haline getirecektir. Cildinizdeki makyaj kalıntıları, gün içerisindeki kir ve birikintiler gülden elde edilen su ile tertemiz olur. Gül suyu cilt temizleme konusundaki becerisiyle bu alanda adeta Oscar adayıdır.

Gül suyu cilt temizlemede çok etkilidir. Evde gül suyu tonik yapımı için basit bir tarife sadece bir cümle uzaktasınız! Gülün suyu tüm cilt tiplerinde temizleyici olarak kullanılabilir. Yüzünüzü yıkadıktan sonra yapmanız gereken tek şey, 1 çorba kaşığı gülün suyuna birkaç damla gliserin ekleyin ve yüzünüze uygulayın. Gül suyu gliserin ikilisi cilt için mükemmel işler yapacaktır. Gül suyu cilt temizliği aynı zamanda ciltteki sivilce, akne ve benzeri kusurlarla da mücadele edecektir.

Gül suyu limon tonik olarak kullanılabilir.

Gül suyu tonik kullananlar doğallığın ve teni bebek gibi yumuşatmasının etkisini anlata anlata bitiremiyorlar.

 

Gül suyu maskesi

Sivilcelere veda etmenin en kolay yolunu öğrenmek üzeresiniz. Gül suyu limon ile hazırlanan maske sayesinde bu kadar basit miydi diyeceğiniz tarif için hazır mısınız? Gül suyu ve limon ikilisinin muhteşem etkilerini cildinizde hissedebileceğiniz maske tarifini veriyoruz.

Sivilce maskesi için gerekli malzemeler:

 • Bir çorba kaşığı gül suyu
 • Bir çorba kaşığı limon suyu

Gül suyu sivilce maskesi tarifi

Gülün suyu ve limonun suyunu karıştırın. Bir fırça veya pamuk yardımıyla cilde uygulayın. 30 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın. Bu maskesi gün aşırı uygulayabilirsiniz. Gül suyu maskesi faydaları arasında sivilce ile mücadele etmesi ilk sıralarda geliyor. Gül suyu sivilce izlerini geçirir mi? Sivilcelerin azaldığını ve hatta yok olduğunu görebilirsiniz. Bu maske tarifi gül suyu akneye iyi gelir mi sorusuna da cevap niteliği taşıyor.

Bal ve gülsuyu maskesi

Gül suyu ile sivilce maskesi etkisini daha da artırmak için bir yol var. Gül suyu bal maskesi için yukarıdaki karışıma bal ekleyerek gül suyu ve bal maskesi halinde de cildinize uygulayabilirsiniz. Böylelikle balın cilde faydalarından da yararlanabilirsiniz. Yeri gelmişken balın cilde faydalarından birkaçına değinmek istiyoruz. Hatta bal yerine sirke kullanarak da gül suyu sirke limon maskesi yapılabiliyor. Gül suyu, elma sirkesi, limon karışımı gül suyu yüze etkileri bakımından birleşerek gül suyu maskesi tarifi olarak birlikte kullanılabilir.

Balın cilde faydaları

Bal, ciltteki gözeneklerden gelen empüriteleri emer ve bir temizlik maddesi olarak işlev görür. Ve doğal bir antiseptik olduğundan cildi rahatlatır ve iyileştirir. Boynunuzun her tarafına dökülmemesi için balınıza yüzünüzde ince bir tabaka halinde tatbik etmeniz yeterlidir. Yaklaşık 30 dakika boyunca bırakın, bundan sonra yüzünüzü normal su ile yıkayabilirsiniz.

Ancak, bazı kişiler bala alerjik olduğundan, yüzünüze bal tatbik etmeden önce bir yama testi yapın. Çenenizi az miktarda uygulayın ve 30 dakika boyunca açık bırakın. Eğer bir tepki yoksa, gitmek güzel.

Aynı zamanda balın sivilcenizi yalnızca bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklandığı takdirde tedavi edebileceğini bilmek önemlidir.

Bal, cildin üst katmanlarını nemlendiren bir doğal nemlendiricidir. Bu fazladan nem, kırışıklıkların iyileşmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda kuru, tahriş edici ve hassas bölgelerde yatıştırır. Ayrıca, balın antioksidan özellikleri cildin yaşlanmasını geciktirmeye yardımcı olur.

Anti-aging bal maskesi için, bir çorba kaşığı bal eşit miktarda papaya, bütün süt veya yoğurt ile karıştırabilirsiniz. Karışımı yüzünüze uygulayın ve 30 dakika boyunca bırakın. Kan dolaşımını artırdığı ve cildi sıktığı için, uyguladığınızda karışıma masaj uygulayabilirsiniz. Maskeyi ılık suyla çıkarın ve cildinizi bir bezle kuru tutun.

Bal aynı zamanda cildi pürüzsüzleştirir ve sulanır, kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltır. Bununla birlikte, bal maskeleri kırışıklıklar için sürekli bir tedavi değildir. Ayrıca, her çeşit bal maskesi herkes için aynı şekilde çalışmaz. Bu yüzden doktorunuza danışın ve size en uygun olanı deneyin.

 

Gülün suyu ile dudak bakımı ve ev yapımı ruj tarifi

Bu çok basit ve doğal bir ev yapımı hüneridir. Pancar küçük parçalara kesin. Güneş altında kurutun. İnce bir toz haline getirin. Şimdi pancar tozuna bir çay kaşığı gül suyu ekleyin. Dudak dolması hazır!

Bunu dudaklarınıza eşit bir şekilde uygulayın ve 15 dakika sonra yıkayın.

Bu maske tarifi anında dudaklarınızı yumuşak ve pembe yapar. Herhangi bir kozmetik, ruj kullanmadan dudaklarınızı pembeye renklendirmenin doğal ve sağlıklı bir yoludur!

 

gül suyu-gül suyu nasıl yapılır-gül suyu yapımı-gül suyu tonik-gül suyu maskesi-gül suyu sivilce-gül suyunun cilde zararları-gül suyu rosense-gül suyu nasıl kullanılır-gül suyu fiyatı-gül suyunun saça faydaları-gül suyu cilt-gül suyunun cilde faydaları kadınlar kulübü-gül suyu ne işe yarar-gül suyu kullananlar-gül suyu şerbeti nasıl yapılır-gül suyunun zararları-gülsuyu çetesi-gül suyu bozulur mu-gul suyunun hazirlanmasi-gül suyu içilir mi

Gül suyu nasıl yapılır

 

Gül suyunun cilde zararları nelerdir? Gül suyunun zararları

Gül suyunun zararları nelerdir? Gülün suyu cilt için pek çok yararlar içeriyor ama zararları da var mı? Gül suyunun cilde zararları çok az olmakla birlikte özellikle alerjik reaksiyonlara açısından dikkatli kullanılmalıdır. Güle karşı alerjik reaksiyonlar kızarıklık, kaşıntı, tahriş ve hatta döküntü biçiminde kendini gösterebilir.

Gül suyu zararları arasında tahriş de sayılmalıdır. Bazı ciltlerde alkol içermediği için özellikle tercih edilen gülün suyu yine de tahrişe neden olabilir. İlk kez gülün suyu ile cildiniz tanışacaksa önce küçük bir alanda uygulama yapmanızı öneriyoruz. Çünkü gül suyu alerjisi olanlar bu durumlarından habersiz bulunabilirler.

Gül suyu doğal değilse cildinizde kullanmayın. Özellikle sentetik gül suyu zararları dikkat edilmesi gereken bir konudur. Hele ki gıda olarak kullanılırsa çok büyük zararlar verebilir.

 

Gül suyu fiyatı

Gül suyu ne kadar? 200 ml doğal gül suyu 60-70 TL fiyatla satılıyor. Kimyasal katkı bulunabilen ürünler ise 10-30 TL arasında fiyatla alıcı buluyor.

 

Gül suyu içilir mi?

Gül suyu içmek sağlık için zararlı olabilir. Bazı tatlılarda esansiyel özellikleriyle az miktarda kullanılabilir. Doğrudan içmek ise özellikle sentetik içerikli olanlarda sağlık açısından büyük riskler doğurur. Bu arada gül suyu kullananlar veya kullanmak isteyeneler gül suyu bozulur mu diye soruyor. Evet, gül suyu doğrudan güneşe maruz kaldığında, başka bir kimyasal madde içerisine karıştığında, sıcak soğuk farklarına maruz kaldığında bozulabilir.

Gül suyu göze damlatılır mı?

Hayır, damlatılmaz. Gül suyu göze zarar verir mi? Doğrudan göze damlatılırsa zarar verir. Gül suyu göz altına sürülürmü? Yalnızca gözü dinlendirmek ve göz altı morluklarını ve torbalanmaları azaltmak için pamuğa dökülerek, kompres biçiminde gözler kapalı iken uygulanabilir. Tıpkı çay ile göz maskesi yapar gibi gül suyu göz için kompres etkili olarak kullanılabilir.

Gül suyu göze iyi gelirmi? Göz altı cilt bakım malzemesi olarak kullanılabilen gül suyu bakımı gözü rahatlatır, yorgunluğunu azaltır, gözü dinlendirir.

Gül suyu faydaları ve zararları ila hayatımıza renk ve koku katan, inanılmaz bir güzellik malzemesidir.

 

Gül suları ile yapılabilen ürünler

Gülün suyu ile yapılan ürünler arasında dikkat çeken ve yoğun ilgi görenler şunlardır:

 • Gül suyu pudra
 • Gül suyu kolonyası
 • Gül suyu şampuanı
 • Gül suyu yağı (Gül yağı)
 • Gül suyu sabunu
 • Gül suyu parfümü

 

Gül suyu ve pudra

Gül suyu ve pudra karıştırılarak macun kıvamına getirilip yüze sürülebilir. Bu kullanım yüzdeki pürüzlerin giderilmesinde, yüzün tonunun dengelenmesinde işe yarar. Ayrıca cilt beyazlatma etkisine sahiptir. Gül suyu cildi beyazlatırmı? Evet. Doğru maske karışımları ile kullanıldığında cilt beyazlatıcı etkiye sahip olabilir. Gül suyu cilt rengini açar mı? Yoğun kullanım, limon, bebek pudrası, karbonat ile birlikte kullanımı cilt rengini açabilir.

Gül suyu bebek pudrası maskesi ciltteki akne ve çillerle de savaşabilir. Gül suyu ve bebek pudrası kullananlar ipeksi bir tene sahip hale geldiklerini belirtiyorlar.

Gül suyu çilleri geçirir mi? Çilleri geçirmez ama renklerini hafifletebilir. Bazı durumlarda yeni çil oluşumlarını engelleyebilir.

 

Gül suyu güneşten korur mu?

Gül suyu, güneşe maruz kalma ve güneş yanığına bağlı cilt döküntülerini tedavi etmek için kullanılabilir. Tatil mi planlıyorsun? Gül suyu almayı unutma! Gül suları, antienflamatuar etkisi nedeniyle güneş yanığını önler ve sarsar. Gül suyunu soğutabilir ve ısı kaybına yardımcı olması için parlak güneşten geri döndüğünüzde püskürtebilirsiniz. Güneşli olduğunuzda gül suyunu püskürtmeyin çünkü güneş kreminizin SPF’sini düşürebilir.

 

Gül suyu nasıl kullanılır video

Gül suyu kullanan ünlüler neden tercih ediyor?

https://youtu.be/kgiD3Jm7NKQ

Gül suları ile yapılabilecek maske çeşitleri

 • Gül suyu karbonat
 • Gül suyu ve kil
 • Gül suyu maden suyu
 • Gül suyu maden suyu lavanta yağı
 • Gül suyu pirinç unu
 • Gül suyu çay ağacı yağı
 • Zeytinyağı gülsuyu karışımı
 • Gül suyu sirke (gül suyu ve sirke)
 • Gül suyu peeling
 • Gül suyu zeytinyağı
 • Gül suyu ile kil maskesi
 • Gül suyu ve pişik kremi maskesi

 

 

Gül ve suyun aşkı

Gül ve suyun hikayesi ilginçtir. Gülü daha yakından tanıyın. Zaten içgüdüsel olarak güzelliği ve sevgiyi içeren gülleri dolaştık. Bu güllerin aslında güzellik artırıcı faydalar sundukları için uygun görünüyor. Bu ikonik çiçek özellikle ciltteki güzellikleri harcar.

 

Çiçeğin güzellikteki en erken kullanımlarından birinde eski Yunanlılar ve Romalılar, gül yapraklarıyla banyolarının parfümünü kullandılar. Güllerin değerini artırdılar ve ziyafet salonlarının zeminlerini gül yapraklarıyla süslediler. Damıtılmış formlarda, güller yüzyıllar boyu kozmetik, ilaç ve terapötik tedavilere dahil edilmiştir. Gül esans yağı, antibakteriyel, antifungal ve antiviral özelliklere sahiptir, bu da aşındırma, yanıklar ve cilt koşullarını da içeren bir dizi rahatsızlığı topikal olarak tedavi etmeyi ideal hale getirir. Ayrıca boğaz ağrısı, ateş ve öksürük hafifletmek için kullanılmıştır.

 

Gül suyu da sağlık ve güzellik yararları ile bilinir. Akne tedavisinde gül suyunu kullanabilirsiniz, boğaz boğazlarını sakinleştirmek için çay ekleyin ve tabii ki, lüks bir deneyim için banyoda döşeyin ve daha fazlası. Kendi organik gül suyunu nasıl hazırlayacağımız konusunda öğreticimize göz atın .

 

Güzellik ürünleri bugün de bir bileşen olarak gül kucaklıyor. Günümüzün organik güzellik ürünlerinde gül suyu, gül damıtımı, gül esans yağı veya gül tohumu yağı olarak listelenmiş olsa da, bu gül esansları hafif kokusunu ürünlerinize eklemenin ötesinde bir şey değildir. Bu kokulu çiçek cildi yeniler ve yeniler. Bu yemyeşil çiçeğin, cildinizin gül gibi hafifçe yumuşak bir his olduğunu nasıl keşfedebilirsiniz.

Gül ve cilt uyumu

 1. Antibakteriyel : Doğal olarak antibakteriyel gül özü yağ yapar akne ve sivilceye eğilimli cildi tedavi etmeye yardımcı olur. Gül, temizleme özellikleriyle birlikte yüz yıkar ve temizleyicilerde ideal bir bileşen oluşturur.

 

 1. Anti-inflamatuar: Gülleri ikonik derin kırmızı rengiyle düşünebiliriz, ancak gül yağları cildinizdeki şişmiş lekeleri veya kızarıklıkları azaltmanıza yardımcı olabilir. Sakinleştirici özellikleri aynı zamanda gıdalarla ve egzama da yardımcı olabilir.

Hatta gül yaprakları sakinleştirici bir yüz maskesi oluşturabilirsiniz. 2-4 saat boyunca 3-4 çorba kaşığı suda 8 yaprakları suya batırın. Ardından yaprakları suyun içine ezin ve 3 çorba kaşığı bal ekleyin. İyi karıştırın ve yüzün tamamına uygulayın. 15-30 dakika bekletin. Soğuk su ile yıkayın.

 

 1. Antioksidanlar : Gül yüksek miktarda C vitamini içerir, güçlü bir antioksidandır. Bu önemli vitamin cildin hücrelerinin güneş altında çok uzun süre kaldıkları gibi hasar görmesini önlemeye yardımcı olabilir. Bazı kanıtlar, gül suyunun güneş yanığının önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

 1. Nemlendirici : Güllerde bulunan doğal yağlar cildin nemlenmesini sağlar ve cildin pürüzsüz kalmasını sağlar. Rose, hassas ciltleri olanlar için özellikle faydalıdır çünkü yapraklarıdaki şekerler yatıştırıcı bir his yaratır.

 

 1. Doğal olarak kokulu : Birçok organik güzellik ürünü suni kokular yerine narin aromasına gül dahil etmeyi seçmektedir.

 

 1. Gevşetici : Gül, aromatik bir şekilde kullanıldığında zihninizi rahatlatır ve yatıştırır. Aslında, gül yaprakları Ayurveda tıbbında detoks ve sakinleştirici bir elyaftır. Bu özellik doğrudan güzellik yararları eklememekle birlikte, gül kokulu losyon veya kremin ekstra keyifli bir deneyim olmasını sağlar.

 

 1. Tonlama : Doğal sıkılaştırıcı olarak gül, gözenekleri sıkmaya ve parlak bir cilt için yumuşaklık kazandırmaya yardımcı olur. Klasik alkol bazlı tonerlerden farklı olarak, gül cildi pürüzsüzleştirir, kurur.

 

Gül kokusu ve genç kalmaya etkisi

Hiç sürpriz bir taze çiçek teslim aldığınız oldu mu? Evdeyiz ya da iş başındasınız ve kapıda birilerini duyunca her zamanki işinizi yapıyorsunuz. Hiç kimseyi beklemiyorsun, bu yüzden güzel kokulu güllerden oluşan bir buket sana sunulduğunda gerçekten de sürpriz. Siparişi imzaladıktan ve kapıyı kapattıktan sonra fark edeceğiniz ilk şey tatlı kokusu. Kartı açıp da kimin seni düşünürken bulamayacağın zamana kadar dikkatini çekecek ve hislerini dolduracak.

Farkına varamayacağınız şey, bu şaşırtıcı kokunun duygularınızda ne gibi bir etkiye sahip olduğunu ve içten içe gülümsemenizi nasıl başarıyor. Basitçe, bir sürü gül gibi kokan bir koku kokarken, sinyaller beyninize gönderilir ve sinyaller bu sinyalleri yorumlar ve karşılığında pozitif sinyaller yayar. Bu çiçek kokusunun keyfini çıkararak daha mutlu, daha pozitif ve daha rahat hissedeceksiniz.

Göndereceğiniz çiçekleri seçerken, daima güzel oldukları kadar hoş kokulu olanları arayın. Bu sadece görünüşle değil alıcıyı hissettirme biçimidir. Koku, tüm duyuların en güçlüsü ve beynin özel bir bağlantısıdır.

Gül kokusunun inanılmaz etkisi

Alıcının alerjisi olduğunu biliyorsanız, henüz umut kaybetmeyin! Güller birçok poleni içermezler (çoğu lilyumdan farklı olarak), çoğu insan alerjilerinin etkilenmediğini bulur. Alıcının aşırı derecede hassas allerjileri varsa, yeni güller göndermekten kaçınmak isteyebilirsiniz. Bunun yerine, bazı gül yaprakları gönderebilir ve onları bazı gül kokulu yağlara atabilirsiniz. Bu hediyeyi bir kil pota sunun ve alıcının hapşırık ve sulu gözleri olmadan taze bir buket kokusunun tadını çıkarmaya devam edin!

Çiçek kokuları, özellikle gül, insanlara stresle baş etmelerine yardımcı olur. Yani, iş, kişisel ya da diğer stres biçimlerinden dolayı başını suyun üstünde tutmak için mücadele eden birini tanıyorsanız onlara bazı taze çiçekler sunarak gevşemelerine yardımcı olabilirsiniz. Bir adım daha ileri götürüp, bir kadeh şarap ya da seçtikleri içecekle küvete batırarak bir şeyler almalarını ve ışıkları kapattığınızdan ve mumları kullandığınızdan emin olun. Banyoya esanslı yağlar şeklinde gül kokuları doldurun ve eğer hazırlandıysanız, küvette yaptıktan sonra masaj yapın.

 

Cilt bakımında gülün etkisi

Cilt bakımında genellikle iki tür gül bulunur: rosa damascena ve rosa centifola . Genellikle Bulgaristan’dan gelen eski başkan, derin, güçlü bir kokusu vardır; lahana gülü veya Faslı gül olarak bilinen bu ikinci çeyrek hafif, temiz ve tatlı bir kokuya sahiptir. Her ikisi de gül çiçeklerinden elde edilen saf uçucu yağlar için değerlidir. Gerçekten eğlenceli: On binlerce gül çiçeği alır, şafak vakti erken saatlerde açarlar ve 1 gram gül esansını verirler. Bu, gül yağı en pahalı esans yağlarından biri yapar; Bununla birlikte, faydaları elde etmek için yalnızca birkaç damlasın gerekli olduğu çok yoğunlaşmıştır.

Gül esans yağı, kuru cilt nemlendirici özelliği ile kompleks bir dizi vitamin, mineral ve antioksidan içerir; aynı zamanda akne cildi tedavisinde antiseptik ve sıkıcı özelliklerin yanı sıra kızarıklık ve iltihaplanmaya yardımcı olan anti-inflamatuar özellikler de sunar. Gül yağı sedef hastalığı ve atopik dermatit gibi deri hastalıklarını kontrol eden cilt dokusunu düzeltmeye yardımcı olabilir. Bir çalışma dahi, gül özü yağı solunduğunda yaraları iyileştirmeye yardımcı olabileceğini, cildin su kaybını engellediğini ve vücuttaki kortizol konsantrasyonunu düşürdüğünü gösterdi.

 

Güllerin Tarihi

Güllerin uzun ve renkli geçmişi vardır. Onlar sevgi, güzellik, savaş ve siyaset sembolleri olmuştur. Gül fosil kayıtlarına göre 35 milyon yaşında. Doğada, Rosa cinsi , Kuzey Yarıküre boyunca, Alaska’dan Meksika’ya ve kuzey Afrika’yı da kapsayan 150 kadar türe sahiptir. Güllerin bahçe ekimi yaklaşık 5000 yıl önce, muhtemelen Çin’de başladı. Roma döneminde, Orta Doğu’da güller bol miktarda yetiştirildi. Kutlamalara konfeti olarak, şifalı amaçlarla ve parfüm kaynağı olarak kullanılıyorlardı. Roma soyluluğu, Roma’nın güneyinde geniş halk bahçeleri kurdu. Roma İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra, güllerin popülerliği, zamanın bahçe eğilimine bağlı olarak yükselip düşmeye başlamış görünüyordu.

 

Şehrin Beyaz Gülü

On beşinci yüzyılda gül, İngiltere’yi kontrol etmek için savaşan grupların simgesi olarak kullanıldı. Beyaz gül York’u sembolize etti ve kırmızı gül Lancaster’ı sembolize etti, sonuç olarak çatışma “Güller Savaşı” olarak bilinmeye başladı.

 

On yedinci yüzyılda güllerin gül veya gül sularını yasal ihale olarak gördüğü güller çok talep görmüş ve sıklıkla takas ve ödemeler olarak kullanılıyordu. Napolyon’un karısı Josephine, 1800’lü yılların Paris’in yedi kilometre batısında, Chateau de Malmaison’da geniş bir gül koleksiyonu kurdu. Bu bahçe, Pierre Joseph Redoute’nin botanik bir illüstratör olarak yaptığı çalışma ortamı oldu. 1824 yılında, hala botanik illüstrasyonun en iyi kayıtlarından biri olarak kabul edilen suluboya koleksiyonunu “Les Rose” u tamamladı.

 

 1. yüzyılın sonlarına kadar, ekili güller Çin’den Avrupa’ya sokulmamıştı. Günümüzün en güllerinin çoğu bu ataya kadar izlenebilir. Bu tanıtımlar tekrarlama zekâtıydı ve melezleştiricilere ilgisiz ve ilginç davrandılar; yerli güller ile ıslah çalışmaları için sağlamlık ve uzun çiçeklenme sezonu seçmek için zemin oluşturduk. Bitki yetiştiricileri tarafından yapılan bu erken çabaların birçoğu günümüz bahçıvanlarında büyük ilgi görüyor.

 

Bahçıvan

Gül bir kez daha popülerliğe, özellikle çalı gülleri ve eski bahçe güllerine yeniden kavuşma keyfini yaşıyor. Bahçıvanlar, bu güllerin, hastalık kontrolünde talep görmeyen güller isteyen, mükemmel çiçek kalitesi sunan, mükemmel kış dayanıklılığı olan, çalı sınırlarına ve uzun ömürlü bahçelere uygun olmayan bir görünüm sergileyen günümüz bahçıvanlarının yaşam biçimine uyduğunun farkındalar.

Midwest bahçelerinde yetişen güllerde başarılı olmak için bazı temel hususların farkında olmalı. Bitki seçimi, mevcut geniş sınıf sınıfları, temel kültür bilgisi ve potansiyel hastalık ve böcek sorunlarıyla ilgili temel bilgilere dikkat edilmesi, güllerin bahçeye keyifli bir hale getirilmesinde çok yol kat edecektir.

Gül bahçeciliğine yönelik bu kısa rehber umarım güller hakkındaki bazı karışıklıkları giderecek ve bu bitkilerin bir veya daha fazlasını bahçenize dahil etmeye teşvik edecektir.

Sizi rahatlatacak diğer kokular ve etkileri

 • Öfkeyi Gerecek Koku: Papatya, Yasemin, Patchouli, Rose ve Ylang-ylang.
 • Endişe Kaybetmek için Kokular: Bergamot, Sedir Ağacı, Selvi, Frankincense, Hyssop, Lavanta, Marjoram, Mür, Neroli, Portakal, Şeftali, Gül, Gül Geranium ve Menekşe Yaprak.
 • Güven Artırmak İçin Kokular: Zümrüt, Yasemin, Patchouli ve Sandalağacı, Limon Verbena, Neroli, Turuncu, Petitgrain, Gül Sardunyumu, Sandalağacı, Mandalina ve Ylang-ylang
 • Depresyonu Kolaylaştırmak için Kokular:Bergamot, Clary Sage, Greyfurt, Yasemin, Lavanta, Limon .
 • Belleği İyileştirme Kokuları: Bay Laurel, Yasemin, Lavanta, Limon ve Biberiye.
 • Kederleri Kolaylaştırmak için Kokular: Clary Sage, Cypress, Fir, Marjoram, Rosemary ve Sage.
 • Afrodizyak olarak kullanılan kokular: Yasemin, Gül, Sandalağacı, Vanilya ve Ylang-ylang.
 • Parfüm canlandırmak ve yorgunluk atmak için: Angelica, benzoin, kafur, kakule, tarçın, karanfil Basil, Cypress, okaliptus, rezene, Limon , Nane, Çam, Sage ve baharatlı Elma.
 • Gerilim, Sinir Gerginlik ve Uykusuzluk ile Başa çıkmak için Kokular: Bergamot, Papatya, Tarçın, Karanfil, Mercimek, Lavanta, Limon , Marjoram, Myrrh, Neroli, Nutmeg, Turuncu, Petitgrain, Gül, Sandalağacı, Tatlı Melissa, Kekik, Vanilyalı, Mor, ve Ylang-ylang.

 

Sakinleştirici Duyarlılığın Kokuları: Papatya, Neroli, Gül ve Gül Geranium.

Bunlar da ilginizi çekebilir

 • Gül suyu nasıl yapılır?
 • Gül suyu yapımı
 • Gül suyunun saça faydaları (Gül suyu saç maskesi tarifleri, gül suyu saç rengini açar mı, gül suyu saç uzatır mı, gül suyu şampuana katılır mı, gül suyu saçı beyazlatır mı,)

Bunlar da ilginizi çekebilir!

 

 

Kaynak: www.genckalanlar.com


Etiketler:
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!