Gül yağı faydaları ihmal ettiğimiz bir cevherdir!

Kategori: Genel - 1.271 viewsYorum Yazın
Gül yağı faydaları ihmal ettiğimiz bir cevherdir!

 

Gül yağı faydaları çoğumuz tarafından ihmal ediliyor. Her evde gül suyu bulunurken gül yağının faydalarının farkında olamayabiliyoruz. Oysa gül yağı faydaları arasında saç, cilt, sivilce iyileştirme, cinsel güç artırıcı, anti aging, antidepresan etkiler, ağrı kesici özelliği, akciğer sorunlarına destek gibi onlarca fayda yer alıyor. Bu yazıda ihmal ettiğimize inandığımız gül yağını keşfedeceksiniz! Öğrenecekleriniz sizi çok heyecanlandırabilir. Gül yağını evinizden eksik etmeyin, faydalarını ihmal etmeyin.

Gül yağı faydaları

Gül yağının kullanım şekli arasında özellikle cilt için uygulamalar sitemizin ziyaretçilerinin daha çok ilgisini çekiyor. Bu nedenle gül yağı kullanım şekli ile ilgili kafanızdaki tüm soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Gül yağının faydaları ve kullanımı

Gül yağının faydaları ve kullanımı konusuna girmeden önce içeriğine ve etken maddelerine bir göz atalım.

 • Sitronellol (Citronellol): Etkili sivrisinek itici (aynı zamanda citronella’da bulunur).
 • Sitral (Citral) Vitamin A sentezi için gerekli olan güçlü antimikrobiyal Carvone – etkili sindirim yardımı (ayrıca karamaha ve dereotu bulunur).
 • Citronellyl Acetate: Güllerin hoş aroma ve aromasından sorumludur, bu yüzden birçok cilt ve güzellik ürünlerinde kullanılır.
 • Eugenol: Karanfilin arkasındaki güç merkez, dünyadaki en zengin antioksidandır.
 • Farnesol: Doğal pestisit
 • Metil Eugenol: Yerel antiseptik ve anestezik
 • Nerol – Tatlı kokulu aromatik antibiyotik bileşiği
 • Fenil Asetaldehit: Diğer bir tatlı kokulu ve aromatik bileşik (çikolata da bulunur)
 • Fenil Geraniyol doğal formu: Geraniol yaygın parfüm ve meyve aromaları kullanılır.

gül yağı faydaları-gül yağı-gül yağı nasıl yapılır-gül yağı cilde direk sürülürmü-gül yağı kullananlar-gül yağının saça faydaları-gül yağı göz çevresine sürülürmü-gül yağının kullanım şekli-gül yağı nereden alınır-gül yağı fiyatı 2017-gül yağının faydaları ve kullanımı-gül yağının cilde faydası nasıl kullanılır-gül yağı maskesi-gül yağının faydaları nelerdir

Gül yağı nasıl yapılır

Gül yağının cilde faydaları

gül yağı faydaları nelerdir sorusunun temel cevabı ciltteki zararlı mikroorganizmalarla savaşmasıdır diyebiliriz. Gül yağı ile akne ve sivilce tedavisi yapılabilir. Cilt üzerindeki bakterilere karşı antibakteriyel olarak kullanılabilir. Gül yağının cilde faydaları arasında cildi rahatlatması, lekelerle mücadele etmesi, cilt yaralarını iyileştirmesi başta geliyor.

Gül yağı Çinli araştırmacılara göre antibakteriyal olarak başka yağlarla birlikte kullanıldığında inanılmaz etkili oluyor. Araştırma sonucunda, yüzde 0,25 oranında seyreltmeden beş dakika sonra Propionibacterium acnes’in ( akneden sorumlu bakteriler) tamamen yok olduğunu keşfettiler!

Bu nedenle akne ve sivilce gibi cilt sorunlarında iyi bir tercih olabiliyor.

Gül yağı, nemlendirici ve yumuşatıcı özelliklerinden dolayı da dikkati çekmektedir. Bu nedenle saçları ve deriyi nemlendirir ve herhangi bir kuruma veya dehidrasyonla savaşmaya yardımcı olur.

 

Gül yağı maskesi (Akne ve sivilceler için)

Gül yağı faydaları nelerdir? Akne ve sivilcelerden kurtulmak istiyor musunuz? Basit, evde akne maskesi yaparak bu soruna veda edebilirsiniz. Nasıl mı? Gül yağının cilde faydaları ile elbette!

Gül yağını (saf olmasına dikkat edin, karışımlarda içeriğindeki etken maddeler özelliklerini kaybedebilir veya toksik içerikli maddeler eklenmiş olabilir) akne ve sivilce üzerine günde üç kez bir damla olarak sürün. Gül yağını cilde steril bir pamuklu çubuk kullanarak uygulayın.

Gül yağı nasıl kullanılır?

Tam bu noktada sıkça karşımıza çıkan gül yağı cilde direk sürülürmü sorusuna cevap verebiliriz. Gül yağı nasıl kullanılır? Gül yağı cilde direk sürülürmü? Evet, sürülebilir. Ancak yalnızca sorunlu bölgeye ve az miktarda olmalıdır. Bazı ciltler hassa olabildiği için seyreltmeden kullanılmamalıdır. Bu tür ciltler için gül yağı cilde sürülürmü sorusunun cevabı olumsuzdur.

Gül yağı cilde direk sürülür mü? Gül yağını cilde doğrudan uygulamak yerine Hindistancevizi yağı veya badem yağı ile incelterek kullanmanızı öneriyoruz. Böylece hassas ciltlerde kızarıklık, kaşıntı, tahriş gibi etkilerle karşılaşma ihtimaliniz azalır.

Gül yağı göz çevresine sürülürmü? Göz çevresine gül yağını sürmeyin. Göz çevresi bakımı için Mavi Anemon çiçeği yağını kullanabilirsiniz. Gül yağının cilde nasıl kullanılır olabileceği konusunda doktorunuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Gül yağının faydaları nelerdir?

Gül yağı cilt geçirgenliğini artıran özelliğe sahiptir. Bu özelliğini gül yağı maskesi veya evde yapacağınız krem, losyon gibi cilt ürünlerinde kullanabilirsiniz. Bunun anlamı gülünüz güzellik ve cilt ürünlerinize eklendiğinde, cildinizi kimyasal maddelerden ve besleyicilerden daha fazla emmek için açar.

Gül yağının yüze faydaları yanında hazırlayacağınız krem tarifindeki diğer bitkisel yağlarla mucize etkili cilt ürünleri elde edebilirsiniz.

Gül yağının cilde faydaları nelerdir konusunu araştıran Alman bilim adamları 2010 yazısında açıkladığına göre, gül esans yağının en ilginç yönlerinden biri, “Gül yağı uygulanan maddeler için lipofilik karakterleri, kimyasal yapısı ve cilt nüfuzu arasında net bir ilişki olduğunu doğrulamış bulunuyoruz” dedi.

Gül yağının saça faydaları nelerdir?

Gül yağı saç için de kullanılabiliyor. Gül yağının saça faydaları nelerdir diye baktığımızda en önemli özelliği nemlendirici olmasıdır. Gül yağı saçı doğal olarak nemlendirir. Kuru ve cansız saçlar gider yerine dolgun ve parlak saçlar gelir.

Gül yağı genel bir saç derisi toniği olarak yararlı kıl ve uyarıcı, antiseptik, antiviral ve antibiyotik özelliklere sahiptir.

Gül yağı saç için nasıl kullanılır?

Gül yağını saç için kullanmak amacıyla aşağıdaki karışımı hazırlayabilirsiniz.

Saç için gül yağı maskesi Gerekli malzemeler:

 • 10 damla gül yağı
 • 10 damla badem yağı
 • 20 damla zeytinyağı

Gül yağının faydaları kullanımı saç için gündeme geldiğinde yukarıdaki malzemeleri küçük bir kapta karıştırın. Karışımı saç diplerinize iyice yedirerek kafanıza sürün. Streç film ile saçınızı sarın. 20 dakika bekletin.

Karışım saçınızın uzunluğu karşısında yetersiz kalıyorsa aynı oranlarda artırarak kullanabilirsiniz.

Saçınızı doğal sabun veya şampuan ile yıkayın! Saf gül yağı faydaları ile saçınız canlansın, gençlik ışıltısına kavuşsun.

 

Gül suyu ve gül yağının faydaları

Gül suyu ve gül yağının faydaları cildinizde gençlik ve doğallık sağlayabilir. Gül yağının faydaları ve zararları karşılaştırıldığında bilinen alerjik etki dışında zararına rastlanmıyor.

Gül yağı kullananlar

Gül yağı kullananlar yalnızca cilt için değil başka faydaları için de tercih ettiklerini belirtiyorlar. Gül yağı kullanalar gül yağının cilde faydası nasıl kullanılır konularında yukarıda verdiğimiz bilgileri paylaşıyorlar. Gül yağı kullananlar neden tercih ediyor?

 • Afrodizyak etkisi: Efsaneye göre, Kleopatra’nın sevgililerine ikna etmeye yardımcı olması için aromatik banyolarını gül yaprakları kullanarak almış olduğu biliniyor. Gül yağı modern aromaterapi ve Ayurvedik tedavilerde libidoyu uyarmaya yardımcı olmak için kullanılır.

Gül yağı kadın üreme sistemi için bir tonik gibi davranıyor. Gül yağı ile yapılan masajın libido’yu canlandırdığı ve cinsel arzunun duygularını arttırdığı söylenir.

Ayrıca, seks hormonlarının dengesine yardımcı olabileceği ve bu da seks hareketinin artmasına katkıda bulunabileceği bildirildi.

 • Gül yağı aromaterapistler tarafından antidepresan ve ruh arıtıcı özellikleri nedeniyle sıklıkla önerilir.
 • Gül yağı kabızlığın giderilmesinde kullanılabilir.
 • Göz nezlesine karşı etkilidir.
 • Boğaz gargarası olarak da su ile karıştırılarak yapılabilir.

 

Gül yağı nereden alınır?

Gül yağı nasıl yapılır ve gül yağı nereden alınır?

Evde gül yağı yapımı için gerekli malzemeler:

 • Bir bardak gül yaprağı
 • Bir su bardağı jojoba veya zeytinyağı
 • Tencere
 • Su
 • Cam kavanoz
 • Havaneli
 • Elek

 

Gül yağı nasıl yapılır evde?

4 su bardağı su kaynatın, sonra ısıdan çıkarın. Bir fincan jojoba veya zeytinyağı bir cam kavanoz içine koyun. Jojoba yağı kullanmazsanız zeytinyağı uygundur.

1 bardak gül yaprağını cam bir kaba bir havanla parçalayın veya ezin. Başka bir malzeme yoksa ahşap kaşık veya parmaklarınızı da kullanabilirsiniz.

Yaprakları kavanoza yağ ve kapla yerleştirin. Su soğutulduktan sonra kavanozu sıcak, güneşli bir pencere pervazına taşıyabilirsiniz.

Yağ ve yaprakları en az 24 saat yalnız bırakın. Koku gücünün ne kadar güçlü olmasına bağlı olarak, yaprakları 7 gün boyunca yağda bekletebilirsiniz.

 

Gül yaprakları yağdan alınır ve hepsini kavanoz içine almak için sıkıştırın.

Herhangi bir yaprak parçasını veya diğer pisliği temizlemek için yağın ince bir gözenekli elekten geçirilerek başka bir kavanoz veya cam kaseye alınır.

Hazırlanmış gül yağı karanlık bir cam kavanozda veya koyu renkli bir dolabın içinde saklanan bir cam kavanozda depolayın.

Ciltte gül yağı kullanırken kaşıntı, yanma veya kızarıklık hissederseniz, kullanmayı bırakın. Hala aromaterapi amaçlı kullanmak mümkündür.

 

Gül yağı fiyatı 2017

Gül yağı fiyatı 2017 yılı da dahil ortalama olarak 12 bin Euro kilogram fiyatı olarak satılıyor. Kozmetik amaçlı kullanım için internet siteleri ve aktarlarda satış fiyatı 20 Ml olarak 15 TL fiyatla sunuluyor. Hakiki saf gül yağı fiyatı 1 gramlık ambalajda 75 TL fiyata sahip.

 

Gül yağı faydaları ihmal ettiğimiz bir cevherdir! yazısı ilk önce Genç Kalanlar üzerinde ortaya çıktı.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!