Hamilelikte kullanılan cilt bakım ürünleri

Kategori: Genel - 3.093 viewsYorum Yazın
Hamilelikte kullanılan cilt bakım ürünleri

 

Hamilelikte kullanılan cilt bakım ürünleri nelerdir? Hamilelik süreci kadınların genç kalmak konusunda en çok dikkat etmeleri gereken konulardan biridir. Çünkü bu dönemde oluşacak çatlaklar ömür boyu sizi rahatsız edip yaşlı gösterebilir. Ayrıca hamilelik sürecinde kullanacağınız ilaç ve kozmetik ürünleri çocuğunuza zarar verebilir. Onun sağlığını riske atmamak için bu konuya özel önem vermek gerekiyor. Hamilelikte cilt bakım ürünleri kullanılır mı? Hamilelikte kullanılan cilt bakım ürünleri konusunu ciddiyetle incelemenizi öneriyoruz. Ayrıntılar bu yazıda yer alıyor…

Hamilelikte kullanılan cilt bakım ürünleri nelerdir?

Hamilelikte kullanılan cilt bakım ürünleri özel olarak firmalar tarafından tasarlanabiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken temel noktaları belirteceğiz.

Hamilelik sürecinde çatlakları engellemek için 20. Haftadan itibaren nemlendirici kullanımı öneriliyor.

Hamilelikte nemlendirici krem kullanımı

Hamilelikte nemlendirici krem kullanımı genellikle sorun oluşturmaz. Nemlendirici kremlerin hamilelik sürecinde zararlı etkilerinin olduğuna dair bir bilimsel araştırma rapor edilmemiştir. Ancak ihtiyati olarak aşağıda yer alan maddeleri içeren kremleri kullanmamanız öneriliyor.

Çoğu hamile kadın, bedenlerine koyduklarının büyüyen bebeğin refahını etkileyebileceğini bilir. Ancak, vücudunuza koyduğunuz şeyleri ve bebeğinizi de etkileyebileceğini düşünmemiş olabilirsiniz.

En sık kullanılan ürünler tamamen güvenliyken, uzmanlardan önlemek için en iyisi olduğunu söyleyen bir avuç dolusu bileşen vardır.

Hamilelikte hangi yüz kremi kullanılmalı?

Burada marka veremiyoruz ancak içeriğine dikkat ederek hamilelikte yüz kremi kullanılmalı. Özellikle hamilelikte kullanılmak amacıyla üretilmiş yüz kremleri tercih edilebilir.

 

hamilelikte kullanılan cilt bakım ürünleri - hamilelikte nemlendirici krem kullanımı - hamilelikte yves rocher - hamilelikte hangi şampuan kullanılmalı

hamilelikte hangi şampuan kullanılmalı

Retinoidlerden uzak durun!

Bu güçlü maddeler, sivilce, pigment bozuklukları ve plak sedef hastalığı için bazı antiaging nemlendiricilerde ve tedavilerde bulunur. Retinoidler (tretinoinler olarak da bilinir), hücre bölünmesini hızlandıran (cildinizin yenilenmesini hızlandıran) ve ciltteki kolajenin parçalanmasını önleyen bir vitamin A türüdür.

Gebelikte nemlendirici krem kullanımı konusunda retinoid içermemesine dikkat edilmelidir. Fakat retinoidler, uzmanların hamile kadınlarının uzak durmasını önerdiği cilt bakım ürünlerinden biridir. Bazı çalışmalar gebelik sırasında yüksek doz A vitamini almanın doğmamış bir çocuğa zararlı olabileceğini göstermiştir. Ve isotretinoin gibi oral retinoidlerin doğum kusurlarına neden olduğu bilinmektedir.

Bir retinoid içeren bir cilt kremi kullandıysanız, panik yapmayın. Cildinize koyduğunuz retinoidlerin hamile kadınlarda sorun yarattığı gösterilmemiştir. Doktorlar, onlardan kaçınmanızı tavsiye etmek konusunda daha fazla ihtiyatlı davranıyorlar.

 

Bu malzemelerle ürünlerden kaçının:

 • Avage, Fabior, Tazorac (tazaroten)
 • Avita (tretinoin)
 • Diferensiyum (adaptelene)
 • Panrenin (alitretinoin)
 • Retin-A, Renova (tretinoin)
 • Retinoik asit
 • Retinol
 • Retinil linoleat
 • Retinil palmitat
 • Targretin jel (bexarotene)
 • Paraben

 

Saç boyasına dikkat edin!

Hamilelikte şampuan seçimi ile ilgili sorular sıklıkla soruluyor. İçeriğinde aşağıdaki maddelerden biri bulunan şampuanlardan uzak durmanız öneriliyor.

 • Retinoid
 • Hidroksit asit
 • Lethicin
 • Phosphatidylcholine
 • Soya
 • Sebze proteinleri
 • Sodyum hidroksit
 • Bisülfit

 

Saç boyasına hamilelikte daha çok dikkat etmek gerekiyor. Saç boyası içeriğindeki maddelerin bebeğe zarar verdiği düşünülüyor. Bu nedenle uzmanlar tedbirli davranmak adına bitkisel saç boyaları dışında ürününün hamilelikte kullanılmamasını öneriyor.

Hamilelikte hangi şampuan kullanılmalı diye sorular geliyor. Bizim önerimiz bitkisel şampuanlar ya da zeytinyağı gibi doğal besleyicilerle ya da süt kullanılarak saç bakımı yapılmasıdır.

No poo yani şampuansız saç yıkama da alternatifler arasında görülebilir.

Saç düzleştirme ile perme işleminin doğum sonrasına bırakılması tavsiyesi yapılıyor.

Hamilelikte bitkisel ürün kullanımı

Kullanacağınız ürünlerin Hindistancevizi Yağı, Shea Yağı ve E vitamini ile desteklenmesine dikkat edin. Hamilelikte kullanılan kremler içeriğinde bu maddeler yer alabilir. Etkili nemlendirme ve koruma sağlayacak kremler arasında kakao yağı içerenler de tercih edilebilir.

Hamilelikte nemlendirici krem kullanmak cilt sağlığı ve genç kalmak açısından önemlidir. Hamilelikte hangi makyaj markası kullanacağınıza incelemeden karar vermeyin. Yukarıda sıraladığımız maddeleri içeriyorsa ünlü bir marka dahi olsa kullanmayın.

Hamilelikte Bepanthol kullananlar

Hamilelikte Bepanthol kullananlar yaptıkları yorumlarda bir olumsuz durum bildirmemiştir. Bu konuda doktor görüşü de gebelik ve emzirme döneminde kullanımının herhangi bir yan etkisi görülmediği doğrultusundadır.

Bepanthol krem prospektüsünde aşağıdaki bilgi yer alıyor: Gebelik döneminde uygulanırken tedbirli olunması ve geniş deri alanlarına uygulamaktan kaçınılması önerilir.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

 

The post Hamilelikte kullanılan cilt bakım ürünleri appeared first on Genç Kalanlar.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!