Kateşin yaşlanmanın panzehiri!

Kategori: Genel - 1.804 viewsYorum Yazın
Kateşin yaşlanmanın panzehiri!

Kateşin sanki bir bitki ismi gibi geliyor ama öyle değil. Yaşlanmanın panzehiri bir flavonoid maddedir. İngilizce yazılışı ile catechin yaşlanmayı yavaşlatan üstelik sadece cilt değil akciğer, böbrek, karaciğer gibi organları da genç bırakan bir bileşiktir. Bu bileşik yani kateşin yenir mi, içilir mi, sürülür mü? Kateşinin faydaları nelerdir? Kateşini hayatımıza nasıl dahil edebiliriz? Okuduğunuz yazı bu sorulara dair bilgiler içeriyor.

Kateşin nedir?

Kateşin yüksek miktarda antioksidan içeren bir flavonoidler grubuna dahil bileşiktir. Bu bileşik vücut için pek çok faydayı beraberinde getirir. Özellikle yaşlanma karşıtı anti aging özelliğine sahiptir.

Kateşin polifenoller grubuna dahildir. Polifenoller nedir? Polifenollar vücudun hücresel bazda yaşlanmasını engelleyen bir antioksidan grubudur. Bu grup antioksidanlar bitkisel kökenlidir. Bu nedenle yan etkileri bakımından kimyasal sentetik ürünlere göre daha güvenlidirler.

Doğanın bize sunduğu mucizelerden olan polifenol ailesi değişik bitkiler üzerinde yapılan araştırmalarda bugüne kadar 8 binden fazla çeşit olarak tanımlanmıştır.

Bu kadar çeşit yanında çok yaygın bulunanlar ise flavonoidler, fenolik asit, kateşinler, resveratroldür. Catechin ise en çok yeşil çayda bulunan bir antioksidan zengini bileşiktir.

Bitkisel kökenli bu bileşik en çok yeşil çayda bulunuyor. Kateşin yeşil çayın yanı sıra bazı meyveler, şerbetçiotu, tarçın, çikolata ve şarapta da bulunuyor.

Yeşil çay kapsülü biçiminde üretilen ve gıda takviyesi olarak kullanılan bitkisel kapsüller de bulunuyor. Örneğin Solgar yeşil çay kapsülü kullananlar (Solgar Green Tea Leaf Extract) özellikle kilo verme etkisini ve genç bırakıcı özelliklerini dile getiriyorlar.

 

Kateşin faydaları

Kateşin ne işe yarar? Kateşinin faydaları nelerdir? Catechin temel olarak iki amaca hizmet eder: Genç kalmak ve kilo vermek! Bunun yanında catechin vücut için önemli görevler de görür. Bu görevleri flavonoid faydaları olarak da okuyabiliriz. İşte en çok bilinen flavonoid faydaları!

 • Kanser riskini azaltır.
 • Kalp sağlığını korur.
 • Kilo vermeyi
 • Kateşin faydaları arasında Genç Kalanlar ziyaretçilerini en çok ilgilendiren başlıklardan biri de hafızayı ve sinir sağlığını korumaya katkı sunmasıdır.
 • Catechinler anti kanser özelliklerinin yanında anti-inflamatuar, anti-ülser, anti-immünostimülan, hepatoprotektif özelliklere de sahiptirler.
 • Antioksidan özelliğiyle hücreleri onararak genç kalmayı destekler.

 

egcg-catechin-kateşin-solgar yeşil çay kapsülü kullananlar-kateşin tablet-gnc yeşil çay kapsülü kullananlar-flavonoidler-flavonoid faydaları

catechin

Kateşin tablet

Catechin alabilmek için en iyi kaynak yeşil çaydır. Günlük yeşil çay içmek catechin almanın iyi bir yoludur. Bununla birlikte günlük 125 ile 250 mg arasında yeşil çay özütü ile elde edilen yeşil çay kapsüllerinin alınmasını bazı diyetisyenler ve anti aging ilgi alanına sahip doktorlar önerebiliyor.

Gnc yeşil çay kapsülü kullananlar ve başka markaların kapsüllerini kullananlar kilo verme yanında pek çok catechin faydasını da elde edebiliyor.

 

EGCG nedir?

Bu yazıda sizi biraz kimyasal terimlere boğduğumuzun farkındayız. Ancak verdiğimiz bilgiler inanın yaşlanmanın panzehirini oluşturuyor. Bu bilgiler geçmiş yılları size geri getiremese de önünüzdeki yıllarda çok daha az yaşlanabileceğiniz ve yaşlılık belirtilerinden rahatsız olmayacağınız bir dönemi vaat edebilir.

EGCG yeşil çayda bulunan dört adet önemli catechin maddesinden bir tanesidir. En çok bulunanıdır. Özellikle EGCG kilo verme konusunda çok önemlidir.

Yeşil çayda bulunan catechinler şunlardır:

 • Epicatechin (EC)
 • Epigallokatekin (EGC)
 • Epikatechin gallate (EKG)
 • Epigallocatechin gallate (EGCG)

 

Yeşil çayda bulunan catechin miktarının yarıya yakınını EGCG oluşturmaktadır. EGCG çok füçlü bir yağ yakıcıdır.

Yeşil çayda bulunan epigallocatechin gallate (EGCG) kilo kaybının artmasından sorumlu kateşindir.

 

Yeşil çay kilo verdirir mi?

Catechin, vücudunuzun kullandığı enerji miktarını artırarak ve fazla vücut yağını kullanmasını kolaylaştırarak kilo vermeyi teşvik eder. “The Journal of Nutrition” adlı şubat 2009 sayısında yayınlanan bir araştırmaya göre, yeşil çay kateşinlerini alarak kilo kaybınızı % 100’e kadar artırabilirsiniz.

Yeşil çay kateşinleri ayrıca karın bölgesinden daha fazla yağ kaybetmenize izin verir. Yeşil çay catechinleri kilo vermeyi teşvik etmede etkili gibi görünse de, diğer gıdalardaki catechinlerin bu etkileri yoktur.

Bir bardak yeşil çay içerek veya ek olarak EGCG’yi doğal olarak alabilirsiniz. Yapılan araştırmalar günlük 270 mg’lık bir dozun etkili olduğunu gösteriyor. Bir bardak yeşil çayda 25-30 mg EGCG vardır.

Her gün üç ila dört fincan çift demli yeşil çay içmek kilo vermede ve genç kalmada son derece etkili olacaktır.

Catechin siyah çayda da bulunur. Siyah çaydaki catechin miktarı yeşil çaydakinin yarısı kadardır. Bu nedenle siyah çay da etkili bir antioksidandır.

 

Diğer flavonoidler

 • Beta karoten (Uzman editörlerimiz Beta karoten ile ilgili yeni bir makale hazırlıyor!)
 • Alfa karoten (Uzman editörlerimiz Alfa karoten ile ilgili yeni bir makale hazırlıyor!)
 • Likopen (Uzman editörlerimiz Likopen ile ilgili yeni bir makale hazırlıyor!)
 • Lutein (Uzman editörlerimiz Lutein ile ilgili yeni bir makale hazırlıyor!)
 • Kapsantin (Uzman editörlerimiz Kapsantin ile ilgili yeni bir makale hazırlıyor!)
 • Catechinler
 • Cryptoxanthin (Uzman editörlerimiz Cryptoxanthin ile ilgili yeni bir makale hazırlıyor!)
 • Antosiyaninler (Uzman editörlerimiz Antosiyoninler ile ilgili yeni bir makale hazırlıyor!)
 • Rutin (Uzman editörlerimiz Rutin ile ilgili yeni bir makale hazırlıyor!)
 • Quercetin (Uzman editörlerimiz Quercetin ile ilgili yeni bir makale hazırlıyor!)
 • Hesperidin (Uzman editörlerimiz Hesperidin ile ilgili yeni bir makale hazırlıyor!)
 • Resveratrol (Uzman editörlerimiz Resveratrol ile ilgili yeni bir makale hazırlıyor!)

Bunlar da ilginizi çekebilir!

The post Kateşin yaşlanmanın panzehiri! appeared first on Genç Kalanlar.


Etiketler:
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!