Kazayağı otu yaşlanma karşıtı destek sağlıyor

Kategori: Genel - 1.028 viewsYorum Yazın
Kazayağı otu yaşlanma karşıtı destek sağlıyor

Kazayağı otu veya kazayağı bitkisi yaşlanma karşıtı pek çok faydayı barındırıyor. Kazayağı otu ile vücudun hemen her organına önemli faydalar sağlayabilirsiniz. Özellikle cilt döküntüleri, karaciğer, sindirim sistemi, bağışıklık sistemi, adet düzenleme ilk sıralarda sayılabilir. Bu yazıda kazayağı otuyla sizleri tanıştırıyoruz. Bu doğanın büyük nimeti ne faydalar sağlıyor ve nasıl tüketilebilir öğrenebilirsiniz.

Kazayağı otu

Kazayağı otu başta Ege Bölgesi olmak üzere ülkemizin pek çok yerinde yabani bir bitki olarak doğada bulunmaktadır. Çoğu bölgede değeri bilinmediğinden tüketilmemektedir.

Ege otları arasında ve o bölgede çok farklı kullanım alanlarına sahiptir. Turşusundan kavurmasına, böreğinden yemeğine farklı biçimlerde tüketilmektedir. Pekiyi kazayağı bitkisini yaşlanma karşıtı kılan özellikleri nelerdir?

Kazayağı bitkisi

Kazayağı bitkisi ıspanakgiller familyasındandır. Aşağıda gördüğünüz kazayağı otu resmi dikkatinizi çekecektir kaz ayağına benzediği için bu adı almıştır.

Kazayağı bitkisinin içeriğinde uçucu yağ türevleri bulunmaktadır. Başlıca uçucu yağ olarak Ascaridol yer almaktadır. Bunun yanı sıra Plicarvon, Aritason, Cymol, Limonen, Kafur ve Terpineol bakımından da zengindir.

Kazayağı otu faydaları

Kazayağı otu faydaları arasında özellikle sağlık ve genç kalmakla ilgili maddeleri aşağıda sıralıyoruz. Hemen belirtelim bu otun isim benzerliği dışında kaz ayağı kırışıklıkları ile bir ilgisi bulunmuyor.

 • Antibakteriyel özelliğe sahiptir, mikrop kırıcıdır
 • Sindirim sistemi ve hazımsızlık için iyidir
 • Oleum chenopodili içermekte olup bu uçucu yağ tenya, bağırsak kurdu ve bağırsak solucanlarının vücuttan uzaklaştırılmasında önemli rol oynar
 • Adet düzenleyici etkisi bulunur
 • Mide ülserine iyi gelir
 • Ciltte meydana gelen tahriş, kızarıklık gibi durumların giderilmesinde rol alır
 • Ciltteki çökmeleri düzeltebilir
 • Kepek önleyicidir
 • Mesane taşlarının düşürülmesinde işlev görür
 • Karaciğer dostudur
 • Canlı ve genç bir cilt için görev görür
 • Vücudun dinç kalmasına etki eder

kazayağı otu-kazayağı bitkisi-kaz ayağı kırışıklıkları-kazayağı otu faydaları-kazayağı otu yemeği-kazayağı otu nasıl pişirilir-kazayağı otu resmi

Kazayağı otu

Kazayağı bitkisi nasıl tüketilir?

Kazayağı otu nasıl pişirilir? Yemeği yapılabilir. Salçalı ve pirinçli ıspanak gibi pişirilebilir. Haşlayıp üzerine limon ve zeytinyağı biraz da sarımsak rendelenerek tüketilebilir. Turşusu yapılabilir. Turşusu nasıl yapılır? Sirke ile kurulabilen turşular arasındadır. İçerisine bütün sarımsak eklenebilir. Yeşil ve çiğ olarak salatası kullanılabilir. Böreği özellikle ege bölgesinde revaçta bir tariftir.

Köftesi yapılabilir. Bu köfte yapılış ve tat olarak mücveri andırır.

Kazayağı bitkisi kurutularak da kullanılabilir. Kazayağı bitkisi aktarlardan kurutulmuş olarak alınıp kaynar suya atılarak 15 dakika demlenerek çay biçiminde tüketilebilir. Kurutulmuş kazayağı bitkisini suda kaynatıp süzerek soğumasını bekleyip saçınıza uyguladığınızda kepek sorununu halledebilirsiniz.

Kazayağı otu zararları

Kazayağı bitkisini bilmiyorsanız internetten öğrenip veya  resmine bakıp doğadan toplamayınız. Çünkü zehirli baldıran otuyla karıştırabilirsiniz.

Kazayağı bitkisi yağını yüksek oranda kullanmak ise karaciğer ve iç organlara zarar verebilir. Doktor kontrolü ve onayı olmadan kazayağı bitkisi uçucu yağını kullanmayınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir!

Kaynak: www.genckalanlar.com


Etiketler:
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!