Kimchi ye genç kal!

Kategori: Genel - 1.119 viewsYorum Yazın
Kimchi ye genç kal!

Kimchi nedir biliyor musunuz? Kimchi yiyerek genç kalmak mümkün mü? Koreli kadınların gençlik, pürüzsüzlük sırrı bu besinde mi saklı? Kimchi restaurant dışında evde yapılabilir mi? Kimchi nasıl yapılır? Bir iki cümleyle özetlersek Kimchi (Türkçede kimçi diye yazılabiliyor) Kore’nin millî yemeği veya turşusudur. Tadı bizim acılı lahana turşusunu andırıyor. Dünyada bu kadar popüler olmasının nedeni ise çok zengin probiyotik bir besin olmasıdır. Bu yazıda keşfedeceğiniz kimçi ile yıllar geçse de aynı cilt ve güzelliğe sahip Koreli kadınların sırrını öğreneceksiniz.

 

Kimchi nedir?

Kimçi sağlıklı bakteri ve maya içeren probiyotik bir besindir. Kimçi, kimchee veya gimçi ya da gimchi diye de anılıyor. Bu mayalı besin Çin lahanası, pırasa, yeşil soğan turp, salatalık, ginseng , sarımsak, acı biber ve Hint hardal yaprağı, mürekkep balığı, deniz ürünleri ve özellikle istiridye, taze zencefil, istenilen baharatlar, tuz, şeker karıştırılarak yapılıyor.

Kimçi uygun koşullar altında üç günden az olmamak üzere fermantasyon için muhafaza ediliyor. Eski dönemlerde Kore halkı küplerde aylarca bekleterek bu turşu benzeri yiyeceği fermente ediyorlardı. Günümüzde çok daha kısa süreli olarak bekletiliyor.

Kimçi genellikle garnitür olarak tüketiliyor. Yemeklerin yanında yeniyor. Bununla birlikte başlı başına kimchi yemeği biçiminde hazırlandığı da oluyor. Özellikle ülkede pilav ile tüketiliyor. Bazen tek başına yenildiği de oluyor. İster kimchi yemeği ister garnitür olarak tüketin sağlığınız için büyük faydalar içeriyor.

Kimchi restaurant menülerinde çok farklı tatları bulunmakla birlikte kesif mayalı kokusu ve şiddetli acısıyla meşhurdur. Kimchi Korean restaurant ile ilgili bir yazıya ve kimchi menu görsellerine buradanulaşabilirsiniz.

Kimchi faydaları nelerdir?

Kimçi gerçekten benzersiz tadı yanında inanılmaz faydaları ile de dikkat çekiyor. Siz de bundan sonraki hayatınızda daha genç kalmak için sofranıza bir kimçi menü ekleyebilirsiniz.

Kimçinin cilt, saç, yaşlanma karşıtı ve genel sağlık üzerine faydalarının bir bölümüne aşağıda ulaşabilirsiniz.

 • Bağırsak dostu olup sindirim sistemindeki iyi bakterilere müthiş bir doping yapar.
 • Kimçi C vitamini zenginidir. Bir tabak kimçi yiyerek günlük C vitamini ihtiyacınızın yarısını karşılayabilirsiniz.
 • Laktik asit oluşturarak sindirim sisteminin düzenlemesini sağlar.
 • Probiyotik bir besin olarak indirim sistemi ve bağışıklık sistemini destekler.
 • Probiyotikler açısından zengin beslenmek kansere karşı, antibiyotiğe dirençli bakterilere karşı, sivilce gibi cilt sorunlarına karşı ve de en önemlisi yaşlanmaya karşı vücuda destek almak demektir. Kimçi çok zengin bir probiyotiktir.
 • Kimçi A vitamini, B2 vitamini, B1 vitamini ve C vitamini gibi minerallerden oluşan bir depodur.
 • Müthiş bir detoks sağlayıcıdır. Vücuttaki toksinlerin atılmasında çok etkilidir. Kimçi suyunu detoks suyu olarak da kullanabilirsiniz.
 • Anti aging özellikte olup antioksidan bakımından güçlü bir besindir.
 • Kiimçi sarımsak onu selenyum ve allisin açısından zenginleştirir. Kolesterol düzeylerini ve trigliseriti düşürmede hayati bir rol oynar.
 • Diyabetin tedavisinde etkili olabilir.
 • Gastrik ülserin iyileşmesine etki eder.
 • Beyni ve hafızayı güçlü tutar.
 • Göz sağlığı açısından faydaları ve keskin görüşe katkıları vardır.
 • Kollajen üretimini destekler ve cildi canlandırır. Ciltteki lekeleri ve sivilceleri azaltır.
 • Cilt beyazlatma amacıyla da kullanılabilir.
 • Saçların parlak ve canlı olmasına katkı sunarken saç uzatma özelliğine de sahiptir.
 • Kimchi vitamin k2 yönünden de zengindir.

 

 

Korean kimchi anti aging mucizesi

Kimçi, dokuların ve DNA’nın biyolojik hasarını önleyen sayısız antioksidan içerir. Kimçi’de bulunan fenollerin ve flavonoidlerin varlığı vücudu oksidatif hasara ve serbest radikallere karşı korur.

Kimçi yiyerek vücudunuzun yaşlanmasını yavaşlatabilirsiniz. Kimçi serbest radikallere serbestlik tanımayan bir besindir.

Kimçi serbest radikallerle mücadele eden ve yaşlanmayı hızlandıran iltihaplanmayı azaltacak C vitamini ve antioksidanlar için mükemmel bir kaynaktır. Kimçi, antienflamatuvar özelliklerinden ötürü yaşlanmayı geciktirir.

 

Kimchi ile kilo verme (kimçi ile zayıflama)

Lactobacillus, yemek yeme isteğini azaltarak kilo vermeye yardımcı olan basit bakterilerdir. İştah ve kan şekeri seviyelerini kontrol eder. Kimçi bu bakteriler yönünden çok zengindir.

Kimçi zengin bir lif kaynağıdır. Lifler, uzun süre kalıcı olarak vücudunuzu korur; doyurucu olup atıştırmalıklar ve abur cubur ile kaloriyi almanıza engel olur.

Kimçi yemek kilo kaybına yardımcı olarak daha fazla kalori yakan metabolizma geliştirir. Yapılan çalışmalar, vücut kitle indeksi ve vücut yağında azalma olduğunu gösterdi. Biber, metabolizmaya yardımcı olup birkaç kilo vermek isteyenler için capsaicin (kapsaisin) içerir.

kimchi-kimchi restaurant-kimchi korea-kimchi korean restaurant-kimchi tarifi-kimchi nedir-kimchi nasıl yapılır-kimchi yapımı-kimchi menu-kimchi satın al-kimchi video-kimchi tarifi türk usulü-kimchi vitamin k2-kimchi yapılışı-kimchi migros-kimchi malzemeleri-kimchi yemeği-kimchi kore yemeği-kimchi tarifi koreli lale-kimchi ankara-kimchi al-kimchi fiyat-korean kimchi

Kimchi

Kimchi tarifi (Kimchi nasıl yapılır?)

Kimchi nasıl yapılır sorusuna yüzlerce alternatif kimchi tarifi ile cevap verilebilir. Burada kolay hazırlayabileceğiniz bir Kimchi yapımı anlatacağız.

Kimchi malzemeleri

 • Bir top beyaz lahana (Elbette Çin lahanası bulmak çok zor olduğu için ülkemizde bulunan lahana türünü kullanacağız. Bu nedenle hazırlayacağımız yiyecek kimchi tarifi türk usulü olarak da düşünülebilir.)
 • İki adet yeşil soğan
 • Bir bağ maydanoz
 • Yarım kilo turp
 • 250 gram şalgam
 • 100 gram pırasa
 • 100 gram kırmızı pul biber (İsot da kullanılabilir)
 • 30 gram zencefil
 • 250 gram sarımsak (Yerli olsun!, Kastamonu!)
 • Bir orta boy ekmek ayvası
 • Yarım bardak karides salamurası
 • Yarım bardak salamura edilmiş istiridye (Yerli kimchi tarifi türk usulü istiyorsanız hamsi salamura veya sardalye salamura da tercih edebilirsiniz)
 • Yarım çay bardağı kahverengi şeker
 • İki yemek kaşığı tuz

 

Kimchi nasıl yapılır?

Kimchi nasıl yapılır başlıyoruz. Öncelikle lahanaları altı saat kadar tuzlu suda bekletiyoruz. İdeal bir kimçi yapımı için tüm malzemeleri iyice karıştırıyoruz. Malzemeleri küçük parçalara bölerek hazırlamak gerekiyor.

Hazırladığımız karışımı suda beklettiğimiz lahana yaprakları arasına koyun. Ovarak lahana yaprakları arasında lahananın her noktasına ulaşmasını sağlayın. Daha sonra lahana yapraklarının dış kısmını kullanarak dürüm şekline getirin.

Hazırladığınız kimçi dürümlerinin fermente olmasına sıra geldi. Kimchi Korea tarzı fermentasyon uzun sürelerde yapılıyor. Verdiğimiz Kimchi yapımı için fermentasyonu oda sıcaklığında 12-48 saat bekleterek elde edeceğiz.

Kimçi servis edilmeye hazırdır.

Kimchi yapımı için illa orijinal olsun diyorsanız kimchi tarifi koreli lale tarafından da yapılıyor. Bu tarife yani kimchi tarifi Koreli Lale ulaşmak için renkli bölümü tıklayınız.

Aşağıda Türkçe alt yazılı kimchi video da işinize yarayabilir. Verdiğimiz kimchi video dünyada kimçi meraklıları tarafından büyük ilgi görüyor.

 

Kimchi satın al

Kimchi satın almak istiyorsanız elbette kimchi fiyat bilgisini merak ediyorsunuzdur. Kimchi fiyat bilgisi noktasında 1 kg ambalajda 45 TL ödeyerek alınabiliyor.

Kore Kültür Merkezi Kimchi yapılışı konusunda festivaller düzenliyor. Kimchi Ankara için yapılan festivalleri takip ederek bu lezzeti ve Kimchi yapılışı tariflerini, kimchi kore yemeği inceliklerini öğrenebilirsiniz.

 

Kimçi hakkında bilmeniz gerekenler

Bir tabak kimçi yemek günlük C vitamini ihtiyacının yüzde seksenini karşılamaya yetmektedir. Aynı oran vücudun günlük karoten ihtiyacı için de geçerlidir.

Soğan, sarımsak ve biber yönünden zengin bir yiyecek olan kimçi bağışıklık sistemini güçlendirici etkisiyle özellikle kış aylarında yenmelidir. Örneğin büyük grip salgınlarının Kore’de görülmemesinin nedeni olarak bu besin tüketimi gösterilmektedir.

Kalorisinin düşük olması fazla tüketimde kilo sıkıntısı oluşturmamasına yol açıyor. Fazla miktarda da tüketseniz kilo alma sorunu yaşamıyorsunuz. Ayrıca sebze ağırlıklı yapıldığı için veganlar tarafından da tercih edilebiliyor.

Kimçiyi sağlıklı yapan özelliği probiyotik olmasıdır. Probiyotik besinler sindirim sisteminin düzenlenmesinde büyük öneme sahiptirler. Sindirim sistemi için uzmanlar ikinci beyin tanımını uygun görüyorlar. Sindirim sisteminin düzenli çalışması pek çok kronik hastalığın ortaya çıkmasını engeller veya varsa hastalıkların iyileşme süreçlerini hızlandırır. En bilinen probiyotik besinler arasında kefir, boza, turşu ve yoğurdu sayabiliriz.

Probiyotik besinler fermentasyon süreci geçirirler. Kimçi fermantasyon süreci içeriğindeki doğal enzimlerle gerçekleştirilebildiği gibi bazen fermantasyonu başlatacak bir maya da tercih edilebilir.

Yabani fermentasyonla yapılan kimçilerde çok yüksek miktarda K2 vitamini açığa çıkmaktadır. Özellikle akne tedavisi için probiyotik almak önemlidir.

 

Kimçi çeşitleri

Genellikle Çin lahanası veya ülkemizde beyaz lahana ile yapılmasına rağmen çok çeşitle malzemelerle kimçi yapmak mümkündür. Mevsime ve kullanılan malzemeye göre kimçi çeşitlilik göstermektedir. Kore’de 300’den fazla çeşidi yapıldığı biliniyor. Bununla birlikte her ailenin kendine özel bir kimçi tarifi olduğu da dile getiriliyor. Yaşanılan coğrafi bölgenin ürün çeşitliliği de kimçi tariflerine yansımaktadır. Örneğin ülkemizde hamsili kimçi yapılabilmektedir. Kara lahana kullanarak da kimçi yapabilirsiniz.

En yaygın kimçi çeşitleri şunlardır:

 • Turp kimçi
 • Salatalık kimçi
 • Yeşil soğan ile yapılan kimçi
 • Kimçi kızarmış pilav
 • Kimçi çorbası
 • Kimçi güveç

 

Bunlar da ilginizi çekebilir!

 

Kaynak: Genç Kalanlar


Etiketler:
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!