Kolajeniniz hiç eksilmesin!

Kategori: Genel - 2.733 viewsYorum Yazın
Kolajeniniz hiç eksilmesin!

Kolajen nedir? Genç kalmak isteyenlerin sözlüğündeki ilk madde kolajen kelimesidir. En çok üzerinde durulan, en çok söz edilen kolajen nedir? Kolajen içeren besinler nelerdir? Kolajen nelerde bulunur? Kolajen nedir ne işe yarar ve genç kalmakla ilgisi nedir? Bu yazıyı okumak size gençliğinizi geri getirebilir!

Kolajen nedir?

Kolajen nedir ne işe yarar? Kollajen nedir detaylı açıklama vermeye başlıyoruz. Kolajen ya da kollajen Kolajen, insan vücudundaki en bol protein olup, kemiklerde, kaslarda, deri ve tendonlarda bulunur.

Kollajen, insan vücudundaki proteinin üçte birini oluşturan sert, çözünmeyen ve lifli bir proteindir.

Çoğu kolajende moleküller, uzun, ince fibriller oluşturmak üzere bir araya getirilir.

Bunlar destekleyici yapılar ve hücreleri birbirlerine bağlarlar. Cilde sağlamlık ve elastikiyet kazandırır.

En az 16 farklı kolajen türü vardır ancak bunların% 80-90’ı tip 1, 2 ve 3’e aittir. Bu farklı türlerin yapıları ve işlevleri farklıdır.

Tip 1 kollajen nedir? Tip 1 kolajen fibriller özellikle gerilebilir niteliktedir. Gram-gram, onlar çelikten daha güçlüdür.

Tip 2 kollajen nedir? Tip 2 kollajen öncelikli olarak bağ dokularında bulunan kıkırdak yapımına yardımcı olur. Eklemlerimizin sağlığı, yaşla ilişkili eklem ağrısının veya çeşitli artrit semptomlarının önlenmesinde faydalı olduğu için tip 2 kollajenden yapılmış kıkırdağa dayanır.

Kolajen içeren kremler

Kolajen üretimin yaşla birlikte azalır. Genç kalmak için kollajen üretiminin devamı önem taşır. Kolajen üretimini destekleyen kozmetik ürünler arasında anti aging (yaşlanma karşıtı) etkili kolajen içeren kremler cildin canlandırılması, gençleştirilmesi işlevi görür.

Kolajen içeren kremler ve kolajen hapı da dahil olmak üzere kollajen içeren birçok ürün vücuttaki kollajen düzeylerini arttırarak cildi canlandırıyor.

kolajen nedir-kollajen-kolajen hapı-kolajen içeren besinler-kolajen içeren kremler-kolajen nelerde bulunur-kolajen nereden elde edilir-kolajen içeren ilaçlar-elastin nedir-kolajen nedir ne işe yarar-kollajen doku nedir-tip 1 kollajen nedir-tip 2 kollajen nedir-kollajen doku hastalıkları nelerdir-kolajen eksikliği belirtileri-kolajen nedir nelerde bulunur-kolajen nedir hangi besinlerde bulunur-kolajen et proteini nedir-kollajen nedir detaylı açıklama-kollajen sentezi nedir-kollajen adp nedir-kolajen dolgu nedir-kolajen maske nedir-kollajen hastalığı nedir-kolajen nedir bilgi-kolajen takviyesi nedir

kolajen
Foto:pexels

Kolajen nelerde bulunur?

Kolajen içeren besinler vücuttaki kolajen düzeyinin artmasına etki edebilir. Aşağıda kolajen nelerde bulunur geniş bir listesini bulabilirsiniz. Siz de kolajen içeren besinler yönünden zengin bir beslenme düzenine sahip olarak genç kalmak için yi bir yatırım yapabilirsiniz.

Kolajen nedir nelerde bulunur?

 • Hindi
 • Kırmızı et (kolajen et proteini nedir)
 • Erik
 • Soya
 • Koyu yeşil sebzeler
 • Kiraz ve koyu kırmızı meyveler
 • Somon balığı
 • Turna balığı
 • Kaju fıstığı
 • Ceviz
 • Badem
 • Keten tohumu
 • C vitamini yönünden zengin besinler
 • A vitamini yönünden zengin besinler
 • Avokado yağı

 

Kolajen nereden elde edilir?

Kolajen nereden elde edilir ve içerdiği ana başlıklar hangileridir? Kolajen nedir hangi besinlerde bulunur aşağıda genel bir tablo yer alıyor. Kolajen nedir hangi besinlerde bulunur listesi çok daha fazla uzatılabilir. Burada verilenler en çok bilenenleri içeriyor.

Kollajen oluşumunu destekleyen gıdalar şunları içerir:

 • Prolin: Yumurta akıları, et, peynir, soya ve lahana.
 • Anthocyanidins: Kara böğürtlenlerde, yaban mersini, kiraz ve ahududu.
 • vitamini: Portakal, çilek, biber ve brokoli.
 • Bakır: Kabuklu deniz hayvanları, fındık, kırmızı et ve bazı içme suyunda.
 • A vitamini: Hayvansal kökenli gıdalarda ve bitkisel gıdalarda beta-karoten olarak bulunur.

 

Kolajen hapı nedir?

Kolajen nedir bilgi verirken kolajen hapı nedir açıklamak gerekiyor. Kolajen hapı çeşitli etkenlerle vcutta üretimi azalan kolajeni yerine koymak amacıyla üretilen takviye edici üründür. Bu haplar genellikle vitamin destekleri biçiminde işlev yaparlar.

Kolajen içeren ilaçlar eczanelerde bulunabiliyor. Kolajen içeren ilaçlar kendi başınıza kullanmaya karar verebileceğiniz ürünler değildir. Mutlaka doktor önerisi ve kontrolü ile killanılmalıdır.

Kolajen maske nedir?

Kolajen nereden elde edilir yukarıda detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Kolajen maskesi ise kırışıklık azaltmak, gençleştirmek, cilt yenilemek amacıyla kullanılan bir cilt maskesidir. Kolajen maskesi pek çok marka tarafından üretiliyor.

Kolajen eksikliği belirtileri nelerdir?

Ciltte kolajen eksikliği belirtileri arasında sarkmalar, kırışıklıklar, ince çizgiler, cansız cilt görünümü, buruşukluklar, hacim kaybı ilk sıralarda sayılablir.

Kolajen ne işe yarar?

Kolajenin faydaları nelerdir? Kolajenin en bilinen yedi faydası şudur:

 1. Cilt ve saç sağlığını geliştirir. Kolajen eksikliği belirtileri başladığında yaşlanma etkisi görülür.
 2. Eklem ağrılarını ve kemik erimesini azaltır.
 3. Bağırsak sızdırma sendromunun iyileşmesine katkı sunar.
 4. Kas kütlesini artırır.
 5. Saç ve dişleri güçlendirir.
 6. Karaciğer sağlığı açısından büyük katkı sağlar.
 7. Kalp ve damar sağlığının korunmasında görev üstlenir.

 

Kolajen takviyesi nedir?

Vücuttaki kolajen eksikliği belirtilerini gidermek için kolajen takviyesi nedir bilmek gerekir. Bu belirtileri azaltmak ve azalan kollajen üretimini desteklemek amacıyla yapılan girişimlere kolajen takviyesi deniyor. Cilde yapılan kolajen takviyesi cilt gençleştirme etkisi gösteriyor.

Elastin nedir?

Elastin aynı zamanda bağ dokularında bulunan bir proteindir; ancak kollajenden farklı bir protein türüdür. Esnek olma özelliğine sahiptir. Elastin nedir açıklarken elastin nerelerde bulunur belirtmek gerekiyor. Elastin atardamar duvarlarında, akciğerlerde, bağırsaklarda ve tabii ki deride bulunur.

Genellikle elastin ve kolajen birlikte bulunur. Sıklıkla bu iki proteinin cilt bakımında olduğunu duyuyoruz, çünkü cildin şekli ve sağlamlığı için birlikte çalışıyorlar. Kolajen sertlik, güçlülük, canlılık sağlarken, elastin cildin gerilmesine, esneklik göstermesine olanak tanır.

Kolajen dolgu nedir?

Kollajen doku nedir yukarıda açıklarken yaşlanma belirtilerinin azaltılmasındaki görevlerine de değinmiştik. Kolajenin azalması karşısında yapılabilecek müdahalelerden biri de kolajen dolgu nedir sorusunda gizlidir.

Kolajen dolgu cilt altına kolajen enjekte ederek yaşlılık belirtilerini azaltmaya çalışma işlemidir.

Kollajen doku hastalıkları nelerdir?

Bedende yaygın olarak bulunan bağ dokusunu ön planda tutan ve sebebi bilinmeyen, kronik iltihabi hastalıkların tümüne kollajen hastalıklar adı verilir. Bu tür hastalıklar kollajen hastalığı nedir biçiminde sorulabiliyor.

Kollajen doku hastalıkları nelerdir listelersek Skleroderma, Lupus eritematozus, Periarteritis nodoza

Dermatomiyozıt/polimiyozit sayılabilir.

Kollajen sentezi nedir?

Amino asitlerin kolajen oluşumu sürecine kollajen sentezi deniyor.Kollajen vücudun her yerinde, ancak özellikle ciltte, kemiklerde ve bağ dokularında oluşur.

Bazı tür gramajlı kollajen fibriller, çelikten daha güçlüdür.

Kolajen üretimi, yaş ve sigara ve UV ışığı gibi faktörlere maruz kalma ile azalır.

Kollajen, yaralı bölgelere yeni cilt hücreleri çekmek için kollajen pansumanlarda kullanılabilir.

Kollajen molekülleri ciltten emilemeyecek kadar büyük olduğu için, kollajen düzeylerini arttırdığını iddia eden kozmetik losyonların bunu yapma ihtimali düşüktür.

Yaşla vücut daha az kolajen üretir . Cildin yapısal bütünlüğü azalır. Kırışıklıklar oluşur ve eklem kıkırdağı zayıflar. Kadınlar menopozdan sonra kollajen sentezinde dramatik bir düşüş yaşarlar .

60 yaşına geldiğinde kollajen üretiminde belirgin bir düşüş normaldir.

Kolajeni bol bir yaşam diliyoruz. Neşeniz ve kolajeniniz hiç eksilmesin!

Kolajeniniz hiç eksilmesin! yazısı ilk önce Genç Kalanlar üzerinde ortaya çıktı.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!