Kuru maydanozun faydaları

Kategori: Sağlıklı Beslenme - 1.075 viewsYorum Yazın
Kuru maydanozun faydaları

Kuru maydanozun faydaları kilo verme, adet söktürücü, ödem söktürücü, iltihaplı hastalıklar, alerji ve yüksek tansiyon gibi farklı tıbbi durumları tedavi etmek için kullanılıyor. Kurutulmuş maydanoz kolaylıkla tariflere eklenebilir. Yemeğinizin lezzetini artırabilir ve besin içeriğini iyileştirebilir.

Maydanoz kurusu yaparak bir yıla kadar saklayabilirsiniz.

Bu yazıda; kuru maydanoz nedir, maydanoz nasıl kurutulur, maydanoz kurusu nerelerde kullanılır, kuru maydanoz çayı nasıl yapılır gibi çok işinize yarayacak ve daha önce neden bilmiyordum diyeceğiniz konuları da bulabilirsiniz.

Maydanoz kurusu nerelerde kullanılır gibi pek çok maydanoz kürü uygulaması yanında pürüzsüz bir yüz ile genç kalmak genç görünmek ve fit olmak için diğer benzersiz.

Kuru maydanozun faydaları

Kuru maydanozun faydaları nelerdir? Pek çok madde içerisinden kuru maydanozun yararları arasından öne çıkanları listeliyoruz.

  • Kuru maydanozun antibakteriyel özelliği vardır. Bir çalışma maydanozdaki kimyasal bileşiklerin salmonella ve listeria gibi yiyeceklerde bakteri üremesini önleyebileceğini gösteriyor.
  • Kurutulmuş maydanoz kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olabilir.
  • Dünyanın pek çok yerinde yüksek kan şekerini tedavisi için çay olarak kurutulmuş maydanoz yaprakları kullanılıyor.

Kuru maydanoz nedir?

Kuru maydanoz nedir? Kuru maydanoz, maydanoz bitkisinin fırın veya gün kurusu olarak doğal yolla kurutulması ile elde edilen bir tür garnitürdür. Kuru maydanoz çay olarak veya yemeklerde baharat gibi çeşni biçiminde tercih edilebilir.

kuru maydanozun faydaları-kuru maydanoz-kuru maydanoz çayı nasıl yapılır-kurutulmuş maydanoz faydaları-maydanoz kurusu nerelerde kullanılır
Kuru maydanozun faydaları

Erkekler için olduğu gibi kadınlar için de benzersiz faydaları vardır. Kuru maydanoz kadınların adet kanamasını düzenlemeye yardımcı olabilir.

Dünyadaki birçok kadın, adet sırasında bir fincan maydanoz çayının oldukça yararlı olabileceğini keşfetti. Bu bitki açısından zengin myristicin ve apiole. Bunlar östrojen üretimini dengeleyen bileşiklerdir.

Kurutulmuş maydanoz faydaları?

Kurutulmuş maydanoz faydaları nelerdir? Kuru maydanozun faydaları arasından biri de kalp problemlerinden korunmadır. Bu bitki, özellikle folat olmak üzere B vitamini bakımından zengindir. Bu antioksidan kalp hastalığı riskini azalttığı bilinmektedir. Bir araştırmaya göre, düşük folat alımına sahip kişilerde % 55 kalp hastalığı riski vardır.

Güçlü antienflamatuar etkilere sahiptir. Maydanozun vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya gelince faydalı olduğu bulunmuştur. Bunun nedeni, bu bitkinin A, C ve E vitaminleri gibi bol miktarda antioksidan içermesi gerçeğidir. Bu besinlerin, artritten muzdarip insanlar için oldukça yararlı olduğu bulunmuştur.

Kuru maydanoz zengin bir flavonoid kaynağıdır. Bu bitki aynı zamanda iyi bir flavonoid kaynağıdır. Bunlar, Parkinson hastalığı, Alzheimer ve ateroskleroz gibi belirli kronik bozukluklar için riskinizi azaltabilecek antioksidanlardır.

Maydanoz kurusu nerelerde kullanılır?

1 çay kaşığı kurutulmuş maydanoz gevreği, 1 yemek kaşığı doğranmış taze maydanoza eşittir. Maydanoz kurusu nerelerde kullanılır bazı alternatifleri inceleyebilirsiniz.

• Garnitür olarak ve aynı zamanda lezzet olarak kullanın.

• 3/4 çay kaşığı karıştırın. 1/2 bardak eritilmiş tereyağında sebze, erişte veya balık üzerine servis yapın.

• Doldurulmuş yumurta, karnabahar, patates, havuç, kabak ve çorbaların üzerine serpin.

• 1/2 çay kaşığı ekleyin. 2 yumurtalı omlet.

• Tavuk salatası ve diğer tavuk yemeklerinde kullanın.

Kuru maydanoz çayı nasıl yapılır?

Maydanoz çayı kırışıklık ve ince çizgileri önler. Hepimiz mümkün olduğu kadar genç görünmek isteriz. Ancak bu sinir bozucu ince çizgiler ve kırışıklıklar oldukça sıkıntılı olabilir.

İşte basit bir çözüm:Bir bardak maydanoz çayı için ve bu ince çizgilerin solduğunu ve birkaç yıl daha genç göründüğünü görebilirsiniz. Dilediğiniz salataya kuru maydanoz da ekleyebilirsiniz.

Bunu yapmak cildinize de fayda sağlayacaktır. Bunun nedeni, örneğin C vitamini gibi maydanozdaki bileşiklerin kolajen üretimini artırabilmesi olarak açıklanabilir.

Kuru maydanoz çayı nasıl yapılır?

Bir bardak suya iki yemek kaşığı kuru maydanoz ölçüsünde bir bardak veya demlikte üzerine kaynamış su koyarak bekletin. 5-10 dakika demlenmesine izin verin.

Kuru maydanoz çayı olduğu gibi tüketilebilir veya biraz bal, limon suyu veya şekerle tatlandırılabilir.

Maydanoz nasıl kurutulur?

Maydanoz nasıl kurutulur üç basit yöntemle açıklıyoruz.

  1. Fırında maydanoz kurutma. Fırında en düşük ayarda 2-4 saat kurutun.
  2. Doğal havayla kurutma.
  3. Bir gıda kurutucu kullanmayı düşünün.

Maydanoz kurusu nerelerde kullanılır gibi pek çok maydanoz kürü uygulaması yanında pürüzsüz bir yüz ile genç kalmakgenç görünmek ve fit olmak için diğer benzersiz.

Kuru maydanoz faydaları gibi ilginizi çekebilecek kaçırmamanız gereken makaleler!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!