Matcha nedir? Uzun yaşamın sırrını öğrenin!

Kategori: Genel - 2.469 viewsYorum Yazın
Matcha nedir? Uzun yaşamın sırrını öğrenin!

Matcha nedir? Türkçe okunuşuyla maca tozu nedir? Bu içeceği uzun yıllardır Japonlar uzun yaşamın sırrı olarak tüketiyorlar. Matcha yaprakları gölgede kurutulan bir yeşil çay türüdür. Genç kalmak için içeriği mükemmel formüle edilmiştir. Bu organik yeşil çay içeceği ile hem sağlık faydaları elde edebilir hem de ömrünüzü uzatabilirsiniz! Matcha nedir, matcha çayı zayıflama için kullanılabilir mi, matcha latte nedir, maca tozu faydaları nelerdir, matcha tozu ile matcha çayı nasıl yapılır? Hepsi bu yazıda sizi bekliyor. Ömrünüz uzun, görünümüz genç kalsın istiyorsanız bu yazı hayatınızın fırsatı olabilir!

 

Matcha nedir? (what is matcha)

Matcha ne demek? Japon kültürünün köklü bir geleneği olan Matcha, mevcut en kaliteli yeşil çay olarak bilinir. Gölgede yetiştirilen Camellia sinensis bitkilerinin besleyici zengin yapraklarıyla üretilen Matcha Yeşil Çay toz (matcha powder) haline getirilerek tüketilir.

Matcha, tencha olarak bilinen yüksek kaliteli gölgede büyümüş çay yapraklarından hazırlanır. Çiftçiler hasattan bir ay kadar önce üzerine örterek doğrudan güneş ışığına maruz kalmamasını sağlamaktadır. Bu korunaklı ortam fotosentez hızını düşürmekte ve bitkilerin büyümesini yavaşlatmaktadır. Ayrıca yaprakların daha koyu bir yeşil tonu almasını sağlar ve klorofil ve aminoasitlerin üretimini artırır.

En iyi ve kaliteli çay için en genç ve en küçük yaprakları seçmek için matcha hasadı yapılır. Diğer yeşil çayların aksine, matcha için kullanılan yapraklar oksitlenmeden korunmak ve lezzetini ve besin içeriğini muhafaza etmek için kısaca buharda pişirilir. Bunu, granana taşı değirmeni kullanarak tenha yapraklarının ultra-ince öğütülmesi, ardından matcha çayın hammaddesi olan güzel bir yeşil toz elde edilmesini sağlar. Japonya’da yıllarca ödüllendirildikten sonra, matcha benzersiz lezzetine ve olağanüstü terapötik kalitelerine bağlı olarak dünyanın diğer bölgelerinde de tanınmaya başlamıştır.

Macha çayını bu kadar popüler yapan ise besin değeri, metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya katkısı ve müthiş antioksidan özelliğiyle yaşlanma karşıtı anti aging özellikle oluşudur.

Matcha yeşil çay, yeşil kahve gibi antioksidan zengini olup genç kalmak isteyenlerin favori içeceklerindendir.

 

Maca tozu

Maca tozu, matcha çayının toz haline gelmiş halidir. Maca tozu ile siz de matcha çayı yapıp müthiş faydalarından yararlanabilirsiniz.

Matcha powder ne demek? Matcha powder, maca tozunun İngilizce yazılışıdır. Matcha, hücre hasarını azaltabilen ve kronik hastalığı önleyebilen konsantre bir miktarda antioksidan içerir.

matcha nedir-matcha-matcha powder-matcha latte-what is matcha-matcha tee-matcha green tea powder-maca tozu-matcha çayı migros-matcha roll cake-matcha çayı kullananlar-matcha çayı-zayıflama-matcha yogurt-matcha tozu nerede satılır-matcha çayı faydaları-matcha çayı nedir-matcha çayı al-matcha tozu nedir-matcha çayı satın al-matcha çayı fiyat-matcha çayı ile zayıflayanlar-matcha nerede satılır-matcha çayı nasıl kullanılır-matcha ne demek-matcha latte nedir-matcha çayı ekşi-matcha migros-matcha satın al-matcha yeşil çay-matcha powder nedir-matcha fiyat-matcha 1kg-matcha faydaları-matcha çayı karıştırıcı-matcha latte nasıl yapılır-matcha kullananlar-matcha al-matcha nereden alınır-matcha çayı sipariş-matcha çayı şikayet-matcha diyet-matcha yeşil çay faydaları-matcha karıştırıcı-matcha yeşil çayı-matcha bitkisi-matcha nasıl yapılır-matcha latte kalori-matcha diyeti-matcha powder ne demek-matcha kahve-matcha bambu karıştırıcı-matcha ne-matcha tozu-matcha çayı-matcha tea

Matcha Cayi

 

Matcha tozu nedir?

Matcha çayı aslında bu bitkinin yapraklarından elde edilen toz ile hazırlanan içeceği tanımlamaktadır. Bu nedenle matcha tozu hazırlamak da özel bir süreç gerektirmektedir. Çay bitkisi yaprakları yeşil olarak hasat edildikten sonra bazı buhar işlemlerinden geçirilerek özel taş değirmenlerde toz haline getirilir. Elde edilen toza matcha tozu denilir.

Matcha tozu nedir sorusuna çayın toz halidir demek de doğru değildir. Çünkü işlemlerden artık başka bir içecek halini almıştır ve yeşil çay gibi demlenmez.

Matcha powder nedir?

Matcha powder ne demek? Maca tozu ile ilgili açıklamalar aşağıda yer alıyor. Bu açıklamalar Matcha powder nedir sorusuna yanıt olarak incelenebilir.

 

Matcha çayı nedir?

Matcha tozu kullanılarak hazırlanan iksir halindeki içeceğe matcha çayı adı verilmektedir. Matcha çayı (matcha tee ) yeşil çay gibi demlenerek içilmez.

Yeşil çay gibi, matcha da Camellia sinensis bitkisinden gelir. Bununla birlikte, yetiştirilen ve farklı şekilde yetiştirilen ve benzersiz bir besin profili vardır.

Çay yaprakları hasat edildikten sonra, saplar ve damarlar çıkarılır ve yapraklar, matcha olarak bilinen ince bir toz haline getirilir.

Matcha çayı, genel olarak yeşil çayda bulunanlardan daha fazla miktarda kafein ve antioksidan ile sonuçlanan, tüm çay yapraklarının besinlerini içerir.

Matcha ve bileşenleri üzerinde yapılan çalışmalar, matcha’nın karaciğeri korumasına, kalp sağlığını geliştirmesine ve hatta kilo vermeye yardımcı olabileceğini gösteren çeşitli faydalar sağlamıştır.

 

Matcha çayı nasıl hazırlanır?

Matcha nedir artık biliyoruz. Matcha tozu chasen isimli bir matcha bambu karıştırıcı ile karıştırılarak çay haline getirilir. Hazırlanan köpüklü içecek matcha çayı olarak bilinir.

Matcha çayı yapmak için maca tozunu bir süzgeçten geçirerek yayvan bir kaba koyun. Bir yemek kaşığı maca tozu yeterlidir. Üzerine kaynar su ekleyin. Tozu çırparak köpürteceğimizden dolayı yarım su bardağı sıcak su yeterli olacaktır.

Bu karışımı köpürünceye kadar matcha bambu karıştırıcı ile karıştırın. Ülkemizdeki bazı marketlerden veya internet üzerinden matcha çayı karıştırıcı temin edebilirseniz. Eğer matcha çayı karıştırıcı sahibi değilseniz yumurta çırparken kullandığınız tarz bir karıştırıcıyı tercih edebilirsiniz. Çünkü matcha karıştırıcı temel özelliği maca tozunun boşluklardan geçerken suyla karışıp köpüklü bir hal almasını sağlamaktır.

Hazırladığınız matcha çayını (matcha green tea powder ) yayvan kaptan fincana boşaltarak içime hazır hale getirin. Aşağıdaki videoda geleneksel matcha çayı nasıl yapılır izleyebilirsiniz.

 

https://youtu.be/5Qg0Yuj6INQ

Eğer fincanda matcha nasıl yapılır merak ediyorsanız tarifini veriyoruz. Pratik matcha nasıl yapılır? Öncelikle bir çay kaşığı matcha tozunu fincana boşaltın. Üzerine bir yemek kaşığı kadar su dökün. Bu halde iken bir güzel çırpın. Karıştırma işlemini köpürünceye kadar sürdürün. Daha sonra üzerine kaynar su ekleyerek tekrar karıştırın. Yeterince köpüklü hale geldiğinde matcha çayı içime hazırdır.

Matcha çayı nasıl kullanılır? Sabah ve akşam birer bardak içebilirsiniz. Matcha çayı içimi zevkli, tadı lezzetli bir içecektir. Sen de matcha al bu keyfi tatmaya başla!

 

 

Matcha çayı faydaları nelerdir?

Matcha nedir açıkladık. Matcha yeşil çayı dünyada popüler yapan bazı özellikleri bulunuyor. İşte matcha yeşil çay faydaları arasında öne çıkanlar:

 • Matcha çayı (matcha tea) metabolizmanın hızını artırmasıyla ünlüdür. Matcha çayı kullananlar metabolizma hızlarında dört kat artış elde edebilirler. Bu da müthiş bir yağ yakma hızı sağlar.
 • Matcha çayı doğal bir detoks içeceğidir. Vücuttaki yaşlanmaya ve hastalıklara sebep olan toksinleri çok hızlı biçimde vücuttan uzaklaştırır.
 • Ecgc fiber lifler içerir. Bu nedenle tok tutar. Ayrıca pigallocatechin gallate (EGCg) adı verilen spesifik bir kateşin Matcha Yeşil Çay’da kateşinlerin% 60’ını oluşturur. Tüm antioksidanlardan EGCg, kanser mücadele özellikleri açısından en yaygın olarak bilinir.
 • Çok zengin antioksidan kaynağı olup yaşlanma karşıtı anti aging özellikli bir içecektir. Bildiğimiz yeşil çaydan yaklaşık yüz kat fazla antioksidan madde içerir.
 • Matcha kullananlar sakinleştirici etkisinden yararlanabilirler. Bin yıldan uzun bir süredir, Çin Daoistleri ve Japon Zen Budist keşişleri tarafından eş zamanlı dinlenmek ve meditasyon yapmak için Matcha Green Tea kullanılmaktadır.
 • Sindirim sistemini düzenler. Bağırsakların çalışmasına olumlu etki eder.
 • Matcha çayı kullananlar içeriğindeki L-Theanine sayesinde uzun süre tokluk hissederler.
 • Matcha faydaları arasında en etkili olanı zayıflamaya katkısıdır. Hem tok tutar hem de kalori yaktırır ve zayıflamayı destekler.
 • Hafıza için mükemmel bir içecektir. Belleği güçlendirir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kolesterolü ve kan şekerini düşürücü etkisi vardır.

 

Matcha çayı zayıflama etkisi

Matcha çayı nasıl kullanılır? Matcha çayı zayıflama etkisiyle dünyada bu kadar popüler olmuştur. Matcha çayın içilmesi metabolizma hızını arttırır ve vücudun ortalamadan dört kat daha hızlı yağ yakmasına yardımcı olur. Yine, halen piyasada bulunan birçok diyet yardımcısının aksine, Matcha artmış nabız ve yüksek tansiyon gibi yan etkilere neden olmaz.

Matcha çayı ile zayıflayanlar arasında yalnızca kadınlar değil özellikle göbek bölgesini eritmek isteyen erkekler de yoğunlukla yer alıyor.

Matcha çayı ağırlıklı matcha diyet listesi hazırlayarak da kilo vermeyi hızlandırabilirsiniz. Matcha diyeti kalori yönünden 1200 kalori sınırında hazırlanabilir. Diyet listeleri ile ilgili bilgileri diyet yapmak istiyorum linkinden okuyabilirsiniz.

Günde iki bardak içeceğiniz matcha çayı ile 15 günde bel çevrenizde hatırı sayılır bir incelme yaşamanız olasıdır. Sabahları matcha çayı içmek tokluk hissini üç-dört kat artırabilir. Gece yatmadan maca çayı içerseniz uykuda bile kilo vermeye devam edebilirsiniz. Elbette bu ibare yattığınız yerden kilo verirsiniz anlamını taşımaz. Maca çayı yanında hareket ve kalori alımını da sınırlandırmanız gerekiyor.

Matcha kullananlar bir hafta içerisinde 3-4 kilo arasında zayıflayabiliyor. Çünkü matcha bitkisi ile elde edilen maca çayı yağlanmayı bloke edici özelliğe sahip.

 

Matcha latte nasıl yapılır?

Matcha latte olarak içimi ve lezzeti daha da artan ve özellikle gençler arasında da bu içimle popüler olan bir içecek. O halde matcha latte nasıl hazırlanır? Evde matcha latte yapılabilir mi? Matcha kahve olarak da bilinen bu içecek tarifini veriyoruz.

Matcha lette için gerekli malzemeler:

 • Bir tatlı kaşığı maca tozu
 • Yarım bardak su
 • 250 ml süt

 

Matcha latte tarifi (matcha latte nasıl yapılır?)

Matcha nedir sorusunun bir diğer cevabı da matcha lattedir. Matcha latte nasıl yapılır tarifini veriyoruz. Önce suyun içerisine maca tozunu koyarak köpürünceye kadar karıştırın. Bu arada sütü ayrı bir kapta kaynatın. Kaynayın sütü bir karıştırıcı ile karıştırıp köpürtün. Üzerine hazırladığınız maca karışımını ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Yeterli köpük oluşuncaya kadar sütü yavaş yavaş dökerek karıştırın.

Son olarak süt köpüğü kullanarak süslemesini yapın ve servis edin. Matcha latte kalori yönünden örneğin White chocolatte mocca gibi içeceklere göre masumdur!

Bu arada matcha tozu kullanarak farklı tarifler de yapabilirsiniz. Örneğin matcha roll cake tüm dünyada çok popüler olmuş durumda. Ha keza matcha yoğurt da öyle!

 

Matcha tozu nerede satılır? Matcha nerede satılır?

Matcha nereden alınır veya Matcha tozu nerede satılır sorusuna cevap olarak özel çay dükkanlarını en doğru adres tarifi verebiliriz. Bununla birlikte internet sitelerinde, matcha çayı Migros gibi büyük mağazalarda, gurme marketlerde, yalnızca maca çayı satan internet sitelerinde bulunabiliyor.

Matcha çayı al, hemen zayıflamaya başla! Üstelik matcha çayı al genç kal !

Matcha çayı satın al kararı verdiyseniz (matcha satın al ) doğru ve hakkında matcha çayı şikayet bulunmayan markaları tercih edin. İnternet üzerinden matcha çayı satışı yapan ve çok büyük vaatler sunan sitelerin yanıltıcı bilgilerine itibar etmeyin.

Matcha çayı fiyat bilgisi

Matcha satın almak istiyorsanız elbette fiyatını öğrenmek hakkınız. 50 gram matcha tozu 28 TL fiyatla bulunabiliyor.

Matcha çayı sipariş etmek istiyorsanız 10 günlük kullanım paketine 39 TL ödemeniz gerekiyor. Tatcha fiyat bilgisi markaya göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin matcha 1kg yurtdışında 179,90 dolar fiyatla alıcı bulabiliyor.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir!

 

The post Matcha nedir? Uzun yaşamın sırrını öğrenin! appeared first on Genç Kalanlar.


Etiketler:
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!