Maydanoz suyu tarifi

Kategori: Maydanoz kürü - 4.110 viewsYorum Yazın
Maydanoz suyu tarifi

Maydanoz suyu tarifi uygulaması kolay ve maliyeti ucuz sağlıklı bir sudur. Maydanoz suyu tarifi birkaç türlü olabilir. Maydanoz kaynatma, taze maydanoz yeşil içeceği, smoothie, maydanoz çayı şeklinde kullanılabilir. Yalnızca maydanoz sapı yine çay şeklinde içilebilir. Ayrıca maydanoz limon, kereviz, salatalık, elma gibi yardımcı sebze/meyvelerle kombin edilerek de hazırlanabilir.

Maydanoz suyu tarifi kullanılacağı alana göre de değişebilir. Şöyle ki adet söktürücü maydanoz suyu, ödem söktürücü maydanoz suyu, iltihap söktürücü maydanoz suyu, zayıflatan maydanoz suyu gibi…

Maydanoz suyu tarifleri için yazımızı okumaya devam edin.

Maydanoz suyu tarifi

Klasik maydanoz suyu tarifini hemen verelim. Genellikle maydanoz kürü yapanlar veya maydanoz suyu diyeti yapanların tercih ettiği tarif budur. Taze maydanozlar saplarıyla beraber iyice yıkanarak su dolu bir tencerede 10 dakika kadar kaynatılır. Daha sonra soğumaya bırakılır. Üzerine taze limon eklenebilir. Buzdolabında saklanarak sabah ve akşam içilebilir.

Maydanoz suyu hazırlanışı denildiğinde ilk akla gelen maydanoz suyu kaynatma olmaktadır. Maydanoz suyu kaynatma yaparken bazen kereviz, soğan gibi malzemeler de eklenebilir. Ziyaretçilerimiz maydanoz suyu adet söktürürmü diye soruyor. Elbette bu konudaki makalemizi inceleyerek adet söktürücü maydanoz suyu tarifini de okuyabilirsiniz. Ayrıca kaynatılmış maydanoz suyu zayıflatırmı diye soran ziyaretçilerimize kısaca evet diyerek ‘maydanoz kürü ile zayıflama’ başlıklı makalemizi okumalarını öneriyoruz. Bu yazıda maydanoz suyu ile zayıflama tarifi bulabilirsiniz. Yine maydanoz suyu diyeti nasıl yapılır sorusunun cevabı ve maydanoz suyu diyeti tarifi de makalemizde yer alıyor.

 

Maydanoz suyu nasıl hazırlanır?

Maydanoz suyu nasıl hazırlanır sorusunu bu kez taze soğuk içecek olarak algılayarak tarifini veriyoruz. Taze içmek için maydanoz suyu nasıl yapılır? Taze maydanozlar saplarıyla beraber yıkanır. Bir meyve sıkacağında, blenderde suyu çıkarılır. Bu suyun kıvamının likit halde olması için elma, salatalık gibi yiyeceklerin yanında içme suyu da eklenebilir.

Maydanoz suyunu elma gibi meyvelerle tatlandırmak mümkündür. Maydanoz suyu ne zaman içilir? Maydanoz suyu ne zaman içilir sorusunu hem taze sıkılmış maydanoz suyu hem de maydanoz kaynatma biçiminde maydanoz suyu yapımı olarak cevaplıyoruz. Maydanoz suyu sabah, öğle ve akşam içilebilir. Genellikle aç karnına içilmesi önerilir. Aç karnına içmekte zorlananlar tok karnına da veya yemeklerden 2-3 saat sonra da içebilir. Zayıflamak için maydanoz suyu içiyorsanız aç karnına içmeye öncelik verebilirsiniz.

Maydanoz suyu nasıl yapılır?

Maydanoz suyu nasıl yapılır yukarıda verdiklerimizin dışında özel bir tarif daha veriyoruz. Maydanoz suyu yapımı için gerekli malzemeler:

 • Bir bağ maydanoz
 • Bir limon
 • Bir salatalık

 

Maydanoz suyu yapımı (Salatalık ve limonlu)

Maydanoz suyu yapımı için salatalığın kabuğunu ince dilimler halinde soyun. Kabuğun iyice yıkanmış ve organik olmasına dikkat edin. Çünkü maydanoz suyu tarif için kabuğunu kullanacağız.

Salatalık kabuklarını bir sürahiye koyun. Limonu ikiye bölerek sürahinin içerisine atın. Maydanoz saplarını da suyun içerisine atın. Üzerine iki litre kadar su boşaltın. Tüm malzemeleri karıştırın.

Hazırladığınız maydanoz suyunu dört saat kadar buzdolabında bekletin. Daha sonra maydanoz suyu içime hazırdır!

 

maydanoz suyu ile zayıflama tarifi-maydanoz suyu diyeti nasıl yapılır-maydonoz suyu nasıl hazırlanır video-maydanoz suyu diyeti tarifi-maydanoz suyu nasıl yapılır-maydanoz suyu yapımı-maydanoz suyu hazırlanışı-maydanoz suyu nasıl hazırlanır

Maydanoz suyu tarifi

Maydanoz suyu nasıl yapılır faydaları nelerdir?

Maydanoz suyu pek çok faydayı barındırıyor. İşte ilk akla gelenler.

Eşit derecede besleyici olan 2 ana maydanoz çeşidi vardır. Yassı yaprak veya İtalyan maydanozu biraz daha hafiftir ve salatada ve yemek pişirmede tercih edilir. Öte yandan, kıvırcık maydanoz daha keskinleşir ve garnitür ve maydanoz çayı için daha iyi kullanılır, çünkü oldukça kaba dokusu vardır.

 • Daha hızlı atık eliminasyonunu teşvik eder
 • Anti-inflamatuar, eklem ağrısı ve sertlik azaltıcı
 • İmmün sistem güçlendirici, gribe, soğuk algınlığına ve enfeksiyona karşı koruma
 • Solunum tazeleyicisi, sarımsak veya soğan gibi kuvvetli ağız kokularını ortadan kaldırır.
 • Mesane veya idrar yolu enfeksiyonlarına yardımcı olur
 • Kalp ve kardiyovasküler hastalığa karşı korur
 • Proteinlerin ve yağların sindirimini geliştirir.
 • Hamilelikte ve doğurganlık için faydalıdır
 • Kalsiyum içeriği nedeniyle kemik ve dişleri güçlendirir.
 • Maydanoz su tutma ve hazımsızlık için yardımcı olur. Şişkinlik ve sinirlilik için etkili bir çare olduğu bilinmektedir.

 

Maydonoz suyu nasıl hazırlanır video

Maydanoz çayı nasıl hazırlanır?

Taze maydanoz çayı nasıl yapılır? (Maydanoz cayi nasil yapilir)

 

Maydanoz çayının hazırlanması (Maydanoz cayi nasil yapilir?)nasıl yapılır?

Taze maydanoz çayı nasıl yapılır?

Maydanoz çayının yapılışı için maydanoz yaprakları bir fincan veya küçük demlik içine yerleştirin. Taze maydanoz yaprakları üzerine bir bardak kaynar su dökün ve onlara hızlı bir heyecan verin. Su ve maydanozu en az 5 dakika boyunca dipte bırakın veya daha güçlü bir fincan çay istiyorsanız daha uzun süre bekletin. Yaprakları çaydan çekin ve atın. Çayı tadın ve isterseniz limon suyu, bal ya da başka bir tatlandırıcı dokunuş ekleyin. Maydanoz yaprakları biraz acıdır ve limon ve bal güçlü bir çay daha lezzetlendirebilir.

 

Kuru maydanoz çayı nasıl hazırlanır?

 

Kurutulmuş maydanoz çayı nasıl yapılır? Öncelikle maydanoz yapraklarını yıkadıktan sonra gün kurusu yöntemiyle güneşte kurutun. Aktarlarda kurutulmuş maydanoz bulmak da mümkün oluyor.

 

Maydanoz çayı tarifi için suyu bir demlikte kaynatın. Çaydanlık veya küçük bir tencereye 1 fincan (250 ml) su doldurun. Suyu yüksek ısı ile kaynatın. Kaynamış suyu bir fincana dökün. Kurutulmuş maydanoz yapraklarını suya atın. 15 dakika kadar demlenmesini bekleyin.

 

Demlenmiş çayı süzerek içebilirsiniz. İsterseniz tatlandırıcı bal veya şeker de kullanabilirsiniz.

Diğer maydanoz çayı tariflerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Maydanoz suyu idrar yolu iltihabına iyi gelir mi?

Maydanoz suyu idrar yolu iltihabı başta olmak üzere iltihap söktürücü özellikleriyle kullanılabilir. Bu konuda ‘maydanoz kürü idrar yolu enfeksiyonu’ başlıklı yazımızı okumanız çok aydınlatıcı olacaktır. Bu makalede iltihap için maydonoz suyu nasıl yapılır sorusuna da cevap bulabilirsiniz.

 

 

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!