Maydanoz yağı

Kategori: Maydanoz kürü - 23.386 viewsYorum Yazın
Maydanoz yağı

Maydanoz yağı benzersiz içeriğiyle esansiyel uçucu yağlar arasında önemli bir yere sahiptir. Maydanoz yağının genç kalmak, güzellik, cilt hastalıkları yanında sağlık ve gıda alanında pek çok kullanım alanı bulunuyor. Bu yazıda maydanoz yağı nedir, evde maydanoz yağı nasıl yapılır,  ne işe yarar, maydanoz yağı zayıflatırmı gibi konular başta olmak üzere ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Maydanoz yağı nedir?

Maydanoz yağı, Apiaceae ailesinden alınan, sert ve kokulu iki yılda bir bitki olan maydanozdan (Petroselinum crispum) çıkarılır.

Maydanoz yağı, bitki tohumlarından, köklerinden ve yapraklarından elde edilebilir. Tohumlar aslında daha uçucu yağlar içerir, ancak tüm bitki yağın üretilmesi için kullanılabilir. Maydanoz yağı renksiz veya çok soluk sarı renktedir ve taze bitki ile karşılaştırıldığında daha acı bir kokuya sahiptir.

Maydanoz tohumu yağı içeriği

Maydanoz tohumu yağı içeriğinde bulunan temel maddeler şunlardır:

 • A-terpinen
 • A-pinen
 • Apiol,
 • Miristik
 • Glukosid apiin
 • Palmitik asit
 • Oleorezin
 • Tetrametoksial-benzen
 • Apigenin
 • Appin luteolin
 • Crisoeriol
 • Flavonoidler

 

Maydanoz yağı ne işe yarar?

Maydanoz tohumu yağı nasıl kullanılır? Maydanoz yağı kullanımı farklı alanlarda etkili sonuçlarıyla tercih ediliyor. Aşağıda kullanımı yapılabilen alanları maddeledik. Bu alanlar maydanoz tohumu yağı nasıl kullanılır sorusunun ilk akla gelen yaygın kullanımlarını içermektedir.

 • Sabun, kolonya, parfüm gibi kozmetik ürün yapımında,
 • Aromaterapi uygulamalarında
 • Sarılık hastalığı tedavisinde
 • Sıtma hastalığı tedavisinde
 • Sivilce ve akneleri tedavi etmede
 • Ciltteki enfeksiyonların tedavisinde
 • Dezenfekte edici olarak
 • Saç dökülmesini engellemek amacıyla

 

Maydanoz yağı faydaları (maydanoz yagi faydalari)

Maydanoz tohumu yağının faydalarının bir kısmını veriyoruz. Burada belirtilen faydalar dışında da kullanım alanları ve faydaları bulunuyor. Burada yer alan faydalar (maydanoz yagi faydalari) ilk akla gelen ve en çok bilinenlerden oluşuyor.

 • Romatizmal ağrıları giderir
 • Yaralardaki mikropları temizler
 • Sindirim sistemini düzenler
 • Maydanoz yağı sivilce ve akneleri yok eder
 • Cilt lekeleri ile mücadele eder
 • Toksinlerin atılmasında detoks görevi görür
 • Maydanoz yağı karaciğer yağlanması için kullanılabilir
 • Maydanoz yağı ile zayıflama mümkün olabilir
 • Kanı temizler
 • Cildi gençleştirir ve güzelleştirir
 • Ateşi azaltır
 • Maydanoz tohumu yağı hazımsızlık, mide bulantısı, gaz, kusma ve mide ağrısı rahatlatmak konusunda işe yarayabilir

 

Maydanoz yağı nasıl kullanılır?

Maydanoz yağı cilt için maske, kür ve tonik olarak kullanılabilir. Siz de maydanoz yağı kullananlar arasına katılmak için aşağıdaki tarifleri uygulayabilirsiniz. Cilde nasıl uygulanır tarifini veriyoruz.

Maydanoz yağı cilde nasıl uygulanır bir göz atalım. yüze sürülürmü? Maydanoz yağını zeytin veya badem yağı gibi taşıyıcı bir yağda seyreltin ve sonra yüzüne uygulayın. Durulamadan önce en az 30 dakika bekletin.

Bir damla maydanoz yağı, çay ağacı yağı ve elma sirkesi ile karıştırın ve cildinizin pisliğinden uzak kalmasına yardımcı olmak için bir toner kullanın. Maydanoz yağı kullananlar özellikle tonik olarak kullanımının doğal ve etkili bir yöntem olduğunu belirtiyor.

 

Maydanoz yağı nasıl yapılır? Maydanoz yağı yapımı tarifi

Maydanoz yağı nasıl yapılır evde basit bir tarifi var mıdır? Evet, siz de evde bu uçucu yağı yapabilirsiniz. Evde nasıl yapılır adım adım izleyelim.

Maydanoz yağı yapımı için bir tencereye yarım litre su koyun. Daha sonra bir bağ ayıklanmış maydanozu bir elek yardımıyla kaynamış suyun içerisine 15-20 saniye daldırıp çıkarın. Maydanozları buzlu suya koyarak şok etkisiyle soğutun.

Sudan çıkarıp bir beze sararak kurulayın. Blendere koyun. İçerisine bir fincan zeytinyağı ekleyin. Karıştırın. Daha sonra iki fincan zeytinyağı ekleyin yağ parlak yeşil bir renk alıncaya kadar tekrar karıştırmaya devam edin.

Elde ettiğiniz püre kıvamındaki karışımı bir kaba boşaltın ve streç filmle sarıp bir gece buzdolabında bekletin. Ertesi gün, bir kabın üzerine yerleştirilmiş süzgece tülbent koyun ve tülbent içine yağı dökün. Tüm yağ çıkıncaya kadar süzerek damlamasına izin verin. Süzülen yağ beklediğiniz uçucu yağın ta kendisidir.

 

Maydanoz yağı zayıflatırmı?

Zayıflama amacıyla da kullanılabiliyor. Maydanoz uçucu yağının zayıflamaya etkisi olduğu biliniyor. Bu etki sindirim sistemini düzenlemesi ve metabolizma hızını artırmasına dayanıyor. Ancak kilo verdirir mi sorusuna doğrudan ‘evet’ cevabını verebileceğimiz bilimsel veriler bulunmuyor.

Maydanoz yağı zayıflatırmı konusunda doktorunuzun önerisi olmadan kullanmayınız. Maydanoz yağı içilirmi? Maydanoz uçucu yağı ağızdan oral yolla birkaç damla olarak alınabilir. Ancak bunun için de doktor önerisi gerekmektedir. Kendi kararınızla zayıflamak amacıyla maydanoz uçucu yağı içmeyiniz. Bunun yerine maydanoz limon kürü yaparak zayıflayabilirsiniz. Maydanoz kürü yağ yakıcı özelliğiyle yüz binlerce kişi tarafından tercih ediliyor.

 

 

Maydanoz yağının kullanımı

Maydanoz yağının kullanımı için bazı maydanoz yağı kürü tariflerini aşağıda bulabilirsiniz. Bu tariflerle saçınızdan cildinize pek çok fayda elde edebilirsiniz.

Faydaları için kullanabileceğiniz öneriler şunlardır:

 • Dudaklar için Maydanoz uçucu yağı kullanımı

Çatlamış dudaklar genellikle güneşe maruz kalma sıklığından dolayı ortaya çıkar ve kuru ve soyulan dudaklara neden olur. Bazen acı verebilirler. Nemlendirici ve iyileşen dudak parlatıcıları yardımcı olabilir, ancak çıplak dudaklar için maydanoz tohumu yağı kullanmaktan daha iyi hiçbir şey işe yaramaz. Dudak çatlaklarını iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda dudaklarını yumuşatır.

 • Bir diğer maydanoz yağı kullanım şekli ise doğal yolla saç uzatmak içindir. Maydanoz tohumu yağı saç büyümesini arttırmaya yardımcı olur. Nasıl mı? 2-3 damla Maydanoz esansiyel yağı taşıyıcı yağ (badem yağı, Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı) ile karıştırın ve saç büyümesini arttırmak için kafa derisinin her yerinde hafifçe uygulayın.
 • Maydanoz yağının cilde faydaları arasında kırışıklıklar ile mücadele etmesi önem gösteriyor. Kırışıklıklar erken yaşlanmanın ilk bulgularıdır. Yaşlanma karşıtı kremler sonuç verirse de, onları kullanmayı bıraktığınız anda cildiniz kırışıklıkları tekrar göstermeye başlar. Öte yandan, maydanoz yağı kademeli olarak kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olur ve bunların oluşumunu da engeller.
 • Maydanoz tohumu yağı ne işe yarar sorusunun bir diğer cevabı kepek giderici olmasıdır. Kepek sorununuz mu var? Hiç endişe etmeyin! Kepeklerden kurtulmak için maydanoz esansiyel yağı mükemmel bir etkiye sahiptir. Maydanoz esansiyel yağı birkaç damla toz maydanoz tohumuyla karıştırın ve kafa derinizin üzerine uygulayın. Bir gece bırakın. Sabaha kepeklerin yok olduğunu görebilirsiniz.
 • Maydanoz yağının cilde faydaları
 • Maydanoz yağı kürü yaparak saç beyazlamasına kesin çözüm için önemli bir adım atmış olabilirsiniz. Gri saç rahatsız edici olabilir. Saç renginizi olduğu gibi kalmasını ister misiniz? Ardından maydanoz esansiyel yağı kullanarak saçınızın doğal rengini korumak bir nimet olabilir. Ayrıca, maydanoz uçucu yağını taşıyıcı badem yağıyla karıştırıp sürekli olarak saçlarınızın doğal sağlığını korumak için kullanın.
 • Cilt tonu elde etmek için maydanoz uçucu yağı kullanın. Elma sirkesi ile karıştırılan bir damla maydanoz yağı deriyi tonlandırmaya yardımcı olur. Herhangi bir deri renk değişikliğini tedavi eder ve cildinizin tonunu eşit tutar.
 • Maydanoz yağını yoğurt ile karıştırıp saçınıza uygulayarak saç düzleştirme işlemini en doğal haliyle elde edebilirsiniz.

 

Maydanoz yağı İbrahim Saraçoğlu video

Maydanoz yağı ve karaciğer temizleme kürü ile ilgili aşağıdaki videoda önemli detayları yakalayabilirsiniz. Maydanoz yağı İbrahim Saraçoğlu video size çok önemli bilgiler sağlayabilir. İzlemenizi öneriyoruz.

 

 

 

Maydanoz yağı fiyatı (maydanoz yagi fiyati)

Maydanoz yağı fiyatı nedir? (maydanoz yagi fiyati) 20 ml şişede alabileceğiniz maydanoz uçucu yağı fiyatı 8 TL’dir. Maydanoz yağı ne kadar sorusuna

 

Maydanoz yağı nerede satılır?

Maydanoz uçucu yağı aktarlarda ve internet ortamında satış yapan bazı bitkisel ürün sitelerinde bulunabiliyor. 250 ml maydanoz tohumu yağını 26 TL fiyatla alabilirsiniz. Bazı ürünler maydanoz yağı kapsülü biçiminde de satılabiliyor. Maydanoz yağı bazlı kapsüller adından da anlaşılacağı üzere içeriği bakımından maydanoz uçucu yağı ile aynı özelliktedir.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir!

İlginizi çekebilecek diğer bitkisel ve uçucu yağların listesi

 1. Melisa yağı
 2. Çam yağı
 3. Sarımsak yağı
 4. Adaçayı yağı
 5. Ardıç tohumu yağı
 6. Avokado yağı
 7. Hindistan cevizi yağı
 8. Kayısı yağı
 9. Menekşe yağı
 10. Itır yağı
 11. Biberiye yağı
 12. Buğday yağı
 13. Greyfurt yağı
 14. Bergamot yağı
 15. Lavanta yağı
 16. Okaliptüs yağı
 17. Papatya yağı
 18. Ceviz yağı
 19. Defneyaprağı yağı
 20. Haşhaş yağı
 21. Rezene yağı
 22. Portakal yağı
 23. Isırgan tohumu yağı
 24. jojoba yağı
 25. Karabaş yağı
 26. Karanfil yağı
 27. Kekik yağı
 28. Nane yağı
 29. Yasemin yağı
 30. Gül yağı
 31. Limon yağı
 32. Adaçayı yağı
 33. Sedir yağı
 34. Havuç yağı
 35. Çay ağacı yağı
 36. Zencefil yağı
 37. Badem yağı
 38. Çörekotu yağı
 39. Kabak çekirdeği yağı
 40. Kantaron yağı
 41. Kayısı çekirdeği yağı
 42. Keten tohumu yağı
 43. Susam yağı
 44. Üzüm çekirdeği yağı
 45. Çam terebenti yağı
 46. Kakao yağı
 47. Zeytinyağı
 48. Argan yağı
 49. Hardal yağı
 50. Anason yağı
 51. Greyfurt kabuğu yağı
 52. Hint yağı
 53. Hodan yağı
 54. Kuşburnu yağı
 55. Soğan yağı
 56. Nar çekirdeği yağı
 57. Makadamya cevizi yağı
 58. Çilek yağı
 59. Çin yağı
 60. Çuha çiçeği yağı
 61. Fesleğen yağı
 62. Fındık yağı
 63. Kenevir yağı
 64. Kına yağı
 65. Mersin yağı
 66. Aloevera yağı
 67. At kestanesi yağı
 68. Aspir yağı
 69. Aynı safa yağı
 70. Baobab yağı
 71. Havlıcan yağı
 72. Kakule yağı
 73. Kişniş yağı
 74. Lahana yağı
 75. Kimyon yağı
 76. Mavi anemon çiçeği yağı
 77. Pelesenk yağı
 78. Sandal yağı
 79. Servi yağı
 80. Sardunya yağı
 81. Karite yağı
 82. Sığla yağı
 83. Soya yağı
 84. Şeftali çekirdeği yağı
 85. Tarçın yağı
 86. Vanilya yağı
 87. Ylang ylang yağı
 88. Yosun yağı
 89. Zambak yağı (Zambak tohumu yağı)
 90. İncir çekirdeği yağı
 91. İğde yağı

 


Etiketler:
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!