Maydonoz!

Kategori: Maydanoz kürü - 5.573 viewsYorum Yazın
Maydonoz!

Maydonoz başlıklı bir yazı yazmaya bizi iten neden ‘maydonoz’ yazarak arama yapan on binlerce kişidir. Çünkü bu kadar çok kişi bu kelimeyi yanlış yazıyor olabilir mi? Çünkü yeşil renkli, zayıflamaya yardımcı, kürü yapılan bildiğimiz bitkinin doğru yazılışı ‘maydonoz’ değil ‘maydanoz’ biçimindedir. Araştırdığımızda karşımıza maydonoz olarak özel isim şeklinde kullanılan bazı markalar, restoran isimleri hatta maydonoz koyu (İzmir ili Menderes ilçesi Ahmetbeyli yöresinde yer alıyor) bile çıkıyor. Bu aramalar konumuz dışında olduğu için bildiğimiz maydanoz yerine ‘maydonoz’ kelimesini tercih edenlerin ilgisine mazhar olabilmek adına bazı bilgileri veriyoruz.

 

Maydonozlu limonlu su

Maydanoz kürü olarak bilinen maydonozlu limonlu su özellikle zayıflamak isteyenler arasında bir hayli popüler. Maydonoz suyu veya maydonozlu limonlu su nasıl hazırlanır?

Maydonozlu limonlu için malzemeler:

  • Bir demet maydonoz
  • Bir taze limon
  • Bir litre su

 

Maydonozlu limonlu su yapımı

Maydonozlu limonlu su yapımı için öncelikle suyu bir kapta kaynama noktasına gelinceye kadar ısıtın. Kaynamaya başlar başlamaz yıkadığınız maydanozları içerisine atın ve 8-10 dakika kadar bekletin. Daha sonra soğuması için ocaktan alın. Soğuyan maydanoz suyunun içerisine taze sıkılmış limonu ekleyin.

Maranki maydonoz suyu olarak da bilinen bu kür pek çok faydayı barındırıyor. Aşağıda Maranki maydonoz suyu kürünün en bilinen faydalarını okuyabilirsiniz.

 

Maydonozlu limonlu su ne işe yarar?

  • Kilo vermeye yardımcı olur
  • Adet sancılarının azalmasına etki eder
  • Adet döneminin öne çekilmesinde görev yapar
  • Detoks etkisiyle vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasına katkı sunar
  • Karaciğer temizliğinde önemli görevler üstlenir.
maydonoz-maydonozlu limonlu su-maydonoz koyu-maydonoz tohumu-maydonoz nasil dikilir-maydonoz ve süt buharının faydaları-maydonoz çocuğu düşürür mü

Maydanozlu limonlu su

Maydonoz şekeri düşürürmü?

Maydonoz şekeri düşürürmü sorusuna ihtiyatlı olarak şu cevabı verebiliriz. Maydanozun kan şekerini dengeleyici etkisi olabiliyor. Glisemik indeks yönünden düşük olması kana karışma konusunda da avantaj sağlıyor.

 

Maydonoz çocuğu düşürür mü?

Gebelik ve Emzirme ile İlgili Konular

Normal miktarlarda güvende olmasına rağmen, gebelik sırasında veya emzirirken aşırı maydanoz alımı komplikasyonlara neden olabilir.

Türkçesi maydonoz çocuğu düşürür mü diye endişe etmek yerine hamile iken maydanozu az miktarda tüketmek daha iyidir.

 

Maydonoz ve süt buharının faydaları

Maydonoz ve süt buharı ile hamile kalanlar olduğu biliniyor. Maydonoz ve süt buharı üzerine oturarak maydonoz ve süt kürü olarak bilinen uygulamayı yapanlar arasında hamile kalanlara rastlanabiliyor. Bu durum bilimsel bir bulgu olmasa da halk arasında maydonoz ve süt buharının faydaları olarak gebeliği kolaylaştırdığını ifade ediyor.

 

 

Maydonozun faydaları (Maydanozun faydaları)

Bir maydanoz demeti tabağınızda bir dekorasyondan çok daha fazlasını sağlayabilir. Maydanoz benzersiz sağlık yararları sağlayan sıra dışı iki bileşen içerir. Birinci tip uçucu yağ bileşenleridir – bunlar arasında miristin , limonen , öjenol ve alfa-tüjendir . İkinci tip flavonoidlerdir – apiin , apigenin , crisoeriol ve luteolin .

 

Maydonozun sağlığa faydaları

Maydanoz’ın uçucu yağları, özellikle hayvan çalışmalarında tümör oluşumunu inhibe ettiği ve özellikle akciğerlerde tümör oluşumunun engellendiği gösterilmiştir. Myristicin’in, glutatiyonun , vücuda zarar verebilecek oksitlenmiş moleküllere yapışmasına yardımcı olan glutatyon-S-transferaz enzimini aktive ettiği gösterildi . Maydanozun uçucu yağlarının aktivitesi onu “kimyasal koruyucu” bir gıda ve özellikle de belirli kanserojenler türlerini (örn . Sigara dumanı ve kömür ızgarası dumanının bir parçası olan benzopirenler) etkisiz hale getirecek bir yiyecek olarak nitelendirir.

 

 

Maydonoz Anti-Oksidan Besin Öğelerinin Zengin bir Kaynağı

 

Maydanozdaki flavonoidlerin, özellikle luteolin’in, oldukça reaktif oksijen içeren moleküller (oksijen radikalleri) ile birleşerek oksijen bazlı hasarları önlemeye yardımcı olan antioksidanlar olarak işlev gördüğü gösterilmiştir.

Uçucu yağlara ve flavonoidlere ek olarak maydanoz C vitamini için mükemmel bir kaynaktır ve iyi bir A vitamini kaynağıdır (özellikle vitamin A karotenoid, beta-karoten konsantrasyonu sayesinde).

C vitamininin birçok farklı fonksiyonu vardır. Vücudun birincil suda çözünür antioksidandır, vücudun suda çözünebilen alanlarında zararlı başka türlü tehlikeli serbest radikal oluşturur. Yüksek seviyelerde serbest radikal, ateroskleroz, kolon kanseri, diyabet ve astım dahil çok çeşitli hastalıkların gelişmesine ve ilerlemesine katkıda bulunur. Bu, sağlıklı miktarda C vitamini içeren gıdaları tüketen kişilerin neden tüm bu koşullar için riskleri azalttığını açıklayabilir. C vitamini de osteoartrit ve romatoid artrit gibi durumlarda yararlılığını açıklayan güçlü bir anti-inflamatuar ajan. Ve bağışıklık sisteminin sağlıklı işleyişi için C vitamini ihtiyacı olduğu için tekrarlayan kulak enfeksiyonlarını veya soğuk algınlığını önlemede de faydalı olabilir.

Beta-karoten, önemli bir antioksidan, vücudun yağda çözünen bölgelerinde bulunur. Beta-karoten açısından zengin gıdalar içeren diyetler, ateroskleroz, diyabet ve kolon kanseri gibi durumların gelişimi ve ilerlemesi için azaltılmış bir risk ile de ilişkilidir. C vitamini gibi beta-karoten astım, osteoartrit ve romatoid artrit şiddetinin azaltılmasında da yardımcı olabilir. Ve beta-karoten vücudu tarafından güçlü bir bağışıklık sistemi için çok önemli bir besin olan A vitamini ile takma adı “anti-enfektif vitamin” haline dönüştürülür.

 

Sağlıklı bir kalp için maydonoz

 

Maydanoz, en önemli B vitaminlerinden biri olan iyi bir folik asit kaynağıdır. Vücutta çok sayıda rol oynamasına rağmen, kardiyovasküler sağlık ile ilişkili olarak en kritik rollerinden biri, vücudun homosisteini dönüştürme sürecine gerekli katılımıdırBenign moleküllere dönüştürürler. Homosistein, yüksek seviyelerde doğrudan kan damarlarına zarar verebilecek potansiyel olarak tehlikeli bir molekül olup, yüksek seviyedeki homosistein, ateroskleroz veya diyabetik kalp rahatsızlığı olan kişilerde kalp krizi ve inme riskinde önemli artışlara neden olmaktadır. Maydanoz gibi folik asit bakımından zengin gıdaların tadını çıkarmak, bu hastalıkları olan ya da önlemek isteyen kişiler için özellikle iyi bir fikirdir. Folik asit ayrıca uygun hücre bölünmesi için kritik bir besindir ve bu nedenle hızla bölen hücreler (kolon ve kadınlarda serviks) içeren vücudun iki bölgesinde kanser önleme açısından hayati derecede önemlidir.

 

Romatoid Artritten koruma kalkanı olarak maydonoz

 

Bir çalışmada yüksek dozda C vitamininin yüksek dozlarda osteoartrit ortaya çıkmasına karşın, yaşlanma ile birlikte görülen dejeneratif artrit tipinin laboratuvar hayvanlarında daha kötü olduğu belirtilmekte olup, bir diğeri maydanoz gibi vitamin C bakımından zengin gıdaların insanlara inflamatuvar poliartrite karşı koruma sağladığını, iki veya daha fazla eklemi içeren bir romatoid artrit formu.

 

Beslenme günlükleri tutan ve çalışma başladığında artrit içermeyen 20.000’den fazla kişinin katıldığı bir çalışmadan elde edildi ve iltihaplı poliartrit ve iltihaplı benzer kişiler geliştiren konular üzerine yoğunlaştı. En düşük miktarda C vitamini açısından zengin gıdaları tüketen kişilerde artrit görülme olasılığı en fazla olanları tüketenlerin üç katından fazladır.

Siz de aktarda satılabilen maydonoz tohumu alarak organik üretim yapabilirsiniz. Bu özel bikinin maydonoz nasil dikilir sorusunun karşılığı da burada yatıyor. Maydonoz dikilmez, ekilir.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir!


Etiketler:
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!