Yolun yarısı 66 yaş oldu!

Kategori: Genel - 1.450 viewsYorum Yazın
Yolun yarısı 66 yaş oldu!

 

Orta yaş Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni yaş aralığına göre artık 66 yaşında başlıyor ve 79 yaşına kadar devam ediyor. Eğer siz de henüz 66 yaşında değilseniz genç sayılıyorsunuz! Bu skalaya göre genç kalmak için verdiğimiz öneriler artık 18-79 yaş aralığındakiler uygulayabiliyor! Orta yaş nedir? Orta yaş kaçtır? Neden 66 yaş artık orta yaşın başlangıcı sayılıyor? Bu size ne sağlayacak. Gençlik dönemini uzatmak için Prof. Dr. Osman Müftüoğlu neler öneriyor? Tüm soruların cevaplarını bu yazıda okuyarak hayatınızı yeniden programlayabilirsiniz.

Orta yaş kaçtır?

Orta yaş hangi yaşlardır? Genç yaş grubu kaçtır? Dünya Sağlık Örgütü orta yaş kaçtır sorusuna yeni yaş skalasıyla cevap veriyor. Bu skalaya göre;

 • 0-17 yaş: Ergen
 • 18-65 yaş: Genç
 • 66-79 yaş: Orta yaş
 • 80-99 yaş: Yaşlı sayılıyor.

Genç yaş aralığı nedir?

Genç yaş aralığı nedir sorusunun güncel cevabı 18-65 olarak veriliyor. Bu rakamlar son yıllarda önemli artış gösterdi. Bundan on, on beş yıl önce genç yaş aralığı nedir diye sorulduğunda 18-41 yaşları kabul ediliyordu.

Yeni yaş skalası pek çok şeyi değiştirdi. Erkeklerde 50 yaş sendromu belirtileri bile artık 60 yaşa sarkmaya başladı. Fiziksel güçlülük 66 yaşına kadar devam edebiliyor.

Artık saçlar kaç yaşında beyazlamaya başlar gibi sorular anlamını yitiriyor. Çünkü neredeyse ergen yaşlarda saç beyazlaması başlıyor. Orta yaş aralığı insanlarının fiziksel görünümleri de değişiyor. 55-65 yaş aralığı genç sayıldığı için orta yaş kıyafetleri bile tarz değiştirdi. Evdeki ergenlerle babaanne-anneanne giyim tarzları birbirine yaklaştı.

İnsanların aklına v orta yaş aralığı kaçtır sorusu bile daha geç gelmeye başladı. 30 yıl önce 35 yaş şiiri gibi genel kabul görmüş ve edebiyatımıza girmiş bir gerçek vardı.

‘Yaş 35 yolun yarısı eder.

Dante gibi ortasındayız ömrün!

Delikanlı çağımızdaki cevher,

Yalvarmak, yakarmak nafile bugün,

Gözünün yaşına bakmadan gider.”

Cahit Sıtkı Tarancı günümüzde epey yanılmış görünüyor! Yaşlılık yaşı kaçtır veya yolun yarısı kaçtır sorusunu bugün yaşasaydı Tarancı 66 olarak yazacaktı!

Orta yaş hangi yaşlardır sorusunun cevabına güvenip şiir yazmamak en iyisi herhalde!

orta yaş-erkeklerde 50 yaş sendromu belirtileri-genç yaş aralığı nedir-saçlar kaç yaşında beyazlamaya başlar-orta yaş aralığı-orta yaş aralığı kaçtır-yaşlılık yaşı kaçtır-erkeklerde 40 yaş sendromu nasıl atlatılır nedir-kadınlarda orta yaş bunalımı-orta yaş hangi yaşlardır-orta yaş bunalımı nedir-genç yaş grubu kaçtır-orta yaş bunalımında yapılması gerekenler-orta yaş kaç yaştır-orta yaş bunalımı cinsel hayatı-orta yaş sendromu nasıl atlatılır-orta yaş kaçtır-yolun yarısı

Orta yaş

Orta yaş sendromu nasıl atlatılır?

Orta yaş sendromu nasıl atlatılır? Yanıtlamadan önce bir araştırmadan söz etmek istiyoruz. Araştırmacılar, insanların hayatlarında daha sonradan daha uzun yaşamakta oldukları için orta yaşlara geldiğini söylediler. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından 2014 yılında yapılan bir ankette ABD’nin yaşam beklentisi 2012’de rekor bir sürü 78.8’e ulaştı. Yaşam beklentisi kadınlar için erkeklerinkinden daha yüksekti; Kadınlarda 81.2 yıl, erkekler için 76.4 yıl. Ayrıca ölüm oranlarının 2011’den bu yana yüzde 1.1 düştüğünü bildirdiler.

Yaşam beklentisi arttıkça, son araştırmalar yaşlanmanın 74’e kadar başlamadığını bulmuştur. Daha iyi bir haber ister misiniz? Sadece insanlar daha uzun yaşamakla kalmayıp aynı zamanda yaşlandıkça daha sağlıklı kalıyorlar.

Orta yaş bunalımı nedir?

Orta yaş bunalımı nedir, orta yaş bunalımında yapılması gerekenler gibi konularda geçtiğimiz günlerde Ertuğrul Özkök Hürriyet’te Prof. Dr. Osman Müftüoğlu ile harika bir söyleşi yayınladı. Söyleşide Ertuğrul Özkök: Hocam, artık 70’inde bir orta yaş erkeğiyim, kaç yaşında gibi yapayım?

Sorusunun cevabını yazıdan okuyabilirsiniz. Özkök “Her şey geçen hafta Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni yaş dilimlerini açıklamasıyla patladı. Eskiden ‘yaşlı’ olarak kabul edilen 65 ile 80 arasındaki insanlar artık ‘orta yaş kuşağı’ sayılıyordu. Böylece bir gecede gençleşip ‘orta yaşta’ bir erkek haline gelmiştim. İlk işim Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nu arayıp “Hocam bu ne iş” diye sormak oldu. Yani, “Hocam ciddi misin?” diyecektim. Niyetim de şu: Bu iş gerçekten ciddiyse, yarından itibaren ona göre davranacağım, yaşayacağım. İkimiz, geçen cuma günü Bodrum’da Nikki Beach’in harika ortamında buluştuk. Kendim ve sizin adınıza, sorulabilecek bütün normal ve muzır soruları sordum. Cevaplarımı aldım ve daha o gün yeni yaşıma uygun yaşamaya başladım. İşte yeni orta yaş hayatım…” diyor.

Anlamsızlaşan sorular

Bazı sorular günümüzde anlamını yitiriyor. Örneğin erkeklerde 40 yaş sendromu nasıl atlatılır nedir sorusu gibi. Artık kimse erkeklerde 40 yaş sendromu nasıl atlatılır nedir diye düşünmüyor. Çünkü bu soruyu aklına getirmesine daha tamı tamına 26 yaş var!

Aynı şekilde kadınlarda orta yaş bunalımı 45’te başlar veya menopozla başlar gibi sorular da anlamsızlaştı. Biliyoruz ki menopoz yaşlılığın başlangıcı değil artık! Özgürlüğün bir adımı!

Orta yaş bunalımı cinsel hayatı

Orta yaş bunalımı cinsel hayatı olumsuz etkileyebiliyor. Ancak buna izin vermemek gerekiyor. Artık en azından 79 yaşına kadar –şimdilik- cinsel yaşamı sorun etmeyin!

Bakın bu konuda can alıcı soruyu Ertuğrul Özkök söyleşisinde Osman Müftüoğlu hocamıza soruyor ve hangi cevabı alıyor?

Orta yaştaki kadın ve erkek kaç yaşına kadar sevişebilir?

 

“- Bir orta yaş erkeği olarak en kritik soruya geliyorum hocam: Teorik olarak, bir erkek ve bir kadın kaç yaşına kadar sevişebilir?

Ben de kritik bir cevap vereyim. Önce sana iyi bir haberim var: Teorik olarak sonsuza kadar sevişebilirsin. Şimdi kötü olmayan ama farklı bir habere geleyim. Bir; bu senin sevişmeden ne anladığına bağlı. İki; senin beden ve ruh sağlığına bağlı.

Bir dakika Hocam, şimdi ben bunu pek anlamadım. Ne demek sevişmekten ne anladığım?

Cinsellik bazıları için dokunmak, bazıları için sarılmak, bazıları için koklamak, bazıları için orgazm olmak, bazıları için epey yorucu bir eylemdir.

 

Genç kalmanın 20 emri

Yaşınız kaç olursa olsun ruhunuzu genç tutun! Genç kalmak ruhla olur! Sağlıkla olur! Birkaç siyah leke, beyaz kıl sizi yaşlandırmaz! Umutsuzluk, hayattan kopma, işe yaramama, iş yapmama gibi konulardır insanı yaşlı kılan.

Ertuğrul Özkök Hürriyet’te Prof. Dr. Osman Müftüoğlu ile yaptığı söyleşide ‘Gençliği ve yeni orta yaşı uzatmak için 20 emir yayınladı.

 • Beslenmene dikkat et.
 • Uykuna saygılı ol.
 • Hareketsiz kalma.
 • Strese teflon stratejisi uygula.
 • Sağlığını dikkatle izle.
 • Sağlık sorunlarını erteleme.
 • Huzura odaklan.
 • Kendinle de konuş.
 • Çalışmayı bırakma ama dozunu ayarla.
 • Yetinmeyi bil.
 • Hayata sımsıkı sarıl.
 • Geçmişe takılıp kalma.
 • Umut ve anı biriktirmeye bak.
 • Ailenden kopma.
 • Sosyal bağlarını güçlü tut.
 • Duanın gücünden istifade et.
 • Toksik ilişkin varsa detoks
 • Aceleci olma, yavaşla.
 • Takviyelerden faydalan.
 • Cinsel yaşama saygılı ol.

 

Yolun yarısı 66 yaş oldu! yazısı ilk önce Genç Kalanlar üzerinde ortaya çıktı.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!