Saçtaki kepek nasıl geçer?

Kategori: Genel - 1.534 viewsYorum Yazın
Saçtaki kepek nasıl geçer?

 

Saçtaki kepek nasıl geçer sorusu sizi daha genç ve bakımlı gösterecek cevapları barındırıyor. Çünkü kepekli saça sahip insanlar bakımsız ve yaşlı görünebiliyor. Sosyal çevrede koyu renk elbiseli yaş almış kişilerin omuzlarına dökülen kepekler bizi rahatsız eder hatta o yaşlı kişilere karşı içimizde acıma hissi uyandırabilir. Oysa saçtaki kepek nasıl geçer sorusunun doğal, ev yapımı çözümlerini bilenler bu yaşlı ve acınacak görünümden hemen kurtulabilirler. Bu yazıda saçtaki kepek nasıl gider sorusuna doğal ve bitkisel çözümleri bulacaksınız.

Saçtaki kepek nasıl geçer?

Kepek nedir? Kepek nasıl oluşur? Kepek her sağlıklı insanda bulunabilir, bir hastalık veya hijyen eksikliği sonucu ortaya çıkan bir durum değildir. Kepeğe sebep olan Malassezia globosa isimli bir mikroptur. Malassezia globosa mikrobu herkeste bulunur ve doğal olarak oluşur.

Kepek nasıl oluşur anlatmaya devam edelim. Bu mikrop saç derisindeki yağları çözeltme işleve yaparken bazı saç derileri nedeni bilinmemekle birlikte hassasiyet gösterir ve tepki olarak daha hızlı üremeye başlar. Geride kalan ölü cilt hücreleri ise kepeğe dönüşür. Saçınızı sürekli yıkamakla kepekten kurtulamazsınız.

Saçınızda kepek varsa saçınızı yıkadıktan sonra kuruma ve kaşıntıya karşı nemlendirmeniz faydalı olur. Çünkü yukarıda belirttiğimiz kepek oluşum sürecinde saç derisi kurur ve kızarır, kaşıntı yapar. Siz de bu deriyi kaşıdıkça kepek artar. Çünkü hücre yenileme sürecine katkıda bulunmuş olursunuz.

Kepek nasıl oluşur açıkladık. Şimdi sıra kepeğe çözüm önerilerini sıralamaya geldi. Okumaya devam edin, kepekten kurtulun.

saçtaki kepek nasıl geçer-saçtaki kepek nasıl gider-kepeğe çözüm-kepek nasıl giderilir ahmet maranki-kepek problemi için evde uygulanabilecek yöntemler-kepek nasıl oluşur-saçtaki kepek nasıl giderilir bitkisel-saçtaki kepek ve kabuklanma nasıl geçer-saçtaki kepek nasıl geçer bitkisel-saçta kepek ve kaşıntı nasıl geçer

saçtaki kepek nasıl geçer

Saçtaki kepek nasıl gider?

Burada bulacağınız kepeğe çözümler hem saçtaki kepek nasıl gider sorusunun cevaplarını içeriyor hem de evde kolayca uygulayabileceğiniz tariflere yer veriyor. Kepeğe çözüm tariflerine hazır mısınız?

Saçta kepek ve kaşıntı nasıl geçer?

Saçta kepek ve kaşıntı nasıl geçer sorusunun basit ve etkili bir cevabı bulunuyor: Aspirin!

Kepeğe çözüm Aspirinle bulunabilir. Aspirin maskesi akne tedavisindeki mucizevi etkisini kepekte de yineliyor. Aspirin birçok ilaçlı kepekli şampuanlarla aynı aktif içeriği (salisilik asit) içerir. İki aspirini ince bir toz halinde ezerek ve saçlarınızı her yıkadığınızda kullandığınız normal şampuan miktarına ilave ederek kepeklenmeyi kontrol altında tutun. Karışımı saçınızda 1-2 dakika bırakın, sonra iyice durulayın ve tekrar düz şampuanla yıkayın. Zeytinyağı ile nemlendirebilirsiniz.

Kepek problemi için evde uygulanabilecek yöntemler

Kepek problemi için evde uygulanabilecek yöntemler arasında karbonat kullanımı da yer alıyor. Karbonat kepek tedavisinde görev yapabiliyor.

Karbonat kepek çözümü için nasıl kullanılır? Saçınızı ıslatın ve sonra saç derinize bir avuç karbonatı sürün. Şampuanı atlayın ve durulamaya devam edin. Karbonat, kepeklenmeye neden olan aşırı aktif mantarları azaltır. Saçınızı başlarda kurutulabilir, ancak birkaç hafta sonra saç deriniz doğal yağ üretmeye başlayacak ve saçlarınızı daha yumuşak ve pulsuz, kepeksiz hale getirecektir.

Hindistan Cevizi Yağı

Kepek problemi için evde uygulanabilecek yöntemler arasında Hindistan cevizi yağı uygulamak da bulunuyor. Çünkü Hindistan cevizi yağı, lorik asit ve kaprik asit dahil olmak üzere, orta zincirli yağ asitleri içeriyor, güçlü antiviral, anti-mikrobik ve anti-mantar özelliklerine sahiptir. Bu özellikler, mantar ve var olan herhangi bir virüs veya bakteri hedeflemeye ve öldürmeye yardımcı olur. Çoğunda, sonuçlar sadece bir hafta kadar sürebilir.

Banyo yapmadan önce bir bardak suya 10 damla Hindistan cevizi yağı damlatın. Bu karışımı saçınıza uygulayıp 10 dakika bekletin. Sonra şampuan kullanmadan zeytinyağlı sabunla yıkayın.

Saçtaki kepek nasıl geçer bitkisel çözümler

Saç kaşıntısı ve kepekten nasıl kurtulurum diyorsanız saçtaki kepek nasıl geçer bitkisel yöntemleri uygulayabilirsiniz. Burada okuyacağınız bitkisel yöntem ülkemizde bulunan bir otla saç kaşıntısı ve kepekten nasıl kurtulurum sorusuna cevap veriyor.

Çemen otu ile kepekten kurtulma

Çemen otu özellikle Hint mutfağında baharat olarak kullanılan bir bitkidir; ancak tıbbi amaçlı da hizmet etmektedir. Ülkemizde de Kayseri ve Yozgat yöresinde (Çaman otu) yoğun olarak kullanılıyor.

Çemen çekirdeklerinin, protein ve amino asitler açısından zengin, sağlıklı saç / saç büyümesini teşvik edici ve kepeği engelleyen bir bileşimi var. Bir miktar destek için yüksek lesitin konsantrasyonu (doğal bir yumuşatıcı) saçları genel olarak daha güçlü kılmaya yardımcı olabilir ve birçok kişi saçlarını ipeksi pürüzsüz ve yumuşak bıraktığını bulmuştur.

 • İki yemek kaşığı çemen tohumu
 • Bir bardak su
 • Öğütücü

Saçtaki kepek ve kabuklanma nasıl geçer tarifi

Saçtaki kepek ve kabuklanma nasıl geçer diyorsanız çemen tohumlarını 1-2 bardak suda gece boyunca bekletin. Ertesi sabah onları güzel bir macun haline getirip kafa derinize uygulayın. 30-45 dakika boyunca uygulayın, sonra hafif şampuan veya su ile yıkayın. Sonuç etkileyici olabilir!

Saçtaki kepek nasıl giderilir bitkisel öneriler

Saçtaki kepek nasıl giderilir bitkisel ve doğal yöntemlerin devamını aşağıdaki listeden takip edebilirsiniz. Saçtaki kepekten nasıl kurtuluruz diyenler için her bir madde ayrı ayrı çözümler sunuyor. Bu bitkisel ve doğal çözümleri uygulayarak saç derisindeki kepek nasıl geçer kendi gözlerinizle şahit olabilirsiniz.

Kepeği önlemek için kullanabileceğiniz bitkisel ve doğal ürünler

 • Sarımsak
 • Çay ağacı yağı
 • Elma sirkesi
 • Limon
 • Tuz
 • Aloe Vera
 • Zeytinyağı

 

Kepek önleyici saç maskesi

Kepek önleyici saç maskesi yaparak kepeğe çözüm bulabilirsiniz. Kepek önleyici maske evde kolayca uygulayabileceğiniz bir tariftir.

Kepek önleyici maske için malzemeler

 • 8 damla sedir ağacı yağı
 • 8 damla biberiye yağı
 • 6 damla çay ağacı yağı
 • 1 tatlı kaşığı organik bal
 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı, badem veya hindistancevizi yağı

Kepeğe karşı maske tarifi

Kepeğe karşı maske tarifinde kullanılan bitkisel ve uçucu yağlar kepekleri kontrol etmeye yardımcı olarak çok faydalıdır. Çünkü pek çok esansiyel yağ antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Kepek için maske yaparken tarifi iki katına çıkarabilir ve 10 güne kadar hava geçirmez bir kapta saklayabilirsiniz.

Kepek maskesi yapılışı

Kepek maskesi için yukarıda sıralanan malzemeleri bir kapta iyice karıştırın. Kafa derisine masaj yaparak uygulayın. En az 20 dakika bekletin. Saçtaki kepek nasıl yok olur deneyimleyin.

Kepek giderici maske uygulamasını eğer saçınızda kepek miktarı çok yüksekse ve sizi çok rahatsız ediyorsa gece boyunca saçınızda bırakmayı deneyin.

Kepek nasıl giderilir Ahmet Maranki     

Kepekten kurtulmak için uzmanların önerileri de yol gösterici oluyor. Kepek nasıl giderilir Ahmet Maranki tarafından değil Suna Dumankaya ile aşağıdaki videoda anlatılıyor.

Kepeği engellemek için bol su içmek, dengeli beslenmek, stresten kaçınmak, saç şampuanlarını değiştirmek uzmanların önerileri arasında yer alıyor.

 

The post Saçtaki kepek nasıl geçer? appeared first on Genç Kalanlar.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!