Safran mucizesi

Kategori: Genel - 1.023 viewsYorum Yazın
Safran mucizesi

Safran benzersiz faydalarıyla genç kalmak için ideal bir baharattır. Bu baharatı henüz keşfetmediyseniz mutlaka artık sofralarınızda ve cilt bakımında yer açın. Safran içeriğindeki besin değerleriyle de eşsizdir. En iyi tarafı ülkemiz dünyada safranın yetişebildiği ender ülkelerden biridir.

Bu yazıda;

 • Safran nedir, besin değerleri nelerdir?
 • Safran çiçeği, otu, tohumu
 • Safranın faydaları
 • Safran çayı
 • Safran fiyatı
 • Safranın cilde faydaları

 

Safran nedir?

Safran dünyanın en pahalı baharatı olarak biliniyor. Safran otu nedir? Safran küçük, soğanlı, çok yıllık bir baharattır, zambak ailesinin bir üyesidir. Bu baharatı üretmek için, stigmalar [çiçeğin poleni yakalayan kısmı] özenle seçilmek zorundadır, beyaz stilden kesilmeli ve daha sonra bir elek üzerine dikkatli bir şekilde döşenmeli ve lezzeti derinleştirmek için ısınmaya tabi tutulmalıdır. Bu “iplikler” denildiği gibi tipik olarak kırmızımsı turuncu, baharatın rengi ile aynıdır ve elle çiçeklerden dikkatle çıkarılır. Mevsim ve renk yeme alışkanlıkları ve doğal sağlık yararları nedeniyle bu bitki çok arzu edilir. Safranın benzersiz organik bileşimi, karotenoidler, safranal, krosin, antioksidanlar ve diğer biyokimyasal maddelerin yanı sıra 150’den fazla uçucu bileşik ihtiva ettiği için diyetinize güçlü bir katkı sağlar. Mineraller ve insan sağlığı için gerekli olan vitaminler içeriyor. Bu zor işleme süreci onu dünyanın en pahalı baharatı yapmaktadır.

 

safran ın kilosu ne kadar-safran yağının faydaları-safran maskesi-safran zerdeçal-safran cilde faydaları-safran zayıflama çayı-safran zayıflatırmı-safran hapı-safran özellikleri-safran zayıflama çayı kullananlar-safran özlü krem-safranla zayıflama-safran özlü krem ne işe yarar-safranın faydaları-safran fiyatı-safran çiçeği-safran rengi

safran nedir?

 

Safran tozu

Safranın en yaygın biçimi kurutulmuş veya toz haline getirilmiş formdadır, ancak bazı bitkisel gıda mağazalarında safran takviyeleri de elde edebilirsiniz. Bir etki yaratmak için baharatın az bir miktarı gereklidir ve bir günde tüketilmesi gereken maksimum miktar, bu değerli baharatın 0,5 gramından 1 gramına kadardır. Safran tozu, masaj için krem olarak uygulanabilir, et suyu, safran sosu, sıcak içecekler veya hap olarak kullanılabilir. Safran’ı çoğu organik sağlık mağazasında ve bakkalda bulabilirsiniz ve hap takviyeleri bitki ve beslenme yerlerinde bulunabilir.

Safran bitkisi

Safran veya Crocus sativus çiçeği Linnis çakır ailesine veya Iridaceae’ye ait çiçekli bir bitkidir.

Safran çiçeği nedir? Zafran, mutfak dünyasında birçok ülkede baharat, renklendirme ve aroma maddesi olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Safran kelimesi Safran kelimesinden gelmektedir, eski bir Fransız terimi olan 12. yüzyıldan kalma kelime, safran da İtalyan kelimesi Zafferano ve İspanyolca kelime Azafran ile bağlantılıdır. Safran, sarı anlamına gelen Arapça Asfar kelimesinden türemiş olarak da bilinir. Türkçede zafran biçiminde de kullanılmaktadır.

Safran ne demek? Besin değerleri nelerdir?

Safran özellikleri aşağıda tabloda listeleniyor. Göreceğiniz gibi vitamin ve mineraller bakımından son derece zengindir.

Başlıca besin maddesi değer BKİ % ‘si yüzdesi
Enerji 310 Kcal 15.5
Karbonhidratlar 65.37 g 50
Protein 11.43 g 21
Toplam yağ 5,85 g 29
Kolesterol 0 g 0
Diyet lifi 3.9 g 10
Vitaminler    
folat 93 mcg 23
Niasin 1.46 mg 9
Piridoksin 1.010 mg 77
b 2 vitamini 0.267 mg 20
tiamin 0.115 mg 10
C vitamini 80.8 mg 90
A vitamini 530 IU 18
elektrolit olmak    
Potasyum 1724 mg 37
Sodyum 148 mg 10
Mineraller    
Kalsiyum 111 mg 11
Bakır 0.328 mg 37
Demir 11.10 mg 139
Magnezyum 264 mg 66
Manganez 28.408 mg 1235
Fosfor 252 mg 36
Çinko 1.09 mg 10

  

 

Safran rengi

Zafran rengi ile de dikkat çeken bir bitkidir. Safran rengi sarı ile turuncu arasında hardal renginin biraz daha kırmızıya çalan tonudur. Gözünüzde canlandırmak için Budist rahiplerin giydikleri resmi kıyafetlerin rengidir!

Bu renk çok özel bir ton olup ‘safran sarısı, safran sarı’ olarak kendi jenerik ismiyle anılıyor. Safran sarısı pigment üreticilerinin özel ilgisini hak ediyor.

 

Safranın faydaları

Bu harika bitkinin özellikleri yanında benzersiz faydalarını da listeliyoruz. Safran nelere iyi gelir? Aslında liste çok uzundur. Safran ne işe yarar bir bölümünü buraya aktarabildik. İşte safran kullanım alanları listesinin bir kısmı!

 • Kanserden korur. Safran renginden sorumlu olan koyu turuncu, suda çözünür karoten olan krosin içeriyor. Bu madde hücreleri kansere karşı koruyucu özelliktedir.
 • Öğrenme ve bellek tutma becerisini arttırır: Yakın tarihli araştırmalar ayrıca, bu bitkinin özünün, özellikle de krosininin, yaşla ilişkili mental bozuklukların tedavisinde yararlı olduğunu göstermiştir. Japonya’da safran hapı Parkinson hastalığının, hafıza kaybının ve iltihaplanmanın tedavisinde kullanılır.
 • Safran otu ergenlik hormonlarını uyararak gecikmiş ergenliklerde işe yarar. Ayrıca adet dönemi ağrılarının hafifletilmesinde de etkilidir.
 • Safran ne işe yarar sorusunun merak uyandıran bir cevabı da cinsel uyarıcı afrodizyak etkisine sahip olmasıdır. Erken boşalma ve ereksiyon tedavisinde de kullanılır.
 • Saç büyümesini destekler.
 • Tohumu soğuk algınlığına karşı korur, ateş düşürücüdür.
 • Safranda bulunan aktif bileşenler, anti-spazmodik, karminatif, diaphoretik olarak uzun zamandan beri birçok geleneksel tıpta birçok terapötik uygulamaya sahiptir.
 • Araştırma çalışmaları, baharatta bulunan uçucu bir yağ olan safranal’ın kanser hücreleri üzerinde antioksidan, sitotoksik etkisi olduğunu, antikonvülsan ve antidepresan özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.
 • Safran bitkisi tohumu, Α-krosin renk katın karakteristik altın sarısı renk veren bir karotenoid bileşiği, antioksidan, anti-depresan ve anti-kanser özelliklere sahip olduğu bulunmuştur.
 • Uykusuzluk tedavisinde kullanılabilir.
 • Beyin ve hafızanın genç kalmasında önemli görev görür.
 • Astımın tedavisinde yardımcı olur.
 • Sindirim sisteminde sindirim düzenleyici ve hazmı kolaylaştırıcı etkidedir.
 • Yaraları iyileştirir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kalp sağlığını iyileştirir.
 • Karaciğer sağlığını geliştirir.
 • Safran çiçeği cildi canlandırır, gençleştirir.

 

Safran nerelerde kullanılır?

Safran nerelerde kullanılır yukarıda uzun bir liste yayınladık. Şimdi gelin biraz da safran nasıl kullanılır ona göz atalım. Safran nasıl kullanılır sorusunun önemli birkaç cevabı bulunuyor.

 • Maske olarak cilt bakımında kullanılır.
 • Safran çayı yapılarak kullanılabilir.
 • Kozmetik ürünleri olarak örneğin, safran özlü krem, sabunu, yağı gibi kullanımları mevcuttur.

Safran sabunu

Safran sabunu ticari ürün olarak aktarlarda, doğal kozmetik ürünü satan mağazalarda bulunabiliyor. Bu sabunun özelliği ciltteki kaşıntı, leke ve sivilceleri yok edici etkisindedir. Hoş kokusu nedeniyle vücut kokularının giderilmesinde doğal bir ürün olarak tercih edilebilir. Saç sağlığı için de çok faydalıdır. Saç dökülmesini engelleyici özelliktedir, yeni saç çıkmasını da teşvik edebilir.

 

Safran fiyatı

Dünyanın en pahalı baharatı olarak ün salan zafranın elbette fiyatı büyük merak uyandırıyor. Safran satın al düşüncesinde iseniz aklınıza doğrudan safran’ın kilosu ne kadar sorusu takılıyor. Safran ne kadar? Başka bir ifadeyle safran bitkisi fiyatı kaç paradır?

Safran kilosu 10-15 bin dolar arasında değişiyor. Safran fiyatı 2017 Kasım ayı içerisinde Türk lirası olarak 50-60 bin lira arasında farklılık gösteriyor. Ülkemize özellikle İran’dan ithal ediliyor.

Safran gramı ne kadar? Gramı 35 TL’den alıcı buluyor.

 

Safran maskesi

Parlak ve pürüzsüz bir cilt elde etmek için aşağıdaki yüz maskesini hazırlayın.

 

 • 1 tatlı kaşığı sandal ağacı tozu
 • 2 ila 3 safran bitkisi
 • 2 kaşık süt

Safran maskesi hazırlamak için tüm malzemeleri karıştırın. Bu yüz maskesini uygulamadan önce yüzünüzü yıkayın ve bir bezle silin. Yüzünüz hala ıslak haldeyken uygulayın. Cildinize dairesel hareketlerle iyice masaj yapın.20 dakika boyunca kurumasına izin verin, sonra durulayın.

Maske, maksimum sonuçlar için haftada bir kez uygulanmalıdır.

 

Sivilce maskesi

zafranın antifungal içeriği sivilcenin, lekelerin ve siyah noktaların tedavisinde etkili olmasını sağlar.

Safran cilde faydaları için bu maskeyi uygulayabilirsiniz. 5-6 fesleğen yaprağını ince bir macun yapmak için 10-12 zafranla karıştırın.

Bunu yüzünüze uygulayın.

10-15 dakika sonra soğuk su ile yıkayın.

Bu sivilcelerden ve sivilcelerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Fesleğen yaprakları akne ve sivilceye neden olan bakterileri yok edebilir. Kirleri temizlemek için günde iki kez yüzünüze zafran batırılmış süt uygulayın.

Safran, zerdeçal, bal kullanarak da yüz gençleştirme maskesi yapabilirsiniz.

 

Safranla zayıflama

Safran zayıflama çayı hazırlamak oldukça basittir. Sadece safran filizlerini kaynamış suya atmanız ve 10 dakika kadar beklemeniz yeterlidir. Baharatın güçlü ve acı bir tadı olabilir – bunu çözmek için bal ekleyebilirsiniz. Bal ayrıca birçok antioksidan faydasına sahiptir.

Safran zayıflama çayı kullananlar safran zayıflatırmı sorusuna olumlu etkisi olduğu cevabını veriyor. Siz de deneyebilirsiniz.

 

 

Safran’ın Yan Etkileri?

 • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde emniyetsiz – Hamilelik sırasında zafranın oral yolla alınması problemlere neden olabilir – bu uterus kasılmalarına ve düşük oluşumuna neden olabilir. Anne sütü ile beslenme konusunda yetersiz bilgi var. Bu nedenle, kullanmaktan kaçının ve güvende kalın.

 

 • Bipolar bozukluk – zafran ruh halini etkileyebildiğinden, bipolar bozukluktan mustarip insanlarda heyecan ve dürtüsel davranışı tetikleyebilir. Bu koşula sahipseniz zafrandan uzak durun.

 

 • Düşük kan basıncı – zafran almak, düşük kan basıncına sahip olan veya yüksek tansiyon tedavisinde ilaç kullanan çok fazla kan basıncını düşürebilir. Kendine iyi bak.

 

 • Kalp rahatsızlıkları – zafran kalbin atış hızını veya hızını etkileyebilir. Kalbe faydalı olabilmesine rağmen, lütfen kalp rahatsızlığınızı tedavi etmek için götürüyorsanız doktorunuza danışın.

 

Zafran Hakkında Bilmek İstediğim Gerçekler Nelerdir?

 • Asya’daki kampanyalarında Büyük İskender, savaş yaralarını iyileştirmek için Pers zafranını kullandı.
 • zafran bile böcek öldürücü ve böcek ilacı olarak kullanılır.
 • zafran baharatının bir gramını oluşturmak için 4,500 zafran çiçeği gerekir.
 • İran dünyanın zafranının yaklaşık% 90’ını üretmektedir.
 • zafran bazı parfümlerde de kullanılır.
 • zafran sonbaharda hasat edilir ve süreç tamamen elle yapılır.
 • zafran çiçeği aynı zamanda kıyafetler için bir boya olarak da kullanılabilir.
 • Kendi zafranını büyütebilirsiniz. İyi drene olan toprağa ve bir sürü güneş ışığına ihtiyacınız var. zafran ampullerini 3 ila 5 inç derinlikte ve 6 inç aralıklarla yerleştirin. Ve sen onları yılda bir kez gübreleyebilirsin. 60 zafran çiçeği baharatın yaklaşık 1 çorba kaşığı verebilir.

Safranın yararları

Zafran, antik zamanlardan beri tıbbi amaçlı ve mutfakta kullanılmıştır ve bu faydalar bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Aşağıda zafran tarafından sağlanabilecek en iyi faydaların listesi verilmiştir

 

 1. Depresyonu rahatlatmak. Çalışmalar, zafranın vücuda anti-depresan etki yaptığını kanıtladı. zafranın bu anti-depresan etkisi, zafranal, krosin ve kaempferol gibi aktif bileşikler tarafından sağlanmaktadır.
 2. Belleği geliştirin. Bazı çalışmalarda zafranın özellikle uzun süreli belleği iyileştirebileceği ve öğrenme sürecine yardımcı olabileceği kanıtlanmıştır. zafranın krosin ve krosetin içerikleri, beyin hücresi oluşumunu artırabilir ve hasar görmesini önleyebilir.
 3. Alzheimer’i önleyin. Alzheimer, bunamanın bir işaretidir veya hastanın yaşlılık çağındaki hafızayı kaybettiği hastalık olarak bilinir. Jagdeep ve diğerleri tarafından 2009 yılında yapılan çalışmaya göre, zafran, beynin hafıza kaybından korunmasını ve demansa neden olabilecek Alzheimer’in önlenmesinde yardımcı olabileceğini bildirmektedir.
 4. Sağlıklı görüş sağlayın. Zafrandaki kroksin içeriği, retina ve koroiddeki kan akımını önemli ölçüde artırabileceği gibi, retinanın fonksiyonlarının düzelmesini de kolaylaştırdı ve zafran da, 1999’da Xuan ve diğerlerinin çalışmasına dayanarak yaşlılarda iskemik retinopati ve maküler dejenerasyonun tedavisinde kullandı.
 5. Kalp hastalıkları riskini azaltın. Zafrandaki antioksidan bileşen, kardiyovasküler sağlığı iyileştirerek risk veya kalp hastalığını önemli ölçüde azaltabilir. Safarın elli miligramını ekleyen ve günde iki kez tüketilen Kesar sütü arterlerde oluşan lipoprotein oksidasyonunda belirgin bir düşüşe neden olabilir. 1998’de Verma ve Bordia’nın çalışmasına göre koroner arter hastalığı (KAH) olan hastalar için bu iyi bir tedavi olacaktır.

 

 

Safranın yararları (Devam)

 

 1. Daha düşük kan basıncı- Zafran’ın Sağlık Faydaları Fatehi ve diğerleri tarafından çalışılmasına göre, 2003 yılında zafranın aktif bileşenlerinin normal tansiyonu düzenlemek ve hipertansiyon hastasındaki basıncı düşürmek için yardımcı olduğu bildirilmektedir. zafrandaki potasyum, kan damarlarındaki kan basıncını ve sistemik kan akışını yönetmede de yardımcı olur.
 2. Enflamasyonla mücadele edin. Zafran’ın sağlık yararları savaş iltihabı için en iyisidir. Enflamasyonla savaşmada antioksidan en iyisidir. zafran, vücutta meydana gelen iltihaplanmayı azaltmak için antioksidan olarak işlev gören flavonoidler, taninler, antosiyaninler, alkaloidler ve saponinler içerir.
 3. Uyku kalitesini artırın. Uykuya girmeden keser sütü veya zafran sütü uyku kalitesini artırabilir. zafran, siniri sakinleştiren ve uyku halini uyandıran magnezyum içerir. Ayurvedik ilaçta zafranın vücuda yatıştırıcı etkisi olduğu bilinmektedir.
 4. Ülser tedavisinde kullanın. Zafrandaki anti-gastritik etki, ülser hastalığının çalışma konusunu önemli ölçüde tedavi edebilir; zafranın, indometasin ve nekrotizan ajan olarak adlandırılan bazı maddeler tarafından indüklenen mide mukozal hasarına karşı korunduğunu ve gastrik astar duvarına zarar verebilecek aşırı gastrik asit üretimini inhibe ettiğini bildirdi.
 5. Parkinson hastalığını önleme. Safrende bulunan aktif bir madde olan Crocetin, 2005’te Ahmad tarafından yapılan araştırmaya göre Parkinsonizm veya parkinson hastalığını önlemeye yardımcı olabilir. Parkinson, kas üzerinde etkili olan bir hastalıktır. Konuşma ve taşıma yeteneğini düşürebilir.

 

Safranın yararları (Devam)

 

 1. Kanseri önleme. Zafranın kanseri önlemeye yönelik bazı araştırmalara dayanarak bildirildi. zafranın antioksidan ve biyoaktif bileşeni, vücudun serbest radikal etkisini bloke edebilir ve aşırı hücrelerin büyümesine neden olan DNA’nın mutasyonunu engelleyebilir.
 2. Tümör büyümesini inhibe edin. Kanser kadar tümör, hücrenin anormal büyümesine neden olan, ancak kanserden farklı olan bir bozukluktur ve tümör diğer vücut dokularına yayılmaz. zafran, aktif bileşeni tarafından, tümör riskini azaltabilen ve vücuttaki tümör hücrelerinin büyümesini engelleyebilen anti-tümör özelliklere sahiptir.
 3. Şeker hastalığını önleme. Zafran özütü pankreasın hasar görmesini önemli ölçüde önleyebilir ve vücuttaki insülin duyarlılığını artırabilir. İnsülin düzeyini arttırarak ve insülin duyarlılığını artırarak, zafran şeker hastalığını önlemenin en iyi baharatlarından biridir.
 4. Ödem tedavisi yapın. Ödem cilt dokusunda su birikiminin neden olduğu vücudun şişmesine neden olan tıbbi terimdir. Zafran ödem tedavisinde kullanılabilir ve Hindistan’daki ayurveda bitkiselcisi tarafından çoktan beri uygulanmaktadır.
 5. Akne tedavisi yapın. Akne çok sinir bozucu ve akne gelişimine çeşitli faktörler neden olabilir. Akne P akne ve tıkanma gözeneklerinin enfeksiyonu sonucu ortaya çıkar. zafran sivilceleri cildin yüzüne uygulayarak iyileştirmek için kullanılabilir. Zafrana balla karıştırın, birkaç dakika süreyle cilde sürtün ve yüzü ılık su ile durulayın.
 6. Cildi aydınlatın. Sadece akne tedavisi değil, zafran cildin parlaklığını gidermek ve donukluğa karşı etkili yüksek antioksidan içerir. zafranın bir kısmını sütle karıştırıp yüzünüze bulaştırın. Birkaç dakika sonra suyla yıkayın.
 7. Alkolizm etkisini azaltmak. Ayurvedik ilaç, alkolün kusma, güçsüzlük, baş dönmesi, baş ağrısı ve benzeri etkilerini azaltmak için uzun zaman önce zafran kullandı. zafran, alkolün yan etkisini azaltan ve alkol bağımlılığından kurtulmak için birçok aktif bileşik içeriyor.
 8. Baş ağrısını tedavi eder. Zafran, siniri sakinleştiren magnezyum içerir ve beyindeki impulsu azaltır. Başınızı tamamen ağrıttığında bu etkiyi elde etmek için yalnızca zafranla süt içersiniz.

 

Safranın yararları (Devam)

 

 1. İdrar yolu enfeksiyonunu azaltın. Zafran ayrıca üriner enfeksiyonları azaltmak için çok önemli. zafranın aktif maddeleri kanları temizleyebilir ve üriner sistemde ortaya çıkan enfeksiyona karşı savaşmaya yardımcı olur ve ayrıca böbrekte safra taşı oluşmasını önler.
 2. Adet düzensizliğini tedavi etme. Günümüzde kadınlar menstrüel dönemiyle problem yaşıyorlardı ve zafran sorunu çözmek için bir çözüm olabilir. Ayurvedik ilaç ayrıca menstruasyon düzensizliğini ve krampları tedavi etmek için zafran olarak kullanılır.
 3. İktidarsızlığın önlenmesi. Zafran, sperm aktivitesini artırabilen ve erkeklerde sperm hücresi miktarını artırabilen birçok aktif bileşik içerdiğinden afrodizyak olarak faydalarını gösterir.
 4. Kolesterolü azaltın. Zafran’ın kolestrol seviyesini düşürmek için kullanılabileceği ve çalışmanın kanıtladığı iyi bir haber. Kolesterol, dünyada yüksek ölüm nedeni olarak popüler olan kalp rahatsızlığı ve şeker hastalığı gibi ciddi bir soruna neden olabilecek vücuttaki kötü yağdır.
 5. Akciğer fonksiyonunu geliştirin. Akciğer, insan solunum sisteminin ana organıdır ve zafran, birkaç enfeksiyon ve bronşit gibi diğer hastalıklardan akciğer hücrelerini ve dokuları korumada potansiyel bir etkiye sahiptir ve aynı zamanda nefes darlığı için de kullanılabilir.

 

Safranın yararları (Devam)

 

 1. Vücut hücrelerini onarın. Zafran, hasardan vücut hücrelerini onarmak için yararlı olabilecek yüksek protein içerir. Protein neredeyse insan vücudunun organ ve dokularının yapı taşı olarak bilinen temel besindir.
 2. Saç dökülmesini önleyin. Zafran saçların büyümesini teşvik edebilir ve saç dökülmesini önleyebilir. Kellik sorunuyla kellik yapan insanlar saç büyümesini teşvik etmek için zafran kullanabilirler. Sadece zafran ve canddlenut’tan yapıştırın ve yaklaşık 20 dakika boyunca kellik noktasına uygulayın. 20 dakika sonra macun suyla durulayarak temizlenebilir.
 3. Diş ağrısını hafifletir. Diş ağrısı sizi acı çektirebilir ve bazen sizi gerçekten rahatsız eder. Diş doktorunu ziyaret etmekten korkuyorsanız, diş ağrısını tedavi etmek için alternatif olarak zafran kullanabilirsiniz. Zafranın aktif bileşen ağrıyı azaltabilir ve sakız içindeki siniri sakinleştirebilir. Bazı zafranları süt ile için veya ağız boşluğunun içinde bulunan ağrıya zafran yapıştırın.

 

Zafran Kullanmanın İpuçları

 

Zafran, piyasada bulabildiğimiz en pahalı baharat olarak bilinir ve siz de satın almadan ve fayda elde etmek için onu tüketmeden önce, aşağıdaki şu ipuçlarını kontrol edin:

 

 • Koyu kırmızı renk ile en kaliteli zafranı seçin, zafran renginin kırmızısı, daha kaliteli elde edin.
 • Safran tozu satın alırsanız, güvenilir marka veya satıcıyı seçmeye çalışın.
 • Zafranı hava geçirmez, koyu ve soğuk kapta saklayın. zafran ışıktan çok hassas olduğundan zafranda aktif bileşenini azaltabileceğinden zafran, koyu kavanozda tutulmalı veya ışığı önlemek için folyoya sarılmalıdır.
 • Zafran 2 yıl boyunca depolanabilir, ancak aldığınız zafranın kalitesini ne kadar düşük tutarsanız
 • Zafranla pişirmeden önce, zafranın toz olarak kullanıldığını ve zafranın kalitesini emin olmak için kendiniz tozu emebileceğini unutmayın.
 • Zafran her yemeğe ilave edilebilir ve çanağa koymadan önce, 3-45 çorba kaşığı su zafran tozu bir tutam eklenmelidir
 • Zafran genellikle zafran pirinci, tavuk ve diğer lezzetli yemekleri pişirmek için kullanılır.
 • Zafranın farklı bir şekilde tadını çıkarmak istiyorsanız, zafran tozunu sütünüze ekleyebilir veya zafran çayı yapmak için zafran tozunu ılık suda demleyebilirsiniz.
 • Zafranın tüm faydaları düzenli olarak tüketirseniz kazanılacaktır. Vücudunuzu sağlıklı ve sağlıklı tutmak için günlük yemeğinizde zafranı satın almaya ve kullanmaya çalışın.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir!

 

Kaynak: www.genckalanlar.com


Etiketler:
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!