Şeker detoksu sağlıklı kilo vermenin yolu!

Kategori: Genel - 2.806 viewsYorum Yazın
Şeker detoksu sağlıklı kilo vermenin yolu!

 

Şeker detoksu nedir? Şeker detoksu vücuda alınan şeker miktarını sınırlayan hatta sıfırlayan beslenme düzenini ifade ediyor. Bu düzeni sağlamak için 3 günlük şeker detoksu, 21 günlük şeker detoksu gibi sürelerde uygulamalar yapılabiliyor.

Şeker fazla alındığında vücut için büyük riskler içeren bir besin. Üstelik yalnızca işlenmiş, endüstriyel şeker değil yediğimiz neredeyse tüm gıdalarda şeker bulunuyor. Biz farkında olmasak da ciddi miktarda şekeri her gün yiyoruz.

Şeker detoksu ve Doktor Mehmet Öz’den açıklamalar

Bu konuya dikkat çeken ünlü doktor Mehmet Öz Hürriyet Gazetesindeki yazısında fazla tüketimin yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, insülin direnci ve hatta siroz gibi ciddi hastalık risklerini artırdığına vurgu yapıyor.

Mehmet Öz diğer alternatifleri Sükraloz, Aspartam, Sakarin olarak açıklıyor.

 • Sükraloz: Sakarozdan 600 kat daha tatlıdır ve kan şekeri seviyesini etkilemez. Uzun vadeli etkilerini bilmesek de geleceği en parlak tatlandırıcılar arasında.
 • Aspartam: Sağlığa olumsuz etkileri bulundu. Ölçülü miktarlarda tüketilirse kabul edilebilir.
 • Sakarin: Uzun vadeli veriler en güvenli tatlandırıcılardan biri olabileceğini öne sürüyor.

Gizli şekerlerden kurtulun!

şeker detoksu-21 günlük detoks diyeti listesi-şeker orucu karatay-şeker detoksu nasıl yapılır-21 gün şeker detoksu yapanlar-3 günlük şeker detoksu-şeker detoksu yapanlar-şeker detoksu nedir-şeker hastaları detoks yapabilir mi-şeker orucunda neler yasak-21 gün şeker detoksu nasıl yapılır-21 günlük şeker detoksu

21 günlük detoks diyeti listesi

Domates soslarından fıstık ezmesine kadar yüksek miktarda ilave şeker içeren besinlerden uzak durun. Alışveriş yaparken bu isimlere özellikle dikkat: Fruktoz, maltoz, sorbitol, şurup, ksilitol, ‘ol’ veya ‘oz’ ile biten şekerler.

Eğer kadınsanız günde altı, erkekseniz dokuz çay kaşığından fazla ilave şeker kullanmamalısınız. Ne yazık ki bu miktar bir gofret veya bir kutu asitli içecekte bulunan şekerden daha az.

Yapılan çalışmalara göre gazlı/asitli içecek tüketiminizi günde yalnızca bir kutuya düşürmek tansiyonunuzu düzene sokmaya yardımcı oluyor. Şu anda ne kadar asitli içecek tüketiyorsanız, miktarı yarıya indirin. Bir sonraki hafta yeniden yarısını bırakın. Gazlı içecekleri tamamen bırakana kadar bu şekilde devam edin. Yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Şeker detoksu nasıl yapılır?

Şekerden arınma için farklı uzmanların ve tıp kuruluşlarının reçeteleri bulunuyor. Örneğin şeker orucu Karatay tarafından öneriliyor. 21 günlük şeker orucu Karatay tarafından kolesterol yerine hastalık sebebi olarak gösterilen şekerden arınmanın yolunu öneriyor.

Şeker orucunda neler yasak?

Şeker orucunda neler yasak bir liste ile veriyoruz.

 • Hazır soslar (Salata sosları, pasta sosları, yemek sosları dahil)
 • Rafine şeker
 • Ambalajlı ürünler
 • Cips gibi atıştırmalıklar
 • Tatlandırıcı gıdalar
 • Ekmek
 • Unlu mamuller
 • Pirinç
 • Patates

 

Şeker detoksu yapanlar etkileyici sonuçları vurguluyor! Aşağıda 21 günlük detoks diyeti listesi veriyoruz. Uygulayacağınız 21 günlük detoks diyeti listesi ile hem şekeri azaltın hem de kilolarınızı! 21 gün vücudun yeni beslenme düzenine alıştığı ve artık o düzeni tercih ettiği zaman dilimidir.

Kahvaltı

Üzerinde meyve bulunan tahıl ya da yulaf ezmesi tercih ediliyor.
Şekersiz, yulaf unu veya kıyılmış buğday tahıl seçeneklerini seçmeyi deneyin. Üzerine meyve parçacıkları koyabilirsiniz. Hazır aldığınız buğday veya yulaf kahvaltılıklarında şeker olabilir! En doğalı kendiniz köy buğdayı alıp müslinizi veya çavdar gevreğinizi yapın! Firmaların sizin adınıza gizli şeker kullanmalarına önlem alın!

Kahvaltıda şekersiz çay ve süt içebilirsiniz. 21 gün şeker detoksu yapanlar için haftada bir gün haşlanmış yumurtaya izin veriliyor. Kahvaltıda ekmek ve unlu mamuller tüketmek kesinlikle yasak!

Öğle yemeği

Öğle Yemeği: Izgara tavuk, balık veya tofu ile vejetaryen salatadan oluşuyor. Zaman zaman aynı menüyle 21 gün şeker detoksu nasıl yapılır diyenler için haşlanmış sebze graten öneriliyor!

Öğle yemeğinde amacınız, vücudunuzu beslemek ve bu kaçınılmaz öğleden sonra çökmesini mümkün olduğunca uzak tutmaktır. Öğlen yemeğinde sebzeler ve protein bulundurmak insanların gün ortası performansını arttırmanın mükemmel bir yoludur.

Akşam yemeği

 

Akşam yemeği: Tavuk ve sebzeli kepekli makarnadan oluşuyor. Alternatif olarak ızgara balık, haşlanmış sebze tercih edilebiliyor.

Şekerden kaçınılması gerekebilir, ancak tam buğday karbonhidratları hala tamamen normaldir.

Tatlı

Tatlı: Taze meyveden oluşuyor!

Tatlıyı yeniden tanımlama zamanı. Meyve muhtemelen en düşük şekerli aperatif seçeneğidir ve insanların kilo vermelerine ve dolgun hissetmelerine yardımcı olan antioksidan ve lif ile yüklüdür. Yataktan önce gerçekten biraz bitter çikolata olmadan yaşayamıyorsanız meyve tabağına geçmenizi öneriyoruz. Ancak muz gibi yüksek şekerli meyveleri tabağınızdan uzak tutun ya da çok az tüketin.

Şeker hastaları detoks yapabilir mi?

Şeker hastaları detoks yapabilir mi sorusuna uzmanlar doğru bir programla mümkün olduğu cevabını veriyor. Ancak her bireyin sağlık durumu farklılık gösterdiği için mutlaka doktor kontrolü ve onayı olmadan hiçbir detoks programına başlamayın!

Şeker detoksu sağlıklı kilo vermenin yolu! yazısı ilk önce Genç Kalanlar üzerinde ortaya çıktı.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!