TA 65 uzun yaşamın sırrı mı

Kategori: Genel - 1.273 viewsYorum Yazın
TA 65 uzun yaşamın sırrı mı

TA 65 molekülü bundan sonraki hayatınızın çok uzun olmasına katkı sağlayabilir. Bu adeta sihirli molekül TA 65 nedir? Alınır, satılır mı, yenir mi? Astragalus ile TA 65 arasındaki bağlantı nedir? Tüm saydıklarımız bilim dünyasının son yıllarda üzerinde çalıştığı ‘Ebedi yaşam ve gençlik’ ile ilgili. Siz de molekül olarak TA 65 kullananlar arasına katılarak ömrünüzü uzatmak ve daha genç görünmek isteyebilirsiniz. O zaman doğru yerdesiniz!

TA 65 nedir?

Yaşamın şifresi olan kromozomları koruyan kapsül biçimindeki yapıların insan ömrü ile ilişkisi bilim dünyasını heyecanlandırdı. Telomer adı verilen DNA koruyucu kapsüllerin yaşla birlikte kısaldığı bilimin yeni keşiflerinden biri oldu.

O halde telomer tedavisi bulunursa DNA zincirini bozulmayacak ve insanlar çok uzun yaşayabilecekti! Böyle bir tedavi mümkün mü? Yapılan araştırmalar sonucunda hücre yaşlanmasını engelleyen telomerlerin bir enzim sayesinde kısalmasının engellenebildiği keşfedildi. Telomeraz isimli enzim telomer yapısını koruyor.

Telomeraz, telomerlerin kısalmasını durdurup yaşlanmayı yavaşlatabilir. Daha heyecan verici olan şey ise telomeraz ile kısalmış telomerlerin de yeniden uzatılabileceği iddiasıdır. Bu geriye yaşlanma, yani gençleşme demektir.

Telomeraz enzimi ebedi gençlik sırrı olabilir mi? Burada bir sorun daha var! O da vücut organlarının yaşlanmayla birlikte telomeraz üretimini yavaşlatması hatta sonlandırmasıdır. Örneğin karaciğerimiz telomeraz üretmez. Oysa iç organlarımızın da telomeraz üretmesini sağlayacak, yani yeniden gençleşmeyi başlatacak bir kıvılcım gerekiyor. Bu kıvılcımın TA 65 isimli molekül olarak keşfedildi.

 

TA 65 supplement

TA 65 supplement yani destek olarak, ilaç olarak üretilebilir mi? Bu konudaki çalışmalar sonucunda ticari ürün olarak pazara sunulan destekler bulunuyor. Örneğin TA 65 MD bu desteklerden birisidir. TA 65 MD ticari ürün olarak telomer tedavisinde kullanılabiliyor. Bu ürünler bitkisel destek olarak satılıyor. TA 65 telomer uzatıcı bitkisel destekle ilgili ayrıntıları aşağıda okuyabilirsiniz.

TA 65 MD yanında Terraternal gibi markalar da aynı etken madde bitkisi (Astragalus) üzerinde çalışıyor.

En çok bilinen ürün TA 65 anti aging supplement biçiminde tanınıyor. Bu marka yani ta 65 anti aging supplement ürünleri pek çok ülkede satışa sunulmuş durumdadır.

 

Astragalus

Astragalus DNA yaşlanmasını engelleyen molekülün yani TA 65’in elde edildiği bitkinin adıdır. Astragalus kökünden elde edilen molekül tamamen bitkisel bir destek sunmaktadır. Astragalus ise ülkemizde özellikle geven otu olarak adlandırılmaktadır. Bununla birlikte çoban yastığı, kirpi otu, domuz dikeni, pişik geveni denildiği de olmaktadır.

Bu bitkinin etken maddesi ise Cycloastragenol olarak bilinmektedir.

TA 65 molekülü keşfi yaşlanma sırasında telomer sayesinde mitokondri ve kök hücrelerin işlevsel gerilemişinin durdurulması konusunda bilimsel dergilerde araştırmalar yayınlanıyor. Örneğin Nature Dergisi bu konuyu şu satırlarla özetliyor:

‘İnsani genetik bozukluklar ve mutant fare modelleri çalışması, gen bakım mekanizmalarının, DNA hasar sinyalizasyonunun ve metabolik regülasyonun yaşlanma sürecini başlatmak için işbirliği yaptığının kanıtlarını ortaya koymuştur. Özellikle, yaşla ilişkili telomer hasar, telomerin ‘kapsül gibi koruma’ fonksiyonunun ve ilgili p53’ün aktivasyonunun azaltılması, doku kök hücrelerinin ve farklı dokularda yenilenmeyi ve biyoenerjetik desteğini olumsuz olarak etkileyen mitokondriyal fonksiyon bozukluğunun işlevsel bir düşüşünün başlıca sebebi olarak ortaya çıkmıştır.

Telomerlerin, kök hücrelerin ve mitokondriyanın genom bütünlüğünü düzenleyen anahtar moleküller ile nasıl etkileşime girdiğine dair bir model oluşturmak, ‘köklenme’ ve metabolizma, çeşitli faktörlerin yaşlanmaya ve yaşla ilişkili bozukluklara nasıl katkıda bulunduğu konusunda bir çerçeve oluşturur.’

 

Cycloastragenol

Bu aktif madde Astragalus otundan elde edilmekte ve besin desteği olarak telomer tedavisi için kullanılmaktadır. Telomer tedavisinde kullanılabilen besin desteğinin dünyada keşfedilmiş tek etken maddesi Cycloastragenol’dür.

Cycloastragenol içeren ürünler genç kalmak isteyenler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Bunlar besin desteği olarak (TA 65 supplement) olarak veya cilt gençleştirme için TA 65 skin cream gibi ürünler olarak piyasada bulunmaktadır.

 

TA 65 içeriği

TA 65 Türkiye pazarında da ticari ürün olarak bulunmaktadır. Siz de TA 65 Astragalus etkisini yaşayarak genç kalmak, ebedi gençlik etkisi yaşamak istiyorsanız bu ürünleri inceleyebilirsiniz.

Biz özellikle TA 65 ingredients (İçeriği) ile ilgili yaptığımız incelemede gördük ki TA-65MD kapsülü, tescilli bir işlem altında üretilen yaklaşık 8 mg saflaştırılmış molekül formülasyonunu içeriyor.

TA 65 ingredients (İçeriği): Astragalus özü, hidroksipropil metilselüloz, silikon dioksit, selüloz.

 

TA 65 fiyat bilgisi (ta 65 price)

TA 65 fiyat olarak hatırı sayılır bir rakama satılıyor. Şöyle ki TA-65 MD, 250 Ünite, 90 Kapsül TA 65 supplement fiyatı 702 USD olarak belirtiliyor. TA-65 MD, 250 Ünite, 90 Kapsül, 1 Yıllık Avantajlı Paket – Besin Destekleri (TA 65 supplement) bir yıllık paket alırsanız 2.538 ABD Dolarını gözden çıkarmanız gerekiyor.

Satın almak için (buy TA 65)(TA 65 buy online)( ta 65 for sale)

Telomer tedavisinde kullanılan ve ömrü uzattığı, gençlik sağladığı iddia edilen besin desteklerini ve cilt kremlerini (TA 65 skin cream, TA 65 face cream) satın almak için (buy TA 65) dünyaca ünlü alışveriş sitesini de TA 65 amazon aramasıyla ziyaret edebilirsiniz.

TA 65 GNC markası gibi de algılanıyor. Oysa TA 65 GNC ürünleri ve markaları arasında yer almıyor. GNC ürünleri arasında Astragalus bitki özü ile elde edilen Astragalus besin destekleri (Astragalus supplement) bulunuyor.

TA 65 satın al kararı verdiyseniz dört aşamalı bir telomer tedavisi yapmanız gerekiyor. Bunun için önce telomer uzunluğunuzun ölçülmesi ve hasarın tespiti gerekiyor. Bu amaçla ta 65 life extension denilen bir testi yapmanız gerekiyor.

TA 65 life extension sonrası yani telomer uzunluğu analizi ardından doktorun mevcut durumu değerlendirmesi ve yaşam biçiminizde bazı değişiklikler önermesi bekleniyor. Örneğin sigarayı kesin bırakma, stresi yönetme, fiziksel aktivite ve beslenme alışkanlıkları gibi.

Daha sonra besin desteği olarak TA-65 günde tek kapsül olarak akşam yemeği ardından su ile birlikte yutuluyor.

Bir yıl sonra TA 65 telomer uzunluk analizi tekrarlanıyor. Gerekli tahliller istenerek herhangi bir yan etkisi, zararı var mı (TA 65 side effects) inceleniyor. Bu destekler on yıldan uzun zamandır kullanan kişiler var.

 

Ta 65-astragalus-cycloastragenol-ta 65 supplement-ta 65 md-ta 65 ingredients-ta 65 fiyat-ta 65 side effects-ta 65 kullananlar-ta 65 nedir-ta 65 amazon-ta 65 price-ta 65 cancer-ta 65 türkiye-ta 65 studies-ta 65 astragalus-ta 65 ekşi-buy ta 65-ta 65 anti aging-ta 65 for sale-ta 65 skin cream-ta 65 satın al-ta 65 gnc-ta 65 anti aging supplement-ta 65 face cream-ta 65 buy online-ta 65 doctor-ta 65 life extension-ta 65 içeriği-ta 65 telomer-ta 65 grey hair-telomer-telomeraz

TA 65 enzimi gençlik iksiri mi?

TA 65 kullananlar

TA 65 kullananlar arasında ülkemizde Sertap Erener öne çıkıyor. Bu Telomer hapı ilaç olmayıp besin desteği niteliğindedir. Firma TA65 ürünleri genetik, sigara, alkol, kalp damar hastalıkları, kronik inflamasyonlar, serbest radikaller gibi insan bedenine yönelik zararlar neticesinde kısalan insan ömrünü uzatmaya yardımcı ürünlerdir biçiminde tanıtıyor.

Yapılan araştırmaların (ta 65 studies )insan ömrünün 120 yıl olduğunu gösterdiği yukarıda sayılan yıpratıcı sebepler nedeniyle 40 yıl kısaldığını gösteriyor. İşte telomer tedavisi olarak bilinen bu destekler kayıp 40 yılı geri kazandırma iddiasını taşıyor. Üstelik sağlıklı olarak!

Firmanın sitesinde TA 65 kullananlar daha enerjik olduklarını, her açıdan yıllar öncesine döndüklerini hissettiklerini dile getiriyor.

Bilimsel kaynaklar

Telomer tedavisi ve TA 65 molekülü ile ilgili bilimsel bir makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

 

TA 65 Doctor

TA 65 MD Supplement (Besin desteği) satışı yapılan bir site olarak TA 65 Doctor incelenebilir. TA 65 grey hair, gri saçların tekrar eski haline almasını sağlayabilen molekülleri içeriyor. Bu konudaki çalışmalar devam etmekle birlikte, saç uzamasına, saçların yeniden çıkmasına olumlu katkıları olduğu dünya basınında da dile getiriliyor.

 

Bu molekül kansere yol açar mı? (TA 65 cancer)

TA-65, telomerleri uzatan telomeraz enzimini aktive edebilen Astragalus membranaceus’un kökünden arındırılmış küçük bir bileşiktir. Bazı doktorlar, TA-65’in gerçekten kanserli hastalara faydalı olacağına inanıyorlar. Bazıları da tersini savunuyor. Bu tür desteklerin kanserli hücrelerin daha hızlı bölünmesine ve yaygınlaşmasına katkı sunabileceğini dile getiriyor.

Bilimsel çalışmaların devamı kafalardaki soruları cevaplayacak gibi görünüyor.

Telomerlerin yaşla birlikte kısalır ve ilerleyen telomer kısalması yaşlanmaya yol açar. Daha kısa telomerler de genomik instabilite ve onkogenez ile ilişkilendirilmiştir.

Telomerleri daha kısa olan yaşlı insanlar sırasıyla kalp ve enfeksiyon hastalıklarından ölmek noktasında üç ila sekiz kez artmış risk taşırlar. Dolayısıyla, telomer kısalma oranı bireyin sağlık ve yaşlanma hızı için kritik önem taşır.

Sigara, kirliliğe maruz kalma, fiziksel aktivite eksikliği, obezite, stres ve sağlıksız bir diyet oksidatif yükü ve telomer kısalma oranını arttırır. Telomerleri korumak ve kanser riskini ve yaşlanmayı azaltmak için daha az yemeyi düşünebiliriz.

Diyetimize antioksidanlar, lif, soya proteini ve sağlıklı yağlar (avokadolardan, balıklardan ve fındıklardan türetilmiştir); ve yalın, aktif, sağlıklı, ve düzenli egzersiz ve meditasyon yoluyla stresten kurtulmayı önerebiliriz.

Orkinos, somon, ringa balığı, uskumru, halibut, hamsi, kedi balığı, orkinos, keten tohumu, chia tohumları, susam tohumları, kivi, siyah ahududu, yeşil çay, brokoli, filiz, kırmızı üzüm, domates, zeytinli meyveler ve diğer C vitamini ve E vitamini bakımından zengin gıdalar antioksidanlar için iyi bir kaynaktır. Meyveleri içeren Akdeniz tipi bir diyet ve bunların hepsi telomerleri korumaya yardımcı olur.

 

Genel Telomer yapısı

Telomerler, guanin (G) ve çoklu protein bileşenleri bakımından zengin kodlamayan tekrarlayıcı dizilerle karakterize edilen bir DNA bileşeninden oluşur. Tekrarlama sekansları, bir türe göre değişebilir ve TTAGGG altılı nükleotit tekrarlama, insanlarda ve diğer omurgalılarda karakteristiktir.

Her telomerin aşırı uçları künt değildir, çünkü 3 ‘tekli ayak çıkıntısı 200 nükleotid içerir ve “T döngüsü” olarak bilinen bir telomer döngüsü yapmak için bazı çift telli telomerik DNA’yı geri döndürür. Bu olay, çift sarmalın içindeki çıkıntı terminalini birbirine bağladığı için koruyucu bir rol oynar.

Telomer tekrarlarının edinilmesi, ökaryotik çekirdeğin kromozom organizasyonundaki ve genomun istikrardaki temel rollerinden dolayı gelişmesinde temel bir olaydı. Telomerler, kromozomal uçlarda lokalize yapılar olarak düşünülür, dahili pozisyonlarda da bulunabilirler.

Birçok protein, doğrudan veya dolaylı olarak telomerik DNA ile ilişkilidir. Bu proteinlerin bazıları (en önemlisi TIN2, TRF1, TRF2, TPP1 ve POT1), telomer bağlı veya bağlanmamış proteinler arasında oldukça dinamik bir değişim olmasına rağmen, herhangi bir zamanda telomerlerde bulunur.

 

Araştırmalar

Penn araştırmacılar, genç DMD hastalarının kas kök hücrelerinde telomerlerin anormal şekilde kısaldığını bulmuşlardır

Araştırma, telomerlerin hücresel yaşlanmayı nasıl düzenlediğine dair yeni bilgiler sunar

Çalışma: Yaşam tarzı müdahalesini takiben, LTL’si daha kısa olan kişiler, bilişte daha fazla fayda sağlıyorlar.

Telomeraz enzimi, ters transkriptaz aktivitesine sahip bir ribonükleoprotein olup, iki ana kısımdan oluşur – telomere RNA parçası ve telomer ters transkriptaz. Somatik hücrelerde neredeyse hiç telomeraz aktivitesi olmasa da, mitotik açıdan aktif hücrelerde düşük bir seviye mevcuttur.

 

Telomerlerin ve telomerazın rolleri

Ökaryotik telomerlerin özellikleri genellikle kromozom uçlarını DNA bozunumundan, DNA tamir mekanizmasından ve diğer kromozomal uçlarla füzyondan korumak temel misyonuyla “sınır fonksiyonu” olarak tanımlanır. Uzunlukları, hücrenin ömrünü düzenler, yani bir hücrenin geçebileceği çoğaltma sayısını sınırlayan, içsel bir biyolojik saat olarak işlev görürler.

Kaplanmamış telomerler, DNA hasar tepkisini aktive edebilir ve uçtan uca füzyonlara neden olabilir, bu da kromozomal instabilite, hücresel yaşlanma ve apoptoz ile sonuçlanır (programlanmış hücre ölümü). Telomer tekrarları, bir dizi farklı mekanizma ile hücre replikasyonunun her turunda kaybolur ve çoğu somatik hücreler, telomer tekrarlarının kaybını telafi etmek için yetersiz telomerazı ifade etmektedir.

Telomerazın köklü fonksiyonu, hücrelerin çoğalma kapasitesini (bazen süresiz olarak da) arttırmasını sağlayan telomerlerin uzamasıdır. Bununla birlikte, telomerazın düşük ekspresyonu (örneğin bazı normal fibroblastlarda) telomer uzunluğunu muhafaza edemez, ancak hücre döngüsünün her S fazı boyunca kromozomal yapının muhafaza edilmesinde rol oynar.

Telomeraz aynı zamanda kök hücre çoğalması ve indükte pluripotent kök hücrelerin yeniden programlanması gibi önemli roller üstlenir. Bu telomeraz işlevlerinin mekanizması, telomer uzunluğunun korunması ile bağlantılı olabileceği veya olmayabileceğinden, hala tamamen net değildir. (Kaynak: https://www.news-medical.net/life-sciences/Telomere-Function.aspx)

 

Bunlar da ilginizi çekebilir!

 

İngilizce çevrilmiş metin

Bu makaleyi konunun uluslararası alanda görebileceği ilgi nedeniyle İngilizce olarak da yayınlıyoruz.

TA 65 molecule may contribute to your next life being too long. What is this magic molecule TA 65? Is it bought, sold or eaten? What is the connection between Astragalus and TA 65? All our respects are about the ‘Eternal life and youth’ that the scientific world has been working on in recent years. You may want to extend your life and look younger by participating in the use of TA 65 as a molecule. Then you are in the right place!

 

What is TA 65?

Capsule-like structures that protect chromosomes that encode life have excited the world of science in relation to human life. Telomer is one of the new discoveries of science that DNA protective capsules are becoming older with age.

If telomeric therapy is available then the DNA chain will not be spoiled and people will be able to live very long! Is such a treatment possible? As a result of the investigations, it was discovered that telomeres, which prevent cell aging, can be prevented from shortening by an enzyme. The telomerase-named enzyme protects telomeres.

Telomerase may slow down telomeres and slow down aging. What is more exciting is that telomerase-shortened telomeres can be extended again. This means aging, or rejuvenation.

Can telomerase enzyme eternal youth be a secret? There’s another problem here! It is also the body organs that slow down or even terminate telomerase production with age. For example, our liver does not produce telomerase. However, we need a spark that will allow our internal organs to produce telomerase, that is, to start rejuvenating. This spark was discovered as the TA 65 named molecule.

 

TA 65 supplement

Can TA 65 be produced as a supplement, ie as a medicine? As a result of the work in this subject, there is support provided to the market as a commercial product. For example, TA 65 MD is one of these supports. TA 65 MD can be used as a commercial product in telomer therapy. These products are sold as herbal supplements. You can read more about the TA 65 telomer extender plant support below.

Besides TA 65 MD, brands like Terraternal work on the same active ingredient plant (Astragalus).

The most known product is known as TA 65 anti aging supplement. This brand, ta 65 anti aging supplement products have been sold in many countries.

 

Astragalus

Astragalus is the name of the plant in which TA 65 is obtained, the molecule that prevents DNA senescence. The molecule obtained from the Astragalus root provides a purely vegetative support. Astragalus is especially called geven otu in our country. However, it is also known as shepherd’s pillow, hedgehog, pork stalk, rash loaf.

The causative agent of this plant is known as Cycloastragenol.

TA 65 molecule discovery Scientific journals are publishing research on how to stop functional retraction of mitochondria and stem cells through telomerization during aging. Nature Magazine, for example, summarizes this in the following lines:

The study of human genetic disorders and mutant mouse models has provided evidence that gene maintenance mechanisms, DNA damage signaling, and metabolic regulation cooperate to initiate the aging process. In particular, age-related telomeric damage has emerged as a major cause of functional diminution of mitochondrial dysfunction, which reduces telomerin’s ‘capsule-like protection’ function and the activation of the corresponding p53, tissue stem cells and renal tissue in different tissues and negatively affects bioenergetic support.

Establishing a model of how telomeres interact with stem cells and key molecules that regulate the genomic integrity of mitochondria, ‘rooting’ and metabolism provide a framework for how various factors contribute to aging and age-related disorders. ‘

Cycloastragenol

This active ingredient is obtained from Astragalus and is used for telomer therapy as food supplements. Cycloastragenol is the only active ingredient found in the world of food supplements that can be used in the treatment of telomerism.

Cycloastragenol-containing products are of great interest to those who want to stay young. These are available as food supplements (TA 65 supplement) or as products for skin rejuvenation such as TA 65 skin cream.

 

TA 65 content

T-65 is also available as commercial products market in Turkey. If you also want to experience the effects of TA 65 Astragalus to be young, eternal youth effect, you can examine these products.

As we have seen in our review of TA 65 ingredients, the TA-65MD capsule contains about 8 mg of the purified molecule formulation produced under a proprietary process.

TA 65 ingredients (Ingredients): Astragalus extract, hydroxypropyl methylcellulose, silicon dioxide, cellulose.

 

TA 65 price information (ta 65 price)

The TA 65 is selling a considerable number in price. Thus TA-65 MD, 250 Unit, 90 Capsules TA 65 supplement price is stated as 702 USD. TA-65 MD, 250 Units, 90 Capsules, 1 Year Advantage Package – Nutritional Supports (TA 65 supplement) If you buy a one-year package you need to pay 2.538 USD.

To buy (buy TA 65) (TA 65 buy online) (ta 65 for sale)

You can also visit the world famous shopping site with TA 65 amazon to buy the nutritional supplements and skin creams (TA 65 skin cream, TA 65 face cream) which are used in the treatment of telomer and which are claimed to provide a youth life extension.

TA 65 is also perceived as a GNC brand. However, TA is not among the 65 GNC products and brands. GNC products include Astragalus supplement (Astragalus supplement) obtained with Astragalus plant extract.

If you have decided to buy a TA 65, you need to make a four-step telomer treatment. For this you need to first measure your telomeric length and determine the damage. For this purpose you need to do a test called ta 65 life extension.

After the TA 65 life extension, ie telomer length analysis, the doctor is expected to assess the current situation and suggest some changes in your lifestyle. For example, quitting smoking, managing stress, physical activity and eating habits.

Then as food supplements, TA-65 is swallowed as a single capsule daily with dinner followed by water.

One year later the TA 65 telomer length analysis is repeated. Any required side effects are examined, whether there is any damage (TA 65 side effects). There are people who have been using these supports for a long time for ten years.

 

TA 65 users

Sertap Erener stands out among the TA 65 users. This Telomer pill is not a drug but a nutritional supplement. Company TA65 products are promoting human life shortened as a result of damage to human body such as genetics, smoking, alcohol, cardiovascular diseases, chronic inflammations, free radicals.

Studies (ta 65 studies) show that human life lasts 120 years because of the above-mentioned abusive causes. These supports, known as telomer therapy, are claiming to restore the lost 40 years. And healthy!

Those who use the TA 65 in the firm’s site say they feel more energetic and that they feel they have returned years beforehand.

Scientific resources

Here is a scientific article on telomer therapy and TA 65 molecule.

 

TA 65 Doctor

 

TA 65 MD MD Supplement can be viewed as a site for sale. TA 65 gray hair contains molecules that can restore gray hair to its original state. Although work on this subject continues, it is also expressed in the world press that it is a positive contribution to hair growth, hair re-emergence.

 

Does this molecule cause cancer? (TA 65 cancer)

TA-65 is a small compound derived from the root of Astragalus membranaceus, which can activate the telomerase enzyme that extends telomeres. Some doctors believe that TA-65 will really benefit from cancer. Some argue for the opposite. Such supports may contribute to faster division and spread of cancerous cells.

The continuation of scientific studies seems to answer the questions in the head.

Shortening telomeres with age and progressive telomerization shortens aging. The shorter telomeres have also been associated with genomic instability and oncogenesis.

Older people with shorter telomes carry three to eight times increased risk of death from heart and infectious diseases, respectively. Thus, the telomeres shortening rate is critical for the individual’s health and aging speed.

Smoking increases exposure to pollution, lack of physical activity, obesity, stress, and an unhealthy diet oxidative load and telomeric shortening. We can think of eating less to protect the telomeres and reduce the risk of cancer and aging.

Our diet includes antioxidants, fiber, soy protein and healthy oils (derived from avocados, fish and nuts); and we can suggest a simple, active, healthy, and regular exercise and meditation to get rid of the stricken.

Tuna, salmon, herring, mackerel, halibut, anchovy, catfish, tuna, flaxseed, chia seeds, sesame seeds, kiwi, black raspberries, green tea, broccoli, sprouts, red grapes, tomatoes, olive fruits and other vitamin C and vitamin E-rich foods are good sources of antioxidants. A Mediterranean diet with fruids, all of which help protect telomeres.

 

General Telomer structure

The telomeres consist of a DNA component characterized by repeating sequences that are rich in guanine (G) and multiple protein components. Repetition sequences may vary by species and TTAGGG six-nucleotide repeats are characteristic of human and other vertebrates.

The extreme ends of each telomer are not blunt because the 3 ‘single leg protrusion contains 200 nucleotides and returns some twisted telomeric DNA to make a telomeric cycle known as the “T cycle”. This plays a protective role because it connects the protruding terminal in the double helix.

The acquisition of telomeric repeats was essential for the eukaryotic nucleus to develop due to its underlying roles in the chromosome organization and the genome. Telomeres are thought to be localized at chromosomal ends and may also be present in internal positions.

Many proteins are directly or indirectly associated with telomeric DNA. Some of these proteins (most notably TIN2, TRF1, TRF2, TPP1 and POT1) are found in telomeres at any time, although there is a fairly dynamic change between telomeric and non-telomeric proteins.

Research

Penn researchers have found that young DMD patients have abnormally shortened telomeres in muscle stem cells

The research provides new insights into how telomeres regulate cellular aging

Study: Following lifestyle intervention, those with shorter LTLs are more likely to benefit from cognition.

The telomerase enzyme is a ribonucleoprotein with reverse transcriptase activity, consisting of two major parts – telomere RNA fragment and telomer reverse transcriptase. Although there is almost no telomerase activity in somatic cells, there is a low level in mitotically active cells.

Telomeres and telomerase roles
The features of eukaryotic telomeres are generally defined as the “limit function” of the basic mission of protecting chromosome ends from DNA degradation, DNA repair mechanisms and other chromosomal ends. They function as intrinsic biological clocks that limit the lengths of the life of the cell, that is, the number of multiplications a cell can pass through.

Uncoated telomers can activate the DNA damage response and cause end to end fusions, resulting in chromosomal instability, cellular aging, and apoptosis (programmed cell death). Telomer repeats disappear in each round of cell replication through a number of different mechanisms, and most somatic cells express insufficient telomerase to compensate for the loss of telomer repeats.

The root function of telomerase is the extension of telomeres, which allows cells to increase their replication capacity (sometimes indefinitely). However, the low expression of telomerase (eg, in some normal fibroblasts) can not maintain the telomeric length, but plays a role in maintaining the chromosomal structure throughout each S phase of the cell cycle.

Telomerase also plays an important role, such as stem cell proliferation and reprogramming of inducible pluripotent stem cells. The mechanism of these telomerase functions is still not completely clear, as it may or may not be related to the conservation of telomer length. (Source: https://www.news-medical.net/life-sciences/Telomere-Function.aspx)

 

Kaynak: Genç Kalanlar


Etiketler:
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!