Zerdeçal tozu

Kategori: Genel - 1.219 viewsYorum Yazın
Zerdeçal tozu

Zerdeçal tozu nedir? Zerdeçal tozu Hint safranı olarak da bilinen bitkinin kökünden elde edilir. Bu kökün un haline getirilmiş ve sofralarda kullandığımız şekline zerdeçal tozu deniyor. Zerdeçal tozu zerdeçal toz halidir. Zerdeçal nasıl toz haline getirilir? Ülkemizde üretimi çok az olan zerdeçal genellikle toz halinde ithal ediliyor. Zerdeçal tozu nasıl yapılır? Zerdeçal tozu kök halinde bulunan Hint safranının değirmende öğütülmesi ile elde ediliyor.

Zerdeçal tozu ne renktir?

Zerdeçal tozu ne renktir sorusuna tek kelimelik yanıt safran rengi olabilir. Başka bir ifadeyle koyu sarı renklidir. Tetir veya sarı sebya da denilebilir.

Mutfaklarda baharat olarak kullanılan zerdeçal tozu aynı zamanda cilt için müthiş özellikler içeriyor. Zerdeçal faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından da sık sık dile getiriliyor. Zerdeçal tozu ile ilgili bu yazıda öğrenecekleriniz sizi gençleştirecek, sivilce ve akneden kurtaracak ve sağlığınıza olumlu katkılar sunacak. Zerdeçal tozu mucizelerini öğrenmeye hazır mısınız?

Zerdeçal tozu ve curcumin mucizesi

Zerdeçalın etken maddesi Kurkumin (Curcuminoids) Curcumin anti aging, anti-septik, anti-inflamatuar, anti-bakteriyel, anti-kanser ve birçok cilt ve sağlık rahatsızlıkları ile baş etmede yardımcı olan diğer özellikleri içerir.

Bu özelliklerinin yanında zerdeçal neye yarar diye incelediğimizde en çok akne tedavisinde ciltte etkili olduğu görülüyor.

Zerdeçal neye yarar?

Zerdeçal içeriğinde demir, B6 ile C vitamini, potasyum, manganez ve pek çok değerli mineraller bulunduruyor. Bu nedenle sağlık için pek çok faydası var. Zerdeçalın faydaları ve kullanım şekli etki edilmek istenen soruna ve vücut bölgesine göre değişebiliyor.

Zerdeçal (Yanlış yazımıyla zerdaçal) sağlık için adeta şifa kaynağı. Zerdeçal yararları açısından ilk sıralarda yer alan maddeleri aşağıda bulabilirsiniz.

 • Diyabette insülin dengeleyici olarak biliniyor
 • Zerdeçal tozunun cilde faydaları arasında sivilce, akne tedavisi de bulunuyor
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek yanında durur
 • Kolesterolü dengelemek zerdeçal tozu faydaları sıralamasında en başlarda yer alıyor
 • Okurlarımızdan sıkça gelen bir sorudur zerdeçal zayıflatırmı? Evet, zerdeçal zayıflatırmı sorusunun çokça sorulmasının haklı nedeni var. Çünkü zerdeçal kilo vermeye yardımcı olarak biliniyor. Zerdeçal çayı ile kilo vermek konusunda etkili örnekler bulunuyor
 • Zerdeçal tozu faydaları arasında Alzheimer hastalığının önlenmesinde rol alması dikkat çekiyor
 • Sindirim sistemine çok olumlu katkıları biliniyor
 • Karaciğer hastalıklarında tedavi edici yanları bulunuyor

Zerdeçal nasıl tüketilir?

zerdeçal tozu-zerdeçal nasıl tüketilir-zerdeçal zayıflatırmı-zerdeçal faydaları ibrahim saraçoğlu-zerdeçal zararları-zerdeçal çayı nasıl yapılır-zerdeçal neye yarar-zerdeçalın faydaları ve kullanım şekli-zerdeçal tozu nasıl kullanılır-zerdeçal tozu faydaları-zerdeçal tozunun cilde faydaları-zerdeçal nasıl toz haline getirilir-zerdeçal tozu zayıflatırmı-zerdeçal tozu nedir-zerdeçal tozunun faydaları-zerdeçal tozu neye iyi gelir

Zerdacal tozu faydaları

Zerdeçal nasıl tüketilir sorusunun ilk ve en yoğun kullanım şekli baharat olarak değerlendirilmesidir. Omletten, sulu yemeklere patatesten karnabahara kadar pek çok yemeğe yakışan bir baharattır.

Diğer bir kullanım şekli zerdeçal çayı olarak içilmesidir. Zerdeçal çayı nasıl yapılır konusunda hazırladığımız makaleyi buradan okuyabilirsiniz. Zerdeçal çayının zayıflamaya etkisi de biliniyor.

Zerdeçal tozu nasıl tüketilir sorusunun bir diğer cevabı zerdeçal maskesi olarak uygulanabilir. Bu konuda zerdeçal maske tariflerini okuyabilirsiniz.

Zerdeçal bal ile karıştırılarak yenilebilir. Zerdeçal yoğurt ile karıştırılarak tüketilebilir.

 

Zerdeçal sivilceye iyi gelir mi? (Yanlış yazımıyla Zerdeçal sivilceye iyi gelirmi)

 

Zerdeçal tozunun cilde faydaları arasında akne tedavisinde kullanımı önemli yer alıyor. Akne tedavisi için zerdeçal kullanılarak sonuç alınabiliyor.

Akne, yaklaşık 50 milyon Amerikalıyı etkileyen en yaygın cilt hastalıklarından biridir. Tahminlere göre, karşı akne tedavileri için yaklaşık 400 milyon dolar harcanmaktadır. Şaşırtıcı, değil mi?

Sivilce ile uğraşmak rahatsız edici olabilir, ancak kök sebebini iyileştirirseniz bunları tedavi etmek artık zor değildir.

Sivilcenin temel nedeni yağ bezlerinin fazla sebum / yağ üretimi olmasıdır. Fazla yağ, kirleri tutar ve ciltteki gözenekleri tıkar. Bu bakteri üremesi için enflamasyon, kızarıklık ve lezyonlara yol açan mükemmel bir çevre sağlar.

 

Akne oluşumu önlenebilir mi?

Zerdeçal akne tedavisinde en etkili maddedir dersek abartmış olmayız. Eski Kızılderililer zerdeçal ile sivilce, kızılcık, sivilce izleri, koyu lekeler ve diğerleri gibi cilt hastalıklarının çoğunu iyileştirme yetenekleri ile ant içtiler.

Sivilcede zerdeçal etkinliğin derinliklerine girmeden önce, aşırı yağ üretiminin nedenlerine hızlı bir göz atalım. Bu, zerdeçalın akne üzerindeki yeteneğini daha iyi bir şekilde yargılamamıza yardımcı oluyor.

 

Zerdeçal akne tedavisi için kullanımı

Kurkumin bileşiğine bağlı olarak zerdeçalde tıbbi ve terapötik özelliklerin çoğu mevcuttur. Curcumin anti-septik, anti-inflamatuar, anti-bakteriyel, anti-kanser ve birçok cilt ve sağlık rahatsızlıkları ile baş etmede yardımcı olan diğer özellikleri içerir.

Aşağıda sivilciyle başa çıkmaya yardımcı olan her yolun ayrıntılı bir açıklamasını görelim. Ayrıca, bunu destekleyen ilgili bilimsel çalışmaları da toplandık.

 

 1. Yağ / Sebum’u çıkarır.

 

Zerdeçal tozu neye iyi gelir? İşte bir faydası daha! Zerdeçal uygulanması fazla yağ veya sebumu ciltteki gözeneklerin derinlerinden dışarı çıkarır. Zerdeçalin iç tüketimi yağ bezlerini kısıtlayarak sebum salgısını düzenler.

 

Kurkumin üzerinde yapılan çeşitli klinik çalışmalar ve bunun sebum salgısı üzerindeki etkisi olumlu sonuçlar vermiştir.

 

 1. Akne Bakterilerini Öldürür

 

Araştırmacılar tarafından yürütülen bir araştırmada, zerdeçalte bulunan curcumin bileşiği, P. akne bakteri üremesini% 50’den% 96’ya düşürmeyi başardı.

 

Başka bir araştırma, curcumin’in akne tedavisinde azeik asitten 36 kat daha güçlü olduğunu gösterdi. Bunun dışında, bunu doğrulayan birçok çalışma var.

 

 1. Enflamasyonu Azaltır

 

Curcumin, şişmeyi azaltacak ve cildin iyileşmesini hızlandıran potansiyel antienflamatuar özellikleri ile bilinir. Curcumin, hücre çekirdeğine giderek iltihabı açan NF-kB molekülünü bloke eder. Ödem söktürücü özellikleriyle birlikte zayıflatırmı sorusunun cevabı da şekilleniyor. Zerdeçal zayıflayama yardımcı olabilir!

 

Altı insan yolunda yürütülen bir araştırmaya göre, curcumin, kendisine neden olan farklı molekülleri önleyerek anti-inflamatuar etkinlik uygulayarak anti-inflamatuar etkinlik gösterdi.

 

 1. Vücudun Antioksidan Kapasitesini Artırır.

 

Eşlenmemiş elektronlara sahip oldukça reaktif moleküller olan serbest radikaller, sivilce, rosacea, lekeler ve diğerleri gibi birçok deri rahatsızlığının başlıca nedeni olan oksidatif hasara neden olur.

 

Zerdeçal tozunun faydaları arasında kimyasal yapısı nedeniyle, curcumin serbest radikalleri nötralize ederek vücudumuzun antioksidan enzim gelişimini artırması yer alıyor.

 

 

 1. İnhibitörü kullanın

 

MTor (memelilerin rapamisin hedefi) hücre sağkalımını, hücre bölünmesini ve hücre büyümesini düzenleyen bir proteindir. Fazla mTor aktivasyonu akne nedenlerinden biri olan aşırı hücre büyümesine neden olabilir.

 

Fazla mTor üretimi, daha fazla keratin ve sebum üretimine yol açabilir. Bu katkı maddelerinin kombinasyonu gözenekleri tıkayarak iltihaplı lezyona neden olabilir. Zerdeçal mTor’u inhibe eder ve çeşitli araştırmalar da aynı şeyi doğrulamıştır.

 

Akne Tedavisinde Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

Organik zerdeçal tozu nasıl kullanılır yukarıda örnekler açıklamıştık. Cilt için zerdeçal tozunun kullanım şekli cilt maskesi olarak öne çıkıyor.

 

Zerdeçal tozu nerede satılır?

Zerdeçal tozu nerede satılır sorusunun en temel cevabı aktarlar, baharatçılar, internet siteleridir. Nerede bulunur sorusu artık günümüzde önemini yitirmiştir. çünkü zerdeçal tozu nerede bulunur sorusunun cevabı neredeyse her yerde bulunur (marketler, bakkallar hatta zerdeçal tozu kapsülü olarak eczanelerde bulunuyor!) biçimine gelmiştir.

Zerdeçal tozu yan etkileri bakımından adeta zararsızdır. Bilinen önemli bir yan etkisi bulunmuyor. Yine de kronik hastalığı olanların ve alerjik bünyeye sahiplerin doktor kontrolü ile kullanmasında büyük yararlar bulunuyor.

Zerdeçal tozu maskesi tarifleri

Zerdeçal tozu ne işe yarar sorusunda cilt için maske yapılarak faydalar sağlayabileceğini belirtmiştik. Zerdeçal bal maskesi cildi nemlendirip gençleştirirken, sivilce oluşumuna engel oluyor.

Zerdeçal bal maskesi

Cilt için zerdeçal tozu kullanımı amacıyla cilt maskesi hazırlamak doğru bir yöntemdir. Zerdeçal bal maskesi için gerekli malzemeler

 • Bir tatlı kaşığı organik zerdeçal tozu
 • İki çay kaşığı bal

 

Zerdeçal bal maskesi yapılışı

Malzemeleri bir kapta krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Balın, bakterilerin büyümesini durdurmak için antibakteriyel özelliklere sahip olduğu biliniyor.

Ayrıca, cildin nemini tutan cildin hücrelerindeki nemi sabitlemeye yardımcı olur. Bu kombinasyon tüm cilt tipleri için mükemmeldir.

 

Zerdeçal bal maskesi karışımını akneden etkilenen alanlara uygulayın. 20-30 dakika bekletin, ılık su ile durulayın ve kuru olarak yedirin. Akne temizlenene kadar işlemi tekrarlayın.

 • Maskenin etkisini artırmak için, karışıma yarım çay kaşığı limon suyu veya süt veya yoğurt ekleyebilirsiniz. Zerdeçal ve zencefil tozu birlikte de kullanılabilir.

 

Konu ile ilgili okuyabileceğiniz diğer makaleler

 • Zerdeçal çayı (zerdeçal tozu çayı nasıl yapılır, zerdeçal tozu nasıl içilir?)
 • Zerdeçal diyeti (toz zerdeçal ile zayıflama)
 • Zerdeçal zararları

 

Toz zerdeçal günde nekadar tüketilmeli?

Toz zerdeçal kapsül halinde 1-3 kapsül alınabilir. Harici kullanımda günlük dozun 50 mg’ı geçmemesi öneriliyor. Elbette Toz zerdeçal günde nekadar tüketilmeli sorusu kişinin sağlık ve vücut değerlerine göre değişkenlik gösterebiliyor.

 

Zerdeçal tozu fiyatları

Zerdeçal tozu satın al ve uygula! Bunun için zerdeçal tozu fiyatları konusunu merak ediyorsan hemen belirtelim. 1 Kg fiyatı 25 TL ile 50 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Toz zerdeçal fiyatı için internet siteleri dışında daha uygun fiyatlar bulunabiliyor. Bazen kampanya kapsamına toz zerdeçal fiyatı dahil olabiliyor. Böyle durumlarda da fiyat 15 TL’ye kadar düşebiliyor.

Zerdeçal tozu ne kadar sorusunun cevabı semte, bitkisel ürün mağazasına, ürünün markasına, ithal edildiği bölgeye ve ülkeye göre değişkenlik gösterebiliyor.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir!

 

 

 

Kaynak: www.genckalanlar.com


Etiketler:
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!